Domuzdan genetiği değiştirilmiş böbrekle 758 gün yaşadı

Harvard Tıp Fakültesi ile ABD’li biyoteknoloji firması eGenesis’in yaptığı ortak araştırmada bilim insanları, böbrekleri alınmış 21 makat maymununa Yucatan minyatür domuzlarından aldıkları genetiği değiştirilmiş birer böbrek nakletti. Araştırmacılar, nakil sürecinde maymunlara bağışıklık sistemini baskılayacak tedavi de uyguladı.

Şu ana kadar canlı domuzlarda yapılan en geniş çaplı gen değiştirme süreciyle toplam 69 geni düzenleyen bilim insanları, 3 değişim ile organ reddine yol açan genleri ve 59 değişim ile domuz genomlarında yerleşik retrovirüs genlerini baskılarken, son 7 değişimi de nakledilen organı sağlıklı tutmak için insan geni eklenmesiyle yaptı.

Maymunlara, yalnızca organ reddine yol açan genlerin etkisizleştirildiği böbrek nakledildiğinde, hayatta kalma mühletleri 24 gün oldu.

Domuz böbreklerinin genetiğine pıhtılaşma, enflamasyon ve öteki bağışıklık tepkilerini zayıflatacak 7 insan geni eklendiğindeyse, maymunlar çoklukla 176 gün kadar ömürlerini sürdürdü.

En geniş çaplı gen değiştirme süreci uygulanmış böbreklerden nakil yapılan bir maymun 758 gün, yani 2 yıldan uzun mühlet hayatta kalırken, 5’i de 1 yıldan uzun mühlet yaşadı.

eGenesis’ten yapılan açıklamaya nazaran, şirketin lideri Dr. Michael Curtis, araştırmanın ABD Besin ve İlaç Dairesinin (FDA), tipler ortası organ naklinde insanlarda klinik deneylere başlamadan hayvanlarda en az 12 ay sağ kalma mühleti gerekliliğini karşıladığını tabir etti.

Araştırmacılar ise çalışmanın öbür cinslerden beşere organ nakli deneylerini onaylamayı kıymetlendiren FDA’ya data sağlayacağını belirterek, başka yandan maymunların ömür mühletleri ortasında çok fazla farklılık olmasının da ayrıntılı araştırılmasının değerine dikkati çekti.
Araştırmanın bilimsel makalesi Nature mecmuasında yayımlandı.

ABD’de, 7 Ocak 2022’de kalp krizi geçmişi ve sistemsiz kalp atışları nedeniyle insan kalbi nakledilemeyen 57 yaşındaki David Bennett’e, hücrelerinde çok süratli organ reddinden sorumlu bir şekeri çıkarmak için gen düzenlemesi geçirmiş domuzun kalbi nakledilmişti.
İlk kere yapılan ve deneysel nitelikteki ameliyattan 3 gün sonra hastanın durumunun düzgün olduğu bildirilmiş lakin Bennett 2 ay sonra hayatını kaybetmişti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir