Katar şeyhi çılgın Manchester United teklifini geri çekti!

İngiltere’nin en büyük kulüplerinden biri olan Manchester United, son vakitlerde saha içinde yaşadığı külfetlerin yanı sıra idare kriziyle de gündemde. United taraftarları, 2005 yılından beri kulübün sahipleri olan Glazer Ailesi’ni, kulübün faal bir biçimde yönetilmediğini argüman ederek eleştiriyor. Bu tenkitler sonucunda, Manchester United tribünleri her maçta, Glazer Ailesi’ne kulübü devretme davetinde bulunuyordu.

Kasım 2022’de Glazer Ailesi, kulübe yeni yatırımcıların girişine müsaade vererek, Manchester United’ın paylarını öteki bir sahibe devretme yolunu açabileceğini açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde Katar piri Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani, Manchester United’ın tüm paylarını satın almak istediğini Glazer Ailesi’ne iletti ve görüşmeler başladı.

İKİ KATINI TEKLİF ETTİ

Sheikh Jassim, Manchester United’ın bedeli olan 3.2 milyar doların neredeyse iki katı olan 6 milyar dolarlık resmi teklifte bulunarak dikkatleri üzerine çekti. Lakin uzun süren görüşmeler sonucunda Glazer Ailesi, Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani’nin teklifini reddetti. Katar piri ise yeni bir teklif sunmayacağını açıklayarak, Manchester United’ı devralma yarışından çekildiğini duyurdu.

The Guardian’da yer alan habere nazaran; Katar piri Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani, Manchester United’ı devralma yarışından geri çekilirken geriye yalnızca INEOS kimyasallar kümesinin lideri Sir James Arthur Ratcliffe kaldı. United’ın paylarının yaklaşık yüzde 25’i için teklif vermeye hazır olan Ratcliffe’in birinci önerisi yüzde 51’di.

Katarlı milyarder Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani’nin teklifi %100 pay için bir nakit akışıydı ve kulübün borcunu büsbütün temizlemek için daha fazla fon garantisi vadediyordu.

Bu karar, kulübün yaklaşık 1 milyar sterlinlik borcu nedeniyle Glazers’ın sahipliğinden son derece mutsuz olan United taraftarlarının büyük bir kısmı için finansal krizin devam edeceği manasını taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir