Meteoroloji’den kritik uyarı: Saatte 100 kilometre hızla esecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Artvin ve Hakkari etrafları ile Hatay kıyılarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde de iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzey, iç ve doğu kesitlerde 2 ila 5 derece artacağı, öbür yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği kestirim edilirken, rüzgarın ekseriyetle güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Kıyı Ege’de güney ve güneybatı taraflardan kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat), Trakya Kısmı ile Çanakkale etraflarında yer yer kısa periyodik kuvvetli ve tam fırtına (80-100 km/saat) halinde esmesi bekleniyor.

MGM’nin ikazında, vatandaşların ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olması gerektiği aktarıldı.

FERİBOT SEFERLERİNE FIRTINA ENGELİ

Çanakkale Boğazı ile adalar çizgisinde yolcu ve araç nakliyatı yapan Gestaş firması, Kuzey Ege Denizi’ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle yarınki Geyikli-Bozcaada ile Kabatepe-Gökçeada sınırındaki çok sayıda feribot seferinin iptal edildiğini duyurdu. Buna nazaran; Kabatepe-Gökçeada sınırında Kabatepe’den saat 09.00 seferi yapılacak olup, planlı öbür tüm seferler iptal edildi. Öte yandan Geyikli-Bozcaada çizgisinde yarın yapılması planlanan tüm seferler de iptal edildi.

AKOM DA UYARDI

İBB Afet ve Uyum Merkezi’nin (AKOM) meteorolojik değerlendirmesine nazaran, Yarın lodosun şiddetlenerek fırtınaya dönüşmesi ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması bekleniyor.

Açıklamaya nazaran, yarın öğlen saatlerinden sonra logosun şiddetini daha da arttırması (40-60km), akşam saatlerinden itibaren ise kısa vadeli atılımlarla kuvvetli fırtına formunda (50-80km/s) tesirli olması bekleniyor. Fırtınayla birlikte kısa vadeli kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişi yaşanması öngörülüyor.

İBB TAKIMLARI YAĞMURA HAZIR

Yarın akşam saatlerinden itibaren tesirli olması beklenen fırtına ve kuvvetli sağanak yağmur nedeni ile yaşanabilecek aksiliklere karşı ilgili İBB takımları kâfi sayıda işçi ve ekipman ile nöbet sistemine geçti. İstanbullular da yaşanabilecek aksiliklere karşı uyarıldı.

Sistemin Pazar sabah erken saatlerden itibaren bölgemizi terk edeceği havada çoğunlukla güneşli bir gökyüzünün hakim olacağı öngörülürken, sıcaklıkların 21-24 derece aralığında seyretmeye devam edeceği kestirim ediliyor.

BÖLGELERDE HAVA

MARMARA
Parçalı bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgârın, bölgenin kuzey ve batısında güneyli taraflardan kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat), Trakya Kesiti ile Çanakkale etraflarında yer yer kısa vadeli kuvvetli ve tam fırtına (80-100 km/saat) formunda esmesi bekleniyor.

BURSA 16°C, 30°C
Parçalı bulutlu

EDİRNE 17°C, 28°C
Parçalı bulutlu

İSTANBUL 19°C, 28°C
Parçalı bulutlu

KOCAELİ 16°C, 28°C
Parçalı bulutlu

EGE
Parçalı bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgârın, Kıyı Ege’de güneyli taraflardan kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesitlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR 9°C, 25°C
Parçalı bulutlu

DENİZLİ 14°C, 30°C
Parçalı bulutlu

İZMİR 18°C, 29°C
Parçalı bulutlu

MUĞLA 13°C, 24°C
Parçalı bulutlu

AKDENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Hatay kıyılarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ADANA 17°C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA 20°C, 25°C
Parçalı bulutlu

HATAY 15°C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kıyı bölümleri lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ISPARTA 10°C, 22°C
Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

ANKARA 10°C, 24°C
Parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR 10°C, 26°C
Parçalı bulutlu

KAYSERİ 6°C, 24°C
Parçalı bulutlu

KONYA 8°C, 25°C
Parçalı bulutlu

BATI KARADENİZ
Parçalı bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kısımlarda yer yer pus ve sis bekleniyor.

BOLU 10°C, 24°C
Parçalı bulutlu

DÜZCE 13°C, 28°C
Parçalı bulutlu

KASTAMONU 8°C, 24°C
Parçalı bulutlu

ZONGULDAK 16°C, 28°C
Parçalı bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Artvin etraflarının mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

RİZE 14°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN 15°C, 27°C
Parçalı bulutlu

TOKAT 11°C, 26°C
Parçalı bulutlu

TRABZON 16°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölgenin kuzeydoğusu ile Hakkâri etraflarının mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

ERZURUM 4°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde mahallî sağanak gök gürültülü sağanak yağışlı

KARS 1°C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde lokal sağanak gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA 10°C, 19°C
Parçalı bulutlu

VAN 5°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

DİYARBAKIR 12°C, 22°C
Parçalı bulutlu

GAZİANTEP 11°C, 25°C
Parçalı bulutlu

SİİRT 13°C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu

ŞANLIURFA 14°C, 25°C
Parçalı bulutlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir