Muhalefetin önerilerini AKP ve MHP yine reddetti

Meclis’te muhalefetin önergeleri tekrar Cumhur İttifakı’na takıldı. Saadet Partisinin “AK Parti idaresinde olduğu periyotta büyükşehir belediyeleri”, DÜZGÜN Parti’nin “TOKİ”, HEDEP’in “Hrant Dink cinayeti”, CHP’nin “Organize kabahat örgütlerinin kamudaki bağlantıları” konusundaki araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması teklifleri görüşüldü.

Saadet Partisi Kümesi önerisi üzerinde kelam alan Küme Lideri Selçuk Özdağ, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarının 2019 seçimlerinin akabinde kendi içerisinde bir soruşturma başlattığını, araştırma yapılırken bu belgelere İçişleri Bakanlığının el koyduğunu anlattı.

Daha sonra bu evraklar hakkında süreç yapılmadığını öne süren Özdağ, “Buradan İçişleri Bakanına sesleniyorum: Mademki hoş işler yapıyorsun, artık gel, bir hoş iş yap. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının belgelerine el koymuştunuz. Bu evraklara süreç yap. Senin samimiyet testin, turnusol kağıdın bu olsun.” diye konuştu.

CHP Küme Başkanvekili Gökhan Günaydın, Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olduğu periyotta İstanbul Büyükşehir Belediyesinde terörle iltisaklı şahısların çalıştığını söylediğini söz ederek, “Neden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ya da Süleyman Soylu vaktinde bunlara yönelik rastgele bir süreç yapılmadı?” sorusunu yöneltti.

AKP Küme Başkanvekili Leyla Şahin Usta ise “Şafak Duran, İBB’nin çalışanı olarak 10 yıla kadar mahpus cezası istenerek yargılanıyor. Kendisinin dağda terör örgütünün kıyafetleriyle elinde silahlarla paylaştığı fotoğraflar da belgesinde mevcut.” dedi.

Usta, Saadet Partisinin teklifinde büyükşehir belediyelerinin yalnızca AKP idaresinde olduğu devrin araştırılmasının istendiğine, lakin Saadet Partisi Küme Lideri Özdağ’ın her periyodun araştırılması daveti yaptığına dikkati çekti.

Bunun üzerine Özdağ, araştırma önergesi verirken sehven küçük bir yanılgı yaptıklarını belirtti.

HRANT DİNK’İN KATİLİ SAMAST’IN TAHLİYESİ

HEDEP Van Milletvekili Zülküf Uçar, Hrant Dink cinayeti mahkumu Ogün Samast’ın cezaevinden kaideyle tahliye edilmesine ait, “Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı tahliye eden zihniyetin topluma açık bir bildiri verdiği ortadadır. Cezasızlık siyasetiyle örülmüş devlet kodları bir kere daha eksiksiz çalışmış ve bir evladına daha müşfik kanatlarını germiştir.” diye konuştu.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise Ceza ve Güvenlik Önlemlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un açık olduğunu lisana getirerek, “Aslında tahliye olacağını daha evvelce inceleme yapan hukukçu arkadaşlarımız da ortaya çıkarabilirdi. Hükümlü, infaz kanununda yaptığımız değişikliklerden hiçbir biçimde yararlanmamıştır.” dedi.

Genel Şurada CHP, HEDEP, GÜZEL Parti ve Saadet Partisinin küme teklifleri kabul edilmedi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir