İsrail’in Filistin ablukası korkutucu boyutlara ulaşıyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) Gazze Yöneticisi Thomas White, binlerce kişinin UNRWA depolarına girerek besin ve hijyen gereçlerini aldığını belirtti.

White, “Bu durum, üç hafta süren savaşın ve Gazze’ye uygulanan sıkı kuşatmanın akabinde sivil tertibin bozulmaya başladığına dair telaş verici bir işarettir” dedi.

UNRWA Gazze Yöneticisi yaptığı açıklamada, “Binlerce kişi Gazze Şeridi’nin orta ve güney bölgelerindeki UNRWA depolarına ve dağıtım merkezlerine girerek buğday unu ve hijyen gereçleri üzere öbür temel gereçleri aldı. Deyr el-Belah’taki depolardan biri UNRWA’nın Mısır’dan gelen insani yardım konvoylarından gelen gereçleri depoladığı yer. Bu durum, üç hafta süren savaşın ve Gazze’ye uygulanan sıkı kuşatmanın akabinde sivil nizamın bozulmaya başladığına dair tasa verici bir işarettir. Beşerler korkmuş, hudutlu ve çaresiz. Telefon ve internet bağlantı sınırlarındaki kesintiler gerginlik ve endişeyi daha da artırıyor” dedi.

İNSANİ YARDIMLAR YETERSİZ KALIYOR 

White, temel gereksinimlere ait gereçlerin tükenmeye başladığını ve gelen insani yardımların yetersiz olduğunu belirtti.

White, “Piyasadaki erzak tükenirken Mısır’dan kamyonlarla Gazze Şeridi’ne gelen insani yardım yetersiz kalıyor. Toplumların yalnızca temel hayatta kalma muhtaçlıkları bile çok büyükken, aldığımız yardımlar yetersiz ve tutarsız. Bugüne kadar Gazze’ye bir hafta içinde 80 kamyondan biraz fazla yardım girişi oldu.  28 Ekim Cumartesi günü, bağlantıdaki kesinti nedeniyle konvoy yoktu. Gazze Şeridi’nde yardımların kabulü ve depolanmasında ana aktör olan UNRWA, konvoyun geçişini koordine etmek için taraflarla bağlantı kuramadı” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir