Limon üreticisi ağlıyor, ağaçlar tek tek sökülüyor

Yüreğir Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan, limon üreticilerinin güç durumda olduğunu, eserin bahçede 50 kuruşa satıldığını söyledi.

Çoğu yerde alıcı olmadığından çiftçilerin limon ağaçlarını sökmeye başladıklarını anlatan Mehmet Akın Doğan, markette ise fiyatının 15-20 TL ortasında değiştiğini belirterek şunları söyledi:

“Adana’da bu yıl mayer cinsi limonda randıman yüksek ve eserler üzerinde olmasına karşın ağaçlar kepçeyle sökülmekte. Limonun bahçede kilosu 50 kuruşa satılıyor ve birden fazla yerde de alıcı olmadığından çiftçimiz limonunu sökmek durumunda kalıyor. Gördüğümüz bu bahçe, 6-7 yaşındaki bir bahçe. Çiftçimiz buraya 6 yıl boyunca masraf etmiş, gübresini, ilacını, işçiliğini yaparak bu hale getirmiş. Şu anda çiftçimiz burada mayer cinsi limonun damlama hortumlarını dahi toplamadan ağaçlarını sökmekte.”

Adana’da toplam 240 bin dönüm alanda limon çeşitleri bulunduğunu belirten Doğan, “Bunun 150 bin dönümü mayer cinsi limon. Adana bu yıl 520 bin ton limon bekliyorduk. Ama bu yıl rekolte biraz daha çok olacakmış üzere görünüyor. İleri de mayer cinsi limonların birçoğu sökülecek” dedi.

ÜRETİCİ TAKVİYE İSTİYOR

Oda Lideri Doğan, yurtdışına ihracat yapan üreticilere verilen Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) takviyesinin bu yıl limon üreticilerine verilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Hasat başladı ve mayer cinsi limon birinci başladığında kilosu 4-5 liraya piyasaya girdi. Para etmediği için limon ağaçta kaldı ve çiftçiler bunu kökünden söküp, biyokütle tesislerine, güç santrallerine göndermekte. Çiftçimizin burada 1 dönüme 11- 12 bin lira bir maliyeti var. Çiftçimiz ziyana uğrayarak mazota, ilaca, çiftçiye, gübreye para ödeyecek. Şu an çiftçi bahçesine bile gelmemekte. Biz yetkililere mayer cinsi limonun tonuna 1,5 -2 lira Destekleme Fiyat İstikrar Fonu dayanağı istedik lakin hükümet tarafından rastgele bir açıklama yapılmadı.”

‘MEVSİMLİK TARIM PERSONELİ BULMAKTA ZORLANIYORUZ’

Buna ek olarak Adana’da şu anda mevsimlik tarım personeli bulmakta zorlanıldığını da lisana getiren Doğan, “Narenciye paketleme tesisleri yüzde 50-60 kapasite ile çalışıyor. Bunun yüzde 100’e ulaşması için Ereğli bölgesinde tarım emekçileri dahi gelse tahminen yüzde 21 eksiğimiz olacak. Şayet personel yüzde yüz çalışmış olsaydı, bu mayer cinsi limon ağaçta kalmamış olacaktı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir