İki çocuk öldü, devlet 2,5 yıldır sessiz

Tekirdağ’ın Ergene ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde, 25 Haziran 2021’de ağır sağanak nedeniyle dere taştı.

Dere kıyısında oyun oynayan Burak Başkan, kardeşi Barış Lider ve arkadaşları Mustafa Aslan, suya kapıldı.

Dere üzerindeki kanalizasyon künkleri içinde 500 metre aradaki dere yatağına sürüklenen Burak Lider ile Mustafa Aslan hayatını kaybetti; Barış Lider etraftakilerce kurtarıldı.

Çocukların vefatının akabinde Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında; İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Dr. Murat Kuruoğlu, Dr. Fethi Kadıoğlu ve Dr. Oral Yağcı’dan oluşan uzman heyeti, bölgede 10 Şubat 2022’de inceleme yaptı.

İncelemede heyet, çocukların içinde sürüklendiği beton künkleri metreler ile ölçtü. Boğulmaktan son anda kurtarılan Barış Başkan de olay günü yaşadıklarını heyete anlattı.

“İNSAN GİRİŞİNİ ENGELLEYEN TEDBİR ALINMAMIŞ”

Bilirkişi heyeti, hazırladığı raporu Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. Raporda, olayda rastgele bir kasıt bulunmadığı, kaza olduğu nitelendirildi.

Olayın meydana gelmesinde, hidrolik olarak açık kanalın etrafında; insan girişini mahzurlar nitelikte tel, çit ve gibisi rastgele bir tedbir alınmamış olmasının tesirine dikkat çekilen raporda, “Benzer formda yolun kenarında yer altında yer alan betondan yapılmış 200 metre uzunluğundaki boru menfezlerin ağzında boruya katı husus girişini maniler nitelikte hami bir ızgaranın olay sarihinde bulunmuyor olması da diğer bir etken olarak değerlendirilmiştir” denildi.

“KANALI TARZINA UYGUN KAPAMAYAN YÖNETİM, ASLİ KUSURLU”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün ‘asli kusurlu’ bulunduğu raporda, şunlar kaydedildi:

“2016-2017 yılları ortasında açık kanalı, kapalı kanal haline getiren yönetimin belirlenmesi gerekmektedir.

Bu yönetimler kapsamında ise Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden hangisinin kanalı kapalı hale getirdiğinin belirlenmesi halinde; gerek kanal girişlerinin güvenliğinin sağlanmaması gerek yoldan gelen suyun taşkın yapmasına neden olması kapsamında, su kenarında bulunan menfezlerin ani suyla hayatlarını yitirmesine neden olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.

Bu nedenle bu işleri yapan yönetimin gerekli ihtimamı borunun yerine getirilmemiş olması karşısında, 2016-2017 ortasında kapalı kanalı yönteme uygun yapmayan yönetimin asli kusurlu olduğu takdiri savcılığınıza ilişkin olmak üzere değerlendirilmiştir.”

“YOLDA DEFORMASYONA MÜDAHALE EDİLMEMİŞ’

Raporda ayrıyeten olayın meydana geldiği bölgede otoyolun menfez bölgesinde oluşan deformasyona da müdahale edilmediği kaydedildi.

Otoyolun bakımından sorumlu belediyenin bu nedenle ‘tali kusurlu’ bulunduğu raporda, “Bu açıdan 2016 yılında kapalı kanal yaparken bu kanalın yola tesirinin göz önüne alınmadığı yoldaki deformasyon artışı ile sabittir.

Deformasyonlar olmasına karşın yol bakımı sırasında da 2018 yılından olayın olduğu tarihe kadar da müdahale edilmediği de görülmektedir. Bu açıdan yolun bakımından sorumlu yönetimin tarihleri göz önüne alarak belirlenmesi ve bu yönetimin olayın oluşumunda kontrol eksikliği kapsamında takdiri savcılığınıza ilişkin olmak üzere tali kusurlu olduğu değerlendirmesi yapılmıştır” denildi.

İÇİŞLERİ’NDEN ŞİMDİ CEVAP YOK 

Öte yandan uzman raporunda, Mustafa Aslan’ın babası Hüseyin Aslan ile Burak Önder’in babası Mehmet Önder’in de sözlerine yer verildi. Her iki baba da yağmur sularının bölgede daima biriktiğini, bu durumu Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne (TESKİ) dilekçeyle bildirdiklerini aktardı. Aileler, ihtarlara karşın tedbir almayan Ergene Belediyesi, TESKİ ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden davacı ve şikayetçi olduklarını kaydetti. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı da uzman raporunda ‘asli’ kusurlu bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ndeki devlet memurlarının soruşturulması için İçişleri Bakanlığı’ndan müsaade istedi. Lakin olayın üzerinden 2,5 yıl geçmesine karşın şimdi bir karşılık gelmedi.

“ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR”

O devir mahalle muhtarı olan ve selde oğlu Mustafa Aslan’ı kaybeden Hüseyin Aslan, “2,5 yıl evvel Cumhuriyet Mahallesi’nde 2 çocuğumuz, belediyenin üzerini kapatmadığı bir mazgaldan birden düşerek hayatlarını kaybettiler. Eksper raporunda failler aşikâr; soruşturmayı yürüten Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı’ndan gerekli müsaadeleri bekliyor. Bununla ilgili kendimde şahsen Ankara’ya gittim. Görüştüm ve müsaade verileceği söylendi fakat hala bekliyoruz. Olayın olduğu bölgede hala bir tedbir alınmadı. Buraya iki demir koyup, işi bitirdiklerini sandılar. Aileler, yavrularının mezarı başına vardığı vakit içi kan ağlıyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu iki aile 2,5 yıldır için için yanıyor. Bu işle ilgili faili olan Ergene Belediyesi ve TESKİ; kim sorumlusu ise şahsen cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

“ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİK”

Olaydan 3 ay evvel mahalle muhtarı olarak kendisi ve Yeşiltepe Mahallesi muhtarı Hüseyin Doğru’nun Ergene Belediyesi ve TESKİ’ye derede su birikmesi üzerine dilekçe ile başvurup tedbir alınmasını istediklerini belirten Aslan, “Hastane kurulacak diye buranın altyapısını yapılması ile ilgili rastgele bir dönüş, rastgele bir gelişme olmadı. Savcıların elinde her iki muhtarlığın verdiği dilekçeler mevcut. Ve dilekçeler evraka eklendi” dedi.

“AİLELER MAĞDUR”

Ölen çocukların ailelerinin avukatı İbrahim Doğan, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün kusurlu olduğunun eksper raporunda yer aldığını belirten Doğan, şöyle konuştu:

“Rapor, burada gereken güvenlik önleminin alınmadığı, gerçekleşen sel felaketi ile ilgili olarak bunun önlenebilecek bir olay olduğu, gereken ıslah çalışmalarının yapılmadığı istikametinde.

Çocukların boğulduğu noktada en ufak bir ıslah çalışması, önlemi alınmış olsaydı; bu olayın gerçekleşmeyeceği tarafında ve çocukların bu olayda rastgele bir formda kusurlarının bulunmadığı eksper raporu düzenlenmiştir.

Bilirkişi raporundan sonra; kısa bir mühlet içerinde davanın açılabileceğini, kamu davası açılabileceğini düşündük. Vekilleri ve ailesi olarak umutlandık lakin bu olay sonrasında, eksper raporundan sonrasında da Cumhuriyet Savcılığının talep etmiş olduğu müsaadenin gelmemiş olması sebebiyle hala bir kamu davası, ceza davası açılmış değil.

Ancak ortadan 2,5 sene üzere bir vaktin geçmesine karşın hala soruşturma müsaadeleri gelmedi. Soruşturma müsaadeleri haricinde aslında belgede eksik bir şey yok. Aileler mağdur. Bir an evvel kamu davası açılmak suretiyle olayın gerçekleşmesindeki sorumluların, yetkililerin ortaya çıkartılarak, gerekli cezayı almalarını talep ediyorlar.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir