AKP’li belediyede darp edilen zabıtalar, amirlerini şikayet edince görevden alındı

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde vazifeli zabıta müdür yardımcısının 15 Ekim’de iki zabıta memurunu makamına çağırarak bağırdığı ve akabinde görüntü kaydını kapatması için zabıta memuruna müdahalede bulunduğu anlar kayda alındı. Zabıta personeli  olayın akabinde zabıta müdür yardımcısı hakkında Doğancılar Şehit Tuncer Mustafaoğlu Polis Merkezi’ne giderek şikayette bulundu. Şikayette bulunan iki zabıta çalışanı vazifeden uzaklaştırıldı.

“BENİ DUVARA İTMİŞTİ”

İ.M.K. verdiği tabirde “Benim amir odasında kameramın açık olmasının sebebi, daha evvel de amir odasına gittiğimde İ.K.’nin beni odasında ‘Neden verdiğimiz misyonları yapmıyorsun’ diyerek beni tutarak duvara itmişti. Ben de tekrar tıpkı şeylerin yaşanacağı ve kanıtlamakta zorluk yaşamayacağımı düşünerek kameramı kapatmadım. Bana vazifemi yapma konusunda telkinde bulunulduğu için ben de kameram açık olarak bugün olay yerinde bulundum. Bugün İ.K.’nin, bize yüksek sesle bağırarak ve üzerimize yürüyüp odaya kapatarak korkuttuğu ve F.B.’nin de bu olay esnasında kapıda durarak çıkışımızı engellemesinden dolayı ilgili şahıslardan davacı ve şikayetçiyim. Ayrıyeten bana İ.K. bacağıma vurmak, kolumdan sıkmak ve itekleme suretiyle darpta bulunmuş, elimdeki kamerayı da benden zorla almaya çalışmıştır. Bundan ötürü ilgili şahıstan ayrıyeten şikayetçiyim” dedi.

ANONS SESİNİ DUYMADIKLARINI SÖYLEDİ

Zabıta memuru M.A. da sözünde, “15 Ekim’de İ.M.K. isimli mesai arkadaşımla birlikte belediye önü diye tabir edilen hudutları aşikâr olmayan alan içinde yaya olarak misyonumuzu ifa etmekteyken zabıta müdürü ve yardımcıları bizim vazife yaptığımız alandan geçmiştir. Fakat müdürlerimiz bizi vazife yerimizde başkanlığımıza nikah için gelen konukları nikah alanına yönlendirmekte olduğumuzdan dolayı görememişlerdir. Bu nedenle telsizimize zabıta müdürümüz anons geçmiştir. Bizler de anons sesinin cızırtılı gelmesinden ötürü mesai arkadaşım anlamadı ve karşılık vermedik” biçiminde konuştu.

AMİRLERİN ÇAĞIRDIĞINI BELİRTTİ

Başka bir zabıta memurunun müdürün anons geçtiğini söylemesi üzerine İ.M.K.’nin yanıt verdiğini anlatan M.A., “Zabıta komiseri beni aradı. Bana ‘kardeşim sizin oradan Zabıta Müdürleri geçmiş ve sizi görememişler, bana bundan sebep tutanak tutmamı söylediler, kardeşim rapor tutuyorum haberin olsun’ diyerek telefonu kapattı. Biz de duruma şaşırarak vazife yerimizde değil miyiz sanki diye Üsküdar Belediyesine ilişkin Başkanlık yazan tabelanın altına giderek misyonumuza devam ettik. Sonrasında belediye lideri makam aracıyla yanımıza geldi. Kendisi trafik nedeniyle özel kalemine ‘zabıtalar neden trafiği yönlendirmiyor uyaralım’ diye talimatta bulunmuş. Bundan sebeple amirlerimize husus bildiri edilmiş onlar da bizleri yanına çağırmıştır” halinde beyan verdi.

BAĞIRMAYA BAŞLADIĞINI ANLATTI

Amirlerin çağırdıkları odaya gittiğimizde amirlerimizden biri ‘neden vazifenizi yapmıyorsunuz bu sizin misyonunuz yapacaksınız yolun ortasında duracaksınız trafiği yönlendireceksiniz’ dediğini, kendisinin ise durumu anlattığını söyleyen M.A., “Fakat bize söylenen misyonlar zabıta yönetmeliğinde açık olarak bulunmaz bu formda işimiz olmayan bir vazifesi bize dayatmaya çalışmıştır. Bizler bunu kendisine söylediğimizde bize bağırmaya başladı. Bu süreç bu husus üzerinde kelamlı konuşma olarak devam etti” dedi.

M.A. “İ.M.K.’nin elimde açık formda duran kamerayı bağırdığını ve odanın kapısını kapattığını anlatarak, İ.M.K.’nın elinde bulunan kamerayı almak için eline uzandı ve başka eliyle de arkadasımın kolunu sıkarak itti. Öbür zabıta amiri bunlar yaşanırken odadan çıkmamamız için kapıyı tutarak mahzur oldu. Bende kendi telefonumla şahsa görüntü kaydı aldığımı söyleyip kayda başladım” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir