Üç çalışanı yanarak ölmüştü! Fabrika sahibinden skandal ifade

Ankara Yenimahalle’deki GER-SAN Sanayi Sitesi’nde Hüseyin Dönmez’e ilişkin sünger fabrikasında, 19 Eylül’de yangın çıktı. 3,5 saatlik çalışma sonucu söndürülen yangında muhasebe müdürü Müge Çetinkaya, Irak asıllı çalışanlar Sefiya Nazım Acam (22) ve Hazen Joned (33) hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı. Olay sonrası gözaltına alınan fabrika sahibi Hüseyin Dönmez, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma tamamlandı. Tutuklu Hüseyin Dönmez hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına sebebiyet verme’ hatasından 22,5 yıla kadar mahpus talebiyle iddianame düzenlenerek, dava açıldı.

“EKSİKLİKLER GİDERİLDİ” İDDİASI 

Dönmez, iddianamedeki tabirinde; 2 kat taban altında, 2 kat da taban üstünde olmak üzere binanın 5 katlı olduğunu, iş güvenliği ile ilgili tüm talepleri karşıladığını, 1 yıl evvel yangına yönelik yapılan iş güvenliği denetiminde tespit edilen eksikliklerin giderildiğini, gerekli önlemlerin alındığını, birkaç kere yangın tatbikatı yapıldığını, iş yerinde kâfi tesisat bulunduğunu, yangın yönlendirme tabelaları ve acil çıkış kapılarının bulunduğunu, elektrik tesisatının topraklanmasının mevcut olduğunu, akım kesici röle bulunduğunu, yangın alarmının da olduğunu ileri sürdü.

Dönmez, kayıplardan ötürü üzgün olduğunu, çalışanların sigortasının olup olmadığını ise tam olarak bilmediğini belirtti.

Muhasebe Müdürü Müge Çetinkaya

KIVILCIMLAR, SÜNGER TOZLARINI TUTUŞTURDU

İddianamede yer alan itfaiye raporunda; yangının, sünger kırpma makinesinin kablolarında meydana gelen şase sonucu çıkan kıvılcımların ortamda ağır ölçüde bulunan sünger tozlarını tutuşturması sonucu çıktığı belirtildi.

Raporda, çıkan alevlerin yanmaya müsait ve kolay tutuşabilen minder üretiminde kullanılan sünger, plastik, muşamba, kumaş üzere hammaddelere ve üretim için kullanılan makinelere sıçradığı, yanan materyallerin petrol türevli olması ve yangın yükünün çok fazla olması sebebiyle yangının kısa müddette iş yerinin tamamına yayıldığı kaydedildi.

YANICI HUSUSLARIN YANINDA KAYNAK

Bilirkişi raporunda ise taban kat ile üstündeki katta üretim yapıldığı, en üst katta ise idari kısımların yer aldığı, burada çalışan Selda Göl ve Yurdal Düğer’in, pencereden atlayarak kurtulduğu, Müge Çetinkaya’nın ise mahsur kaldığı, Sefiya Nazım Acam ve Hazen Joned ile birlikte hayatını kaybettiği belirtildi.

Raporda, elektrik panolarının kapak ve gövdesi ortasında topraklama irtibatının bulunmadığı, kimi elektrik kabloları ve prizlerde deformasyon bulunduğu, iş yerinin çeşitli yerlerinde sonradan ek yapılmış elektrik kablolarının yer aldığı, birtakım ekipmanlarda hasarlı kabloların kullanıldığı, kabloların mekanik tesirlere karşı gözetici içine alınmadığı, kimi buat kapaklarının açık olduğu, çeşitli sünger, kumaş üzere yanıcı unsurların bulunduğu yerde kaynak yapıldığı ve kaynak işleri için başka bir yerin olmadığı, inançsız bir halde çalışıldığı, kabloların üst ve altlarında sünger kırpıntılarının yığın halinde bulunduğu belirtildi.

Bu sebeplerle fabrika sahibi Dönmez’in ‘asli kusurlu’ olduğu belirtildi.

“BİLİNÇLİ TAKSİR” VURGUSU

İddianamede Dönmez’in, yapısal ve tertip bakımından yangından korunma tedbirlerini almadığı, bu bağlamda öngörülen sonuca karşı gerekli dikkat ve itina yükümlülüğüne muhalif davrandığı gerekçesiyle ‘bilinçli taksir’ ile hareket ettiğine dikkat çekilerek, TCK’nin şuurlu taksiri düzenleyen ilgili unsuru kapsamında cezalandırılması istendi. İddianame, Ankara 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir