Merkez Bankası enflasyon tahminlerini yükseltti

Merkez Bankası (TCMB) Lideri Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu bugün açıklıyor.

Banka, enflasyon kestirimlerini 2023 sonu için yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 sonu için yüzde 33’ten yüzde 36’ya yükseltti. 2025 sonu kestirimi ise yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürüldü.

Erkan, gelecek yıl mayısta enflasyonun yüzde 70-75 ortasında zirve noktasını görmesini öngördüklerini, mayıstan sonra doruktan süratli düşüş beklediklerini söyledi.

Erkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Merkez Bankası olarak toplumsal refaha en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak sunacağımızın şuurundayız.

* Haziran ayında başlattığımız güçlü nakdî sıkılaştırma ile enflasyonla kararlı bir biçimde gayret ediyoruz.

* Bir müddettir yüksek ve oynak seyreden enflasyonu denetim altına almanın uzun ve kuvvetli bir süreç olacağı şuuruyla enflasyon görünümünde besbelli bir güzelleşme sağlanıncaya kadar tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

* Banka olarak vazifemiz enflasyonu tek haneli sayılara indirmek.

* İç talepten dengelenmeye ait şimdiden birtakım öncü sinyaller alıyoruz.

* Dezenflasyon sürecinin 2024 yılının ikinci yarısında başlamasını hedefliyoruz. Mali sıkılaştırmanın geniş çaplı tesirleri vakte yayılmaktadır.

* Son periyotta gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışı gözlenmektedir.

* Haziran-eylül devrinde yıllık enflasyonda 23,3 puanlık artış görüldü. Enflasyon artışında akaryakıt fiyatlarındaki artışın 4,8 puanlık, döviz kurlarındaki artışın 4,3 puanlık, akaryakıt hariç vergi artışlarının 2,5 puanlık katkısı olmuştur.

* Eylül enflasyonu Ekim’deki yüksek frekanslı bilgiler ve tüm öncü göstergeler, kelam konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığına işaret etmektedir.

* Talepteki aşırılık cari istikrara olumsuz yansımıştır.

* Hizmetlerdeki fiyat katılığı enflasyonu etkilemeyi sürdürecektir.

* Talepteki güçlü seyir, devam etmekle birlikte ivme kaybetmektedir. Arz-talep istikrarında olağanlaşma kademeli formda başlamıştır.

* Enflasyon beklentilerindeki bozulma aydan aya yavaşlamıştır. Mali sıkılaştırma süreci beklentilerin tekrar çıpalanmasını başlatacaktır.

* Tüketim talebinin dengelenmesi, nakdî sıkılaştırma sürecinde TL tasarruf araçlarına olan talebin artırılmasıyla desteklenmektedir.

* Enflasyon göstergeleri ana eğilimde gerilemeye işaret etmektedir.

* Ekim ayı öncü göstergeleri de aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmektedir.

* Nakdî sıkılaştırma süreci bütünsel bir anlayışla güçlendirilmektedir. Bugünkü kararlarla ek 350 milyar TL likiditenin daha sistemden çekilmesiyle toplam sterilizasyon 1 trilyon TL’nin üzerine çıkacaktır.

* Son 5 ayda makroihtiyati çerçevede bariz bir sadeleştirme yapılmıştır. Piyasa faizleri, siyaset kararlarımız doğrultusunda gelişim göstermektedir.

* Reeskont ve yatırım taahhütlü avans kredileri son 3 ayda ticari kredi kompozisyonuna değerli bir katkı sundu.

* Ferdî kredi büyümesinde olağanlaşma başlamıştır. Risk primi ve imal edilen kur oynaklığı besbelli güzelleşme gösterdi.

* Enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 65,0 olarak gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz (Önceki yüzde 58,0)

* Enflasyonun 2024 yıl sonunda yüzde 36,0 olarak gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz (Önceki yüzde 33,0)

* Enflasyonun 2025 yıl sonunda yüzde 14,0 olarak gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz (Önceki yüzde 15,0)

* İddialarımızı üst istikametli güncellemiş olsak da, dezenflasyonun başlama vakti, suratı ve seyrinde bir değişiklik olmayacağını değerlendirmekteyiz.

* Gelecek yıl mayısta enflasyonun zirve noktasını yüzde 70-75 ortasında, mayıstan sonra doruktan süratli düşüş bekliyoruz.

* Enflasyon görünümünde besbelli bir düzgünleşme başladı demek için şimdi erken lakin olumlu işaretleri almaya başladık.

* İç talebin dengelenmesi konusunda birinci sinyalleri alıyoruz, dengelenme oldu demek için erken.

* 2024 yılının ikinci yarısında mali sıkılaştırmanın birikimli tesirlerinin de devreye girmesiyle güçlü ve daima bir dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörüyoruz.

* Daha evvelki siyaset metinlerimizde de belirttiğimiz üzere hala öngördüğümüz dezenflasyon ve istikrar sürecinden evvelki geçiş periyodunu yaşıyoruz. Geçiş periyodunda enflasyonda süreksiz bir yükselişe şahit oluyoruz.

* Bu süreçte enflasyondaki düşüşün sürdürülebilir biçimde başlamasını sağlayacak yeri ihtimamla hazırlıyoruz.

* Kasım ayında doğal gaz tüketiminin artması ile birlikte hanelerin bedelsiz kullanım sonunu aşacağını düşünüyoruz. Bu durum enflasyonda üst taraflı mekanik bir tesir oluşturarak aylık enflasyonun kasım ayında süreksiz olarak yükselmesine sebep olacaktır.

* 2024 yılı ocak ayında ise minimum fiyat ayarlaması, fiyatları vakit bağlı belirlenen hizmet kalemlerindeki gelişmelerin ve otomatik vergi güncellemelerinin devreye girmesini bekliyoruz.

* 2024 Mayıs ayında ise doğalgaz kaynaklı baz tesirleri ile yıllık enflasyonda zirve noktasının gerçekleşeceğini göreceğiz.

* Kripto düzenlemesi konusunda SPK ile birlikte çalışıyoruz, çalışmalar devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir