Çocuklara kurulmaması gereken cümleler neler?

Çocuklar, dünyayı anlamaya çalışan, duygusal olarak hassas bireylerdir. Onların özsaygısı, özgüveni ve genel ruhsal gelişimi, yetişkinlerin kullandığı lisan ve irtibat biçimiyle şekillenir. Çocuklara kurulmaması gereken kimi cümlelerin neden olumsuz tesirlere yol açabileceğini ve yerine kullanılabilecek daha yapan cümlelerin neler olduğunu inceleyeceğiz.

ÇOCUKLARA KURULMAMASI GEREKEN CÜMLELER

Çocuklar, kendilerini tanıma ve geliştirme etabında olan hassas bireylerdir. Bu periyotta onlara söylenen kelamlar, onların kişilik gelişimini ve özgüvenlerini değerli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, çocuklara kurulmaması gereken birtakım cümleler şunlardır:

Kıyaslama cümleleri: “Arkadaşın ne kadar uslu, senin üzere yapmıyor.” üzere cümleler, çocuğun kendini yetersiz ve bedelsiz hissetmesine neden olabilir.

Olumsuz etiketlemeler: “Tembelsin”, “sakarsın”, “şımarıksın” üzere etiketler, çocuğun kendini makus hissetmesine ve olumsuz bir benlik algısı geliştirmesine neden olabilir.

Yargılayıcı cümleler: “Senin yüzünden hasta oldum”, “Senin yüzünden üzüldüm” üzere cümleler, çocuğun suçluluk ve utanç hislerini tetikleyebilir.

Tehdit cümleleri: “Yemeğini yemezsen, oyun oynayamazsın”, “Odandaki oyuncaklarını toplamazsan, televizyonu kapatacağım” üzere cümleler, çocuğun endişe ve kaygı hislerini artırabilir.

Kontrolcü cümleler: “Her şeyi benim dediğim üzere yap”, “Benden diğer kimseye güvenme” üzere cümleler, çocuğun bağımsızlık ve özgüven gelişimini engelleyebilir.

Bu cümleler yerine, çocuklara olumlu ve destekleyici bir lisan kullanmak değerlidir. Örneğin, “Yemeğini yediğinde, sana bir ödül vereceğim” yerine “Yemeğini yediğinde, kendini daha uygun hissedeceksin” demek daha uygun olacaktır.

Çocuklara yönlendirici, korkutucu yahut ziyanlı olabilecek cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır. İşte çocuklara kurulmaması gereken kimi cümleler:

“Sessiz ol, aksi takdirde ceza alırsın.”
“Büyükler konuşurken ortaya girmemelisin.”
“O çocukla arkadaşlık etme, makûs biri.”
“O kadar aptalsın ki!”
“Başarılı olmazsan, hayatın mahvolur.”
“Oyuncakları ya da yiyecekleri paylaşmak zorunda değilsin.”
“O işi beceremezsin, hiç denemeye gerek yok.”
“Ağlama, yalnızca bebekler ağlar.”
“Şu yemeği sevmiyorsan, hiçbir şey yiyemezsin.”
“Kardeşini kıskanmalısın, o daha güzel.”

İşte çocuklara kurulabilecek kimi olumlu cümleler:

“Seninle gurur duyuyorum.”
“Seni seviyorum.”
“Benimle konuşmaktan çekinme.”
“Yaptığın işi çok beğendim.”
“Seni anlıyorum.”
“Sana inanıyorum.”
Bu tıp olumlu cümleler, çocuğun kendine inancını ve özgüvenini artırmaya yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir