Mehmet Büyükekşi’den Vincenzo Montella ve ‘Suudi Arabistan’da Süper Kupa’ açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, A Ulusal Futbol Takımı’nda teknik yöneticilik misyonuna Vincenzo Montella’yı getirmeleriyle ilgili, “Yeni bir şeyler yapmak istiyoruz. Tekrar birebir hocaları getirseydik nasıl bir farklılık olacaktı.” dedi.

Başkan Büyükekşi, A Ulusal Futbol Takımı’nın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde deplasmandaki Hırvatistan maçı için gittikleri Osijek kentinde basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir ortaya geldi.

A Ulusal Futbol Takımı’nda teknik yöneticilik için yerli isimler yerine İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella’yı tercih etmelerine ait konuşan Mehmet Büyükekşi, “Göreve gediğimizden beri bir duruşumuz var. Bu vakte kadar daima geçmişin devamı olmuş. Yenilikler yapılmamış ya da yenilik yapılmakta bir ölçü geç kalınmış. Ya da yürek edilmemiş. Biz şu anda farkındayız, her hususta sanki daha düzgün nasıl olabilir diye efor ve uğraş içerisindeyiz. Yeni şeyler yapmak istiyoruz. Bunu tekrar şahıslardan bağımsız konuşalım. İsmi geçen hocalar daha evvel ulusal ekipte misyon yapmış aslında. Kimi başarılı kimi de başarısız olmuş. Tekrar birebir hocaları getirseydik nasıl bir farklılık olacaktı.” sözlerini kullandı.

“40’A YAKIN SCOUT VE ANTRENÖR ALACAĞIZ”

Türk futbolunun geleceğini düşünmek zorunda olduklarını vurgulayan Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Kulüplere akademi mecburiliği getirdik, hocaları da eğitiyoruz. 3 hafta evvel Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir protokol yaptık. Şu anda ilkokullarda vücut eğitimi öğretmeni yok, sınıf öğretmeni var. Vücut eğitimi derslerinde de çoğunlukla vücut eğitimi olmuyor. 16 vilayet seçtik. Bunların içinde Üstün Lig ekipleri olanlar mecbur var bir de futbolun daha beğenilen olduğu Bursa üzere kentler var. Her kentten 20 tane olmak üzere toplamda 320-350 pilot okul seçimi yapacağız. Yaklaşık 3500 öğretmene antrenörlüğün birinci basamağı olan Grasroots’un 16 saatlik eğitimini fiyatsız olarak vereceğiz. Bu eğitimin 12 saati on-line, 4 saati yüz yüze olacak. Bu formda kız-erkek ayırt etmeden 100 bin çocuğa ulaşacağız. 14 bölgemiz var. Onların hepsinin tekrar yapılandırıyoruz. Bu bölgelere 40’a yakın scout ve antrenör alacağız. Eğittiğimiz öğretmenlerimizin tespit ettiği yetenekli öğrencileri bizim bölge antrenörlerimiz tekrar gözden geçirecek ve onları kadrolara yönlendirecek. Orta okullarda vücut eğitimi var. Birebir biçimde 3500 vücut eğitimi öğretmenine C Antrenörlük lisansını vermek için eğitim vereceğiz. Onlarla da 100 bin çocuğa ulaşacağız. Böylelikle 6-13 yaş ortası 200 bin çocuğa ulaşacağız.”

Spor liseleri içinde futbol kısımlarının açılacağını da anlatan Büyükekşi, “Profesyonel futbolcu olmayı başına koymuş kulüplerimizin altyapı akademilerinde yer alan bir çocuk Futbol Meslek Lisesi’nde eğitim alacak ancak okula haftada bir gün okula gidecek. Yurt dışında da bu var. Günde o vakit iki sefer sabah ve öğlenden sonra olmak üzere idman yapacak. Bu bütün Türkiye çapında Harika Lig ve 1. Lig kulüplerinin akademilerinde oynayan oyuncular için olacak.” diye konuştu.

“TESADÜF OLMAMASINI İSTİYORUZ”

Sürdürülebilir başarıyı hedeflediklerinin altını çizen TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, “Hırvatistan’ı yendik lakin biz bunun tesadüf olmamasını istiyoruz. Türk Ulusal Ekibi artık o denli bir kadro olmalı ki her Dünya Kupası’na her Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmalı. 21 yıl olmuş Dünya Kupası’na katılmayalı. Hepsine katılabilen belirli bir başarıyı yakalayabilen bir ulusal kadro istiyoruz.” biçiminde görüş belirtti.

Büyükekşi, küfüre, şiddete ve alana yabancı husus atmaya karşı Muhteşem Lig’de yeni bir kampanya başlatacaklarını da aktardı.

“9 YIL SONRASININ TEMELLERİNİ ATIYORUZ”

Profesyonel ve amatör liglerde birçok açıdan yeniliklere imza attıklarını söyleyen Mehmet Büyükekşi, şu görüşleri paylaştı:

“BAL’da 22 yaş altında 3 oyuncu oynatma mecburiyeti getirdik. Birinci 11’de 45 dakika. 3. Lig’de 2 oyuncu oynatma mecburiyeti, 2. Lig’de 1 oyuncu 23 yaş altı. Burada aşağı üst 2 bine yakın oyuncuyu 23 yaş altı oynatma mecburiyeti getirdik kadrolara. İnşallah başarılı olursa önümüzdeki yıl birer tane artıracağız. Artık 1. Lig’e ve Üstün Lig’e de anlaşabilirsek getireceğiz. Lakin Muhteşem Lig istiyor ki 11 yabancı olsun. Modülleri bütünleştirirseniz 9 yıl sonrasının temellerini atıyoruz. Sürdürülebilir muvaffakiyet istiyoruz.”

“KULÜPLER SUUDİ ARABİSTAN’I İSTİYORLAR”

Mehmet Büyükekşi, son şampiyon Galatasaray ile Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Fenerbahçe ortasında oynanacak TFF Harika Kupa maçının Suudi Arabistan’da oynanmasının Türk futbolunun marka pahasına katkı sağlayacağını söyledi.

Bu süreci kulüplerle birlikte yürüttüklerinin altını çizen Büyükekşi, şu sözleri kullandı:

“Süper Kupa maçı neden Suudi Arabistan’da oynanacak’ diyorlar. Biz evvel kulüplerimizle konuştuk, istiyoruz dediler. Biz de bunun üzerine Suudi Arabistan ile görüşmelere başladık. Şu anda Suudi Arabistan’da maç yapmak yalnızca ekonomik değil imaj olarak da çok kıymetli. Neymar, Ronaldo ve birçok dünya yıldızı Suudi Arabistan’da oynuyor. Suudi Arabistan, İtalyanlar ve İspanyollar ile 5 yıllık muahede yapmış. Hakemimiz Halil Umut Meler de Suudi Arabistan’da maç yönetti. Suudi Arabistan 2034 FIFA Dünya Kupası’na aday oldu. Yüzde 90 da alacaklar. Biz de takviyemizi açıkladık. Biz Üstün Kupa’yı Almanya’da yapmak istedik. Almanya, güvenlik gerekçesiyle iki Türk ekibinin maç yapmasına müsaade vermedi. İngiltere’de yapalım dedik. Birebir durum… Hiçbir Avrupa ülkesi müsaade vermiyor. Azerbaycan, ‘Gelin biz de yapın’ diyor lakin orada da para yok. Suudi Arabistan 120 milyon dolar üzere paralar ödeyerek dünya yıldızlarını ülkesine transfer ediyor. Harika Kupa’yı Suudi Arabistan’da düzenlememiz Türk futbolunun marka pahası için yararlı olacak.”

“İLK KERE OLAN BİR ŞEY DEĞİL”

Suudi Arabistan ile şimdi bir mutabakat yapmadıklarını aktaran Büyükekşi, “Bizden duymadığınız diğerlerinin söylediği şeylere inanmayın. Kulüplerimiz tarafında bir sorun yok lakin biz kulüplerimize daha fazla nasıl bir getiri sağlarız, onun peşindeyiz. Bunun için ülkeleri yarıştırıyoruz. Tahminen Suudi Arabistan ile anlaşamayacağız. O vakit olmamış bitmemiş şeyin neyini anlatacağım kamuoyuna. Birtakım kesitler de Üstün Kupa maçı 30 Aralık’ta oynanır mı diye eleştiriyor. Biz bunu da kulüplerimize sorduk ve kabul ettiler. Hatta 31 Aralık’ta bile futbolcular oynuyor. Artık bunları geçmemiz lazım dediler. Suudi Arabistan ile anlaşırsak açıklarız. Nasıl anlaştık, ne yaptık. Şu şu avantajları olacak diye. Birinci kere olan bir şey de değil. Daha evvel Katar’da bir Üstün Kupa finali oynandı. Biz hem Türk futbolunun, hem Harika Lig’in imajı, hem de kadrolarımızın ekonomik olarak daha fazla yarar görmesi için uğraşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“HAKEM YANILGILARI TÜRKİYE’YE MAHSUS DEĞİL”

Mehmet Büyükekşi, hakem yanlışlarıyla ilgili yapılan tenkitlere de cevap verdi. Bu yanılgıların öteki ülkelerde de yaşandığını söyleyen Büyükekşi, şöyle konuştu:

“Hakem yanlışları Türkiye’ye mahsus değil. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de Liverpool-Tottenham maçında Liverpool’un attığı golde yardımcı hakem ofsayt gerekçesiyle bayrağı çekti. Lakin VAR’daki hakemler bu bayrağı görmeyip, hakemin de gol verdiğini zannederek, kulaklıktan ‘Kararın doğru’ dedi. VAR’daki hakemler golün iptal edildiğini anladıklarında durum çok geçti. Büyük bir kusur sonucunda Liverpool’un golü sayılmadı. Hakem Akademisi kurduk. 7 yıldır fiyatlarına artırım yapılmayan hakemlerimize artırım yaptık. Maç başı fiyatlarına artırım yaptık. Şöyle bir sistem vardı. MHK değişince 81 ilin Vilayet hakem Başkanı’nın hepsi değişiyor. Yeni gelen MHK lideri hepsini değiştiriyor. Yetkisi var, o atıyor zira. Biz artık bunu değiştirdik. Talimatı değiştirdik. Bundan sonra birinci hakem şurası liderleri atama ile olmayacak. İmtihan açıklıyoruz. Evvel müracaat edecekler. Ondan sonra yazılı imtihana giriyorlar. Ondan sonra psikoteknik testlere akabinde mülakata giriyor. Mülakat bir şura tarafından yapılıyor. Ondan sonra o hakem oraya gelmeye hak kazanınca iki yıl orada kalacak. Kimse onu değiştiremeyecek. İki yıl sonra tıpkı şey olacak. Hakemliğe başlama yaşını 15’e düşürdük. Psikoteknik testlere daha başta başlayacağız. Bu kuralların hepsi UEFA konvansiyoneli tarafından koyulan kurallar. Biz ona nazaran ona hareket ediyoruz. Birtakım şeylerin bugünden yarına olması mümkün değil. Vakit lazım. Bizim 1. Lig’den üst çıkardığımız 4 tane hakem var. Oburlarının hepsi eski hakem. Bir yandan da eliyoruz. Şu ana kadar aşağı üst 5 tane eledik. Aralık ayında tekrar klasman olacak. Kimileri tekrar çıkacak kimileri düşecek. Gençleştiriyoruz. Ancak sabrımız yok. Daima başımızın ardında bize komplo yapılıyor üzere fikirler var.”

“HAKEM KOÇU ATIYORUZ”

Hakemliğin cazip hale gelmesi için çalıştıklarını lisana getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Avrupa yeni hakemler bulmakta büyük sorun yaşıyor. Avrupa’da 50 bin hakem eksik. 270 bin hakem olması lazım, 220 bin hakem var. UEFA’dan da dayanak alıyoruz, Türkiye’de de başlıyoruz. Avrupa’da başlayacaklar. Hakemliğin cazip hale gelmesi için özendirici reklamlara, duyurulara, üniversitelerle iş birliği yapacağız. VAR hakemliğimiz için yabancı hocamız var. UEFA’nın en uygun VAR hakem eğitimcisi. İki haftada bir geliyor, 4-5 gün kalıyor. Maçları VAR hakemlerimizle bir arada izliyorlar. Maçtan sonra çabucak nerede hakikat nerede yanlış yaptığını hakemimize gösteriyor. Performans ölçümü için de Hollandalı yabancı bir hoca getirdik. Ağustos ayı ile şu ay ortasında hakemlerimizin kondisyon performanslarında çok büyük bir düzgünleşme var. Dijital saatlerle hakemlerin bütün çalışmaları idmanları takip ediliyor. Bir projemiz daha var. Hakem koçu atıyoruz. Bu hakem koçuna 2 yahut 3 tane hakem vereceğiz. Bu hakem koçu hakemin maçını canlı ya da televizyon takip edip hakemin yanılgılarını tahlil uzmanına çıkarttıracak. Bir yahut iki gün sonra hakem akademiye gelecek. Burada hakem koçu ile hakem o maçı birlikte tekrar izleyecek. Hakemin yaptığı kusurlarını gösterecek. Neler yapması gerektiğini anlatacak. Bu her hafta nizamlı olarak yapılacak. Teğe bir eğitim olacak.”

“İTALYA İLE HER ŞEYİ BÖLÜŞÜYORUZ”

İtalya ile 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ortaklaşa düzenleyecek olmalarıyla ilgili de konuşan Büyükekşi, bu süreci anlattı.

Çok büyük bir hazırlık yaptıklarını belirten Büyükekşi, şu tabirleri kullandı:

“İşin bürokrasisi var. Cumhurbaşkanı’ndan başlayarak devam eden bir bürokrasi. Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Şampiyona ülkemizde yapılırsa ben her türlü vergi öteki bahislerde rastgele bir şey almayacağız. Ülkemizde yapılması için güvenliğinden tut paklığına, trafiğine her türlü sorunu çözeceğimizi taahhüt ederek imzayı atıyoruz. Ondan sonra 21-22 tane o vakit kaç tane bakan varsa hepsi kendi kolunda imza atıyor. Ben de imzalıyorum. 10’larca, yüzlerce belge. Ondan sonra yetmiyor maç nerede oynanacak mesela Kayseri’de oynanacak. Kayseri Valisi imzalıyor, Kayseri Belediye Lideri imzalıyor. Ondan sonra o statların projesini istiyor. Hepsinin tek tek imzaları. Mimarların imzası… UEFA Avrupa standartlarına uygun, bu statta seyirci tahliyesi kaç dakikada yapılıyor üzere hepsi tekrar imzalanıyor. Bunların hepsinin hazırlanmasının hem yükü hem mali külfeti var. Bunları hem EURO 2028 adaylığı için hem EURO 2032 adaylığı için yaptık. UEFA’nın bütün aktifliklerine gittim. FIFA’nın Ruanda’ndaki Seçimli Olağan Kongresi’ne gittim. Orada FIFA İdare Kurulu’na girmek isteyen ülkeler bizden oy istiyorlar. Biz de bizim EURO 2028 ve 2032 adaylığımız var. Ben size oy veririm lakin siz de bize verecek misiniz? diyorum. Tek tek hepsiyle görüştüm. Evvel ülkeler ortasında münasebetleri, diyalogları artırmaya çalıştık. Bizi desteklemeleri için gayret sarf ettik.
Daha sonra İtalyanlar İstanbul’a gelerek EURO 2032 ortak adaylığı için bize teklifte bulundular. Biz İtalya ile her şeyi ortak bölüşüyoruz. 2026 yılına kadar herkesin hazırlıklarını bitirmesi gerekiyor.”

Son olarak Trendyol Muhteşem Lig için yeni logo, marş ve internet sitesi çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Lider Büyükekşi, “Süper Lig için bir yandan yeni logo çalışmamız var. Marş çalışmamız var. Bir yandan 3 boyutlu bir site çalışmamız var. Oradan gelir elde maksadımız var. Bunları 1 Ocak’a yetiştirmeye çalışıyoruz.” biçiminde konuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir