Ziyaret büyük krize neden olmuştu! ABD ve Çin anlaştı

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Savunma Siyaseti Eşgüdüm Görüşmeleri ile Askeri Deniz İstişare Muahedesi Görüşmeleri’nin yine başlatılması konusunda mutabakata vardı.

İki ülke orduları ortasında üst seviye bağlantının eşitlik ve karşılıklı hürmet temelinde sürdürüleceği, diyalog sistemleri dışında, cephe kumandanları ortasında telefon görüşmelerinin de yapılacağı kaydedildi.

ÇİN’DEN SERT REAKSİYON GELMİŞTİ

Pelosi’nin Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’a yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü olarak gören Çin’in reaksiyonunu çekmiş, Pekin idaresi savunma alanında, Çin ile ABD ortasındaki Savunma Siyaseti Eşgüdüm Görüşmeleri ve Askeri Deniz İstişare Muahedesi Görüşmeleri ve Cephe Kumandanları Görüşmeleri’nin iptal edildiğini bildirmişti.

Çin, ayrıyeten yasa dışı göç, isimli yardım, hudut ötesi cürümler, uyuşturucu ile çaba işbirliği sistemlerinin ve iklim değişikliği görüşmelerinin olduğu farklı alanlardaki 5 diyalog sistemini da askıya almıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir