Okul tuvaletleri mikrop saçıyor

Siyasetçi kimliğiyle tanınan ve birebir vakitte eğitimci olan Aylin Kotil, bilhassa fakir mahallelerdeki birçok okulun hijyen kurallarının yetersiz olduğunu görmesi üzerine 2021 yılında Açelya Derneği’ni kurdu. Dernek hayırseverlerin dayanağıyla okulların tuvalet tamirinden, hijyen meselesine kadar birçok sorunu tahlile kavuşturdu. SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Aylin Kotil, okul tuvaletlerindeki hijyen oranını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

‘TUVALET’ YASAKLI SÖZ DEĞİL

Aylin Kotil, “Tuvalet güya yasaklı bir sözcük üzere. Birden fazla kimse bu mevzu hakkında konuşmayı tercih etmiyor. Meğer bugün bu mevzuyu çocuklarımız için konuşmalıyız. Hali vakti yerinde olan aileler bu sorunun farkında bile olmayabilir lakin fakir mahallelerdeki okullarda tuvalet çok kıymetli bir sorun maalesef. Bu okullarda tuvaletler pak olmayabiliyor. Paklık işçisi genelde yetersiz, sarf materyalleri birçok vakit yok. Bu nedenle tuvaletlerini kapalı tutan okullar var” dedi.

TUVALETLERİ ONARIYORUZ

Kotil, “Açelya Derneği’ni bu az konuşulan fakat milyonlarca çocuğu ve ailelerini, hatta genel olarak halk sıhhatini etkileyen hususa deva olabilmek, okullara yardımcı olmak ve bu bahiste kamuoyu şuurunu yükseltmek için kurduk. Anadolu’da açelyayı tuvaletlere ve banyolara koyuyorlar. Zira orada açelya bulunduğu ortamın havasını temizliyor. Biz de tıpkı açelyalar üzere bize kapılarını açan ilkokulların bozuk tuvaletlerini onarıyoruz. Onların sarf gereçlerini temin edip onlara ulaştırıyoruz” dedi. Kirli tuvaletler nedeniyle çocukların gereksinimlerini gideremediği bu durumun ise ileride sıhhat meselelerine yol açabileceğini belirtti.

Aylin Kotil

Çocuklarımıza pak bir gelecek bırakalım

“Kırık tuvaletler, akmayan pisuvarlar, yetersiz deste k elemanı ve maalesef yetersiz paklık gereci olan okullar var” diyen Aylin Kotil, “ Tuvaletler pak olmadığı için gün uzunluğu tuvalete girmeyen çocuklar oluyor. Bu durum ilerde büyük sıhhat sıkıntılarına hamile olabiliyor” diye konuştu.

TÜM OKULLARA ULAŞIYORUZ

Aylin Kotil, “Eskiden büyükler, misafirliğe gidildiği vakit çocuklarına ‘sakın tuvalete gitme’ kederi. Bu bir nezaket kuralıydı. Günümüzde birçok ebeveyn çocuğuna tıpkı şeyi nezaketten değil mecburiyetten söylüyor. Zira okul tuvaletleri mikrop saçıyor” halinde konuştu.

Kotil, kendilerinden takviye isteyen tüm okullara ulaştıklarının altını çizerek, “Okullara yalnızca hijyen gereci vermiyoruz. Bütün tuvaletlerini tekrar yaptığımız okullar var, kısmi yardım ettiğimiz yahut hijyen materyali yolladığımız okullar var” sözlerini kullandı.

Kotil, “Benim siyasi görüşlerim var lakin bunları siyaset olsun diye değil, bir anne olarak söylüyorum. Derneğimiz açılır açılmaz birinci iş devrin Ulusal Eğitim Bakanını ziyaret ettik. Zira bu bir siyaset konusu değil, ulusal birlik konusu. Fakir okullardaki tuvaletler hepimizi ilgilendiriyor. Çocuklarımıza pak bir gelecekten evvel pak bir ‘şimdi’ vermeliyiz. Parti ayrımı yapmadan tüm ebeveynleri bu hususta çok daha hassas olmaya çağırıyoruz. Zira bu çocuklar hepimizin çocukları.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir