ABD’de 4 büyük banka, sektör kârlarının yüzde 45’ini elde etti

ABD’nin en büyük dört bankası, üçüncü çeyrekte tüm bankacılık kârlarının neredeyse yarısını elde etti.

ABD’de toplam 4 bin 400 bankadan oluşan bankacılık dalının toplam kârının yüzde 45’i dört büyükler tarafından elde edildi. Bu oran geçtiğimiz yılki yüzde 35’lik ve 10 yıllık ortalama oran olan yüzde 39’un epeyce üzerinde gerçekleşti.

JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo ve Citigroup’un kârları, bankaların üç aylık bilançolarını derleyen BankRegData’ya nazaran yüzde 23 arttı.

Buna karşılık başka tüm bankaların kârları bu çeyrekte ortalama yüzde 19 düşerek Covid-19’un birinci aylarından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

4 BÜYÜKLER DALDAN OLUMLU AYRIŞTI

Genel olarak bankacılık dalının kârı üçüncü çeyrekte yüzde 5 düştü. BankRegData’ya nazaran, krediler ve tahvil piyasası yatırımlarındaki kayıpların yanı sıra faiz maliyetlerindeki yüzde 260’lık artış bankaların kârlarındaki düşüşte tesirli oldu.

Kârlardaki düşüş, dalın toplam çıkarında son 6 çeyrekte görülen birinci düşüş oldu.

Bununla birlikte, tüm kesimde kârlar düşerken, her biri 1 trilyon dolardan fazla varlığa sahip ABD’nin en büyük dört bankasının kârlılıkları küme olarak bir yıl evvelki birebir periyoda kıyasla yüzde 23 arttı.

Banka analisti ve Whalen Küresel Advisors’ın Lideri Christopher Whalen, kesim genelindeki tablo için “Korkunç bir çeyrek değil, lakin kârlar zorlanmaya devam edecek” dedi.

ARADAKİ UÇURUMUN SEBEBİ NE?

Banklacılık bölümündeki genel tablo ve JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo ve Citigroup’un kârları ortasındaki uçurumun en büyük nedeni, büyük bankaların teknolojik avantajları ya da büyüklükleri nedeniyle daha inançlı bulunması ve mevduat sahiplerini ellerinde tutmak için çok fazla ödeme yapmak zorunda kalmamaları olarak açıklanıyor.

Dört büyük banka, üçüncü çeyrekte vadeli mevduatlara yılda yüzde 2’den daha az ödeme yapıyordu. Bu oran bölgesel bankalar için ortalama yüzde 3’tü. Dahası, ülkenin en büyük dört bankasındaki mevduat hesaplarının yüzde 40’ından fazlası hiç faiz ödemiyor. Bu oran dal genelinde ise yüzde 30 olarak gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir