Onuachu lige renk getirdi

Ümit Genç

Bağlantı Bilgileri

Fenerbahçe zaferinden sonra Trabzonspor’un iç alandaki Konyaspor maçı öncesi doğal olarak beklentiler daha yüksekti. Kaybetmeme alışkanlığının yavaş yavaş oturduğu ekipte artık atakta daha baskılı bir oyun bekleniyordu lakin o denli olmadı…

Abdülkadir, Berat ve Mendy üçlüsü atakta çok az göründü birinci yarıda. Bu oyuncuların geride çok fazla kalıyor olması nedeniyle 3. bölgede çoğalma sorunu oluştu. Topa hakimiyeti bu dönem hiç olmadığı kadar fazlaydı kadronun lakin atakta zenginleştirilemedi. Kadrosu öne taşıyacak oyuncuya gereksinim olduğunu hisseden Abdullah Avcı ikinci yarıya Bakasetas’la başladı. Atak başlatan pas özelliği Berat’a nazaran çok daha güzel olan Bakasetas’ın tercih edilmesi savunma yükünden atak yüke dönmek oldu.

İkinci yarı hamle aksiyonu biraz daha sağ kanada, yani Pepe üzerine kaydırıldı. Bakasetas’la birlikte orta alan da Onuachu’ya yaklaşmış oldu. İkinci topların önde kazanılma sayısı artınca konumlar da arttı.

Pepe’nin adam eksilterek topla birlikte ceza alanı yayının üzerine attığı koşular Onuachu’nun da kendisine daha rahat alan yaratmasını sağladı ve birinci gol bu türlü geldi.

O PAS BÜYÜK AMATÖRLÜK

Konyaspor Trabzon’un geçiş zafiyetini zekice kullanıp rakip atağı başlarken kaptığı topla golü atıp maçı dengeledi. Golde Baniya’nın ardı dönük arkadaşına pas atması büyük amatörlük. Savunmada oyuncu kalitesi kâfi değil ve hoca bu manada külfet yaşıyor. Mevkiisel sorunlar var.

Takım gücü hiç düzgün değildi. 1-1’den sonra maçı alma tepkisi Abdullah Avcı’nın oyuncu değişikliklerinde bilinmeyen. Galibiyet golünün içinde bu 3 değişiklik var; Bakasetas, Trezeguet ve Enis Destan.

İyi koşu atan Trezeguet’in istediğini verebilecek ayak Bakasetas’ta vardı ve adrese teslim uzun attı. Trezeguet’in uygun denetimle markajından kurtulup konuma soktuğu Enis, Onuachu’ya muhtemelen dönemin golünü attırdı.

ŞANSI EKSTRA İŞLER YAPMASI

Enis Destan’ın şuttan sonraki ortasında esnekliği de acayip ancak Onuachu orta geldiği anda golü başında attı esasen. Dayanılmaz bir karar verme suratı. Bu kadar uzun uzunluklu bir santrforun bacağını raket üzere döndürüp kullanması bize inanılmaz bir gol izletti. ‘2 metre uzunlukla o golü nasıl attı’ şaşkınlığı var herkeste. Onuachu fazla kalıplı lakin tıpkı vakitte akrobatik bir golcü. Bu tipte bir santrafora nazaran ayaklarını da değişik esneklikte kullanıyor. Oyuna lezzet, lige çok büyük renk katıyor.

Trabzonspor’un bu maçtaki bahtı oyunu değiştirebilecek oyunculara sahip olması ve Onuachu’nun ekstra işler yapmasıydı. Bazen o da gününde olmayacak, dönem içinde düşüşler yaşayacak. Bu yüzden kadronun bu gol yükünü biraz onun üzerinden alarak rahatlatması gerekiyor artık.

Milli ortada artık hamle planı geliştirerek çok daha önde oynayan, daha fazla yaratıcı oyuncu ile durum ve skor üreten bir ekip düzeyine çıkılmalı.


Ümit Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir