Hurda kağıtta talep bilmecesi

Hurda kağıt piyasasında yaşanan problemler devam ediyor. Endüstriciler hammadde muhtaçlığı için hurda kağıttaki ithalat kotasının artırılmasını isterken, tedarikçi firmalar talep olmadığı gerekçesiyle iç piyasadan hurda kağıt alımı yapmıyor. Birtakım firmaların fiyat belirlediği öne sürülürken, iç piyasadan alım yapılmamasının nedeninin fiyatları baskılama gayreti olabileceği söz ediliyor. Türkiye’de kağıt ithalatı belirlenen kotalara nazaran yapılıyor. Bu yüzden endüstrici, hammadde gereksiniminin bir kısmını iç piyasadan karşılıyor. İç piyasada kâfi hurda kağıt olmadığını belirten dal temsilcileri bu sorunu aşmak ve ithalat kotasını artırmak için ilgili kurumlarla görüşme hazırlığı yaparken, sanayicilere tedarik yapan hurda kağıtçılar ise iç piyasadan satın alma yapmıyor. İç piyasadan kağıt alarak sanayicilere satışı gerçekleştiren hurda kağıt firmaları, piyasada kâfi talep olmadığını ve bu nedenle satın alma yapamadıklarını belirtiyor.

KAPASİTELER YÜZDE 50 ARTACAK

“Hurda kağıtta ithalat oyunu” haberimizden sonra gazetemize ulaşan endüstriciler “Yurt dışında geri dönüşüm eserlerinin toplanması konusunda önemli teşvikler var, bu nedenle hammaddeyi neredeyse bizim yarı fiyatımıza mal eden yabancı firmalar bizim üretim maliyetimize Türkiye’ye hazır eser gönderiyor. Bu nedenle yurt dışı firmalarla rekabet zorluğu yaşıyoruz. Ama buna karşın Türkiye’de son yıllarda geri dönüşüm alanında çok önemli yatırımlar yapıldı. Bu yıl yapılan yatırımlarla birlikte 2024 yılında yüzde 50 kapasite artışına gideceğiz” açıklamasını yaptı.

Sanayici kota artışı istiyor

Sanayiciler, Türkiye’deki mevcut kağıt stokunun fabrikalarının tam kapasite çalışması için kâfi olmadığına dikkat çekerek, “Koyulan ithalat kotasıyla bu sorunu aşmamız mümkün değil” dedi.  Öbür taraftan piyasaya hakim birtakım firmaların, hurda kağıt firmalarına, kağıt alım fiyatlarını belirleme konusunda talimatlar verdiği tez ediliyor. Bu durum “iç piyasadaki fiyatları baskılamak için bir oyun mu oynanıyor” sorusunu akla getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir