Bahçeli’den ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Aziz Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti daha güçlü, daha gelişmiş, daha serpilmiş vaziyette tarihi seyahatine devam edecek, önümüzdeki yeni yüzyıla Türkiye’nin mührü vurulacaktır.” tabirini kullandı.

MHP Genel Lideri Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yayımladığı bildirisinde, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın muazzam kıvancını ve müstesna değerini hak edilmiş bir ulusal gurur ile idrak ettiklerini” bildirdi.

Atatürk’ün liderliğinde az vakitte çok büyük işler yapan Ulusal Çaba jenerasyonunun, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, tam bir asır önce cihana ilan ve ilam ettiğini hatırlatan Bahçeli, “Cumhuriyet’in kuruluşu ve kurumsal içerik kazanması, birebir vakitte egemenliğin asıl ve asli sahibine aracısız geçişin de miladıdır. Geride kalan 100 yılın dikkatle muhasebesi yapıldığında görülecektir ki Cumhuriyet hem fikir bazında hem de rejim ve yönetim formu bakımından maşeri vicdanda kök salmıştır.” tabirini kullandı.

Bahçeli bildirisinde, Cumhuriyet’in unsur ve amaçlarıyla, halkın istek ve hedeflerini taşıma ve temin etme niteliğiyle şiddetli eşikleri aştığını, çetin imtihanlardan geçtiğini, özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle de gücüne güç eklediğini aktardı.

Türk milletinin bağımsızlık onuruna düşkünlüğünün tarihi gerçek olduğuna vurgu yapan Bahçeli, Ulusal Mücadele’de gösterilen kahramanlık ve fedakarlığın bu tartışılmaz ve tahrip edilemez ulusal gerçeğin nişanesi olduğuna dikkati çekti.

“İLELEBET YAŞAYACAK”

MHP Genel Lideri Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ulusal irade ve şuurun kaynağının tam bağımsızlığa duyulan eşi ve gibisi olmayan tarihî bağlılık olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

-Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin vicdan ve ruhunda mahfuz yaşama cevherini görmesini, bunu gün yüzüne çıkarmasını, müteakiben de kurtuluşun ana fikri haline getirmesini bilmiştir.

-Cumhurun uğraşı ve müdahalesiyle Cumhuriyet doğmuştur. Bugün de cumhurla Cumhuriyet kenetlenmiş, Türk ve Türkiye Yüzyılı’nın yol haritası çizilmiştir.

-Hiç kuşku yoktur ki, Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacak, ebediyen yaşayacak ve yaşatılacaktır. Aziz Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti daha güçlü, daha gelişmiş, daha serpilmiş vaziyette tarihi seyahatine devam edecek, önümüzdeki yeni yüzyıla Türkiye’nin mührü vurulacaktır.

“Hakimiyet milletindir, millet hükümettir,” tabirlerini kullanan Bahçeli, cumhuriyet idaresinin demokrasi sistemiyle hür ve müstakil varlığını koruyacağını kaydetti.

Cumhuriyet’in Ulusal Mücadele’yle taçlandığını ve ulusal gönüllerde taht kurduğunu belirten Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk milletinin de erdemi olduğunu bildirdi.

Bahçeli, şöyle devam etti:

-Unutulmamalıdır ki Cumhuriyet’imizin kuruluşu, ümitsizlik, yoksulluk, yılgınlık içinde ve hareketsiz kalmış millet varlığına olan inancın ve atıl duran bu kudretten nasıl bir gayret yolu ile sonuca ulaşılabileceğinin emsalsiz bir örneğidir.

-Emperyalizmin musallat olduğu, bununla mündemiç toplu cinayet ve mezalimlere maruz kalan gönül ve kültür coğrafyalarımızda yaşayan mazlum toplumlar için Türk milletinin geçmişteki kahramanlıkları kesinlikle ilham kaynağı olmalıdır.

-Bu his ve fikirlerle Cumhuriyet Bayramı’mızı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünü hayranlıkla ve hürmet hislerimle kutluyor, aziz milletimize ve devletimize ebedi saadetler diliyorum.

-İlk Cumhurbaşkanı’mız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu yol başçısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, sayın silah ve ideal arkadaşlarını, kurucu kahramanlarımızın her birisini, aziz şehit ve gazilerimizi minnet ve şükran hislerimle anıyor, Cenabıallah’tan rahmetler niyaz ediyorum.

-Sonsuz bağlılık, vazgeçilmez yemin, hiç bitmeyecek azimle Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı güzel olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir