IMF üye ülkelerin kotalarını yüzde 50 artırdı

IMF’den yapılan açıklamada, kota artışının Fon’un kalıcı kaynaklarını artıracağı ve borç alınan kaynaklara olan bağımlılığı azaltarak global finansal istikrarın korunmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Açıklamada, İcra Kurulu’nun üyelere tahsis edilen kotanın yüzde 50 oranında artırılmasını Guvernörler Kurulu’na sunacağı kaydedildi.

“IMF’NİN KORUNMASINA YARDIMCI OLACAK”

IMF Lideri Kristalina Georgiva, mevzuya ait açıklamasında, kota artışının “güçlü, kota bazlı ve kâfi kaynaklara sahip bir IMF’nin korunmasına yardımcı olacağını” söz etti.

Georgiva, kâfi kaynaklara sahip bir IMF’nin global finansal istikrarı korumak, belirsizlikler ve şoklara açık bir dünyada üye ülkelerin potansiyel gereksinimlerine karşılık vermek için gerekli olduğunu vurguladı.

Teklifin uygulamaya konulabilmesi için 190 üye ülkenin temsilcilerinin yer aldığı Guvernörler Kurulunca 15 Aralık’ta yapılacak oylamada onaylanması gerekiyor.

Kotalar, IMF’nin mali ve idare yapısının yapı taşlarını oluşturuyor. Bir üye ülkenin kotası, genel olarak o ülkenin dünya ekonomisindeki göreli pozisyonunu yansıtıyor. Kotalar, IMF’nin hesap ünitesi olan Özel Çekme Hakkı (SDR) cinsinden tabir ediliyor. IMF en az 5 yılda bir olarak kotaları gözden geçiriyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir