İsrail’in okula düzenlediği saldırıya Türkiye’den kınama

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İsrail’in, Gazze’de BM bünyesinde bulunan El-Fahura Okulu’na yaptığı ve “onlarca temiz Filistinli çocuğu katlettiği saldırının” en şiddetli biçimde kınandığı bildirildi.

“GÖZ YUMMAMALIDIR”

İsrail’in bu saldırısının, “Gazze’de direkt sivil halkı ve bilhassa çocukları kasıtlı ve insafsız biçimde maksat aldığının bir öbür kanıtı” olduğu belirtilen açıklamada, “Gazze’de, son beş haftada İsrail’in ellerinde hayatını kaybeden bayan ve çocukların sayısı insanlık için bir utanç kaynağıdır. İsrail’in, işlediği bu ağır kabahatlerle hukuku ve tüm insani kıymetleri ayaklar altına almasına milletlerarası toplum daha fazla göz yummamalıdır.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İnsanlık tarihine şimdiden kara bir leke olarak geçen bu katliamların sorumluları, yarattıkları bu tarifsiz acının hesabını yargı önünde kesinlikle vereceklerdir. Gazze’de derhal şartsız ve kalıcı ateşkes ilan edilmesi kaidedir. Milletlerarası topluluğun vicdan sahibi her üyesini bu doğrultuda gereken adımları atmaya çağırıyoruz.”

OKULU BOMBALAMIŞTI

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda, UNRWA bünyesindeki, çok sayıda kişinin sığındığı El-Fahura Okulu ile Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesindeki Tel ez-Zater Okulu’nu bombalamıştı.

İsrail hücumunda çok kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirilirken, okul koridorlarında kalan cenazeleri çıkarmada büyük zorlukların yaşandığı aktarılmıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir