Kaçak göçmenler insan tacirlerinin elinde

HABER: Meral DANYILDIZ

Ülkelerine gönderilmek üzere toplanan kaçak göçmenlerin İran sonuna bırakıldıktan sonra insan tacirlerinin eline düştüğü ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın misyona gelmesinin akabinde kaçak göçmenlerin yakalanma sıklığı arttı. Bilhassa Van ve Şanlıurfa geri gönderme merkezlerinin dolmasıyla göçmenler İran sonuna bırakılmaya başlandı. Fakat o göçmenlerden kimileri insan tacirlerinin eline düştü.

FİDYECİLERİN ELİNE DÜŞTÜ

1998 doğumlu Hasan Kumandan… İstanbul’da yakalanan Kumandan, argümana nazaran evvel polisler tarafından Çatalca’daki Binkılıç Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. Akabinde kaçak olduğu anlaşılınca, Van Geri Gönderme Merkezi’ne ulaştırıldı. Bir mühlet burada kalan Afganistan asıllı gence “İdari Nezaret Kararı Sonlandırma” formu imzalattırıldı. Akabinde Kumandan, yetkililerce İran hududuna bırakıldı.

“PARAYI GÖNDERİN YOKSA BENİ ÖLDÜRECEKLER”

Yaklaşık bir hafta boyunca ondan haber bekleyen ailesi, gerçeği telefonlarına gelen bir ses kaydıyla öğrendi. SÖZCÜ Televizyonu’nun ulaştığı ve bilinmeyen bir numaradan gönderilen ses kaydında, çocukları, ailesine “Lütfen istenen fidyeyi verin. Yoksa beni öldürecekler. Allah’ını seversen, peygamberini seversen parayı gönder. Yoksa beni kesim parça edecekler” diye seslendi. Ses kaydında ayrıyeten Kumandan’ın azaba maruz bırakıldığına dair ses kayıtları da vardı.

İsmini vermek istemeyen Afgan gencin akrabası, Hasan Kumanda’nın İran’da hududa bırakıldığını; akabinde kaçakçıların eline düştüğünü belirterek “Onlar da azap yaparak bizden para istediler. 2500-3000 dolar talep ettiler. Lakin aile şu anda bekliyor zira kendilerinde para yok” dedi.

Konuyu pahalandıran Avukat Mahmut Kaçan, kendilerine bu biçimde çok fazla şikâyet geldiğini söyledi. Kaçan, “Özellikle son devirlerde geri gönderme merkezinde sığınmacılar ve mülteciler yasal geri gönderme, sınırdışı etme prosedürleri izlenmeden, toplu biçimde hudut çizgisine götürülerek geri itiliyor” dedi.

“KÖTÜ NİYETLİ ŞAHISLAR YABANCILARI REHİN TUTUYOR”

Van Barosu Göç ve İltica Komitesi Üyesi Avukat Bahtiyar Kandeğer, deport edilen şahısların makus niyetli şahıslar tarafından tutulduğunu doğruladı. Kandeğer, kendi müvekkilinin başına gelenleri de şöyle anlattı:

* “Suriye asıllı bir kişi, Türkiye’de kolay bir trafik kazasına karışıyor ve sonrasında hakkında soruşturma başlıyor. Tabiri alınıp hür bırakılıyor lakin Emniyet Müdürlüğü şahsı Şanlıurfa’ya gönderiyor. Burada tutulduktan sonra hakkında deport kararı veriliyor.

* Şimdi rastgele bir süreç yapılmadan davaları açtık ve bunları ilettik. Kurum bu bildirimimize karşın müvekillimizi haksız biçimde istekli geri dönüş olmaksızın sınırdışı etti. Lakin göç yönetimine alındığı birinci gün evraklara parmak bastırıldığını söz etti. Bunların içerisinde istekli geri dönüş formları da olabilir fakat bu tip bir kabulü bulunmuyordu.”

AİLESİ HABER BEKLİYOR

Avukat Kandeğer, yaklaşık 200 kişinin tıpkı anda hür bırakıldığını belirtti ve bu durumu fırsata çevirenlerin olduğunu söz etti. Kandeğer kelamlarını şöyle noktaladı:

* “Kötü niyetli şahıslar yabancı asıllı bireyleri rehin tutabiliyorlar. Bu bahiste şahısların akıbetinin ne olduğunu, bağlantımız kesildiği için bilemiyoruz. Savcılığın süreçlerinin hangi kademede olduğunu da bilmiyoruz.”

Kaçıranların kim ya da kimler olduğuna dair rastgele bir bilgi yok. Fakat Afgan gençlerin aileleri, hâlâ çocuklarından bir haber bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir