AFAD’dan il il yağış ve fırtına raporu: Toplam 1336 ihbar alındı

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), internet sitesi üzerinden, ülke genelindeki ağır yağışlarla ilgili son durumu aktardı.

“TOPLAMDA 1336 İHBAR ALINMIŞTIR”

AFAD’ın açıklamasında şu tabirler yer aldı:

* “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son değerlendirmelere nazaran; 20 Kasım 2023 tarihlerinde 17 ilimiz için turuncu ikaz, 16 ilimiz için sarı ikaz verilmiştir. Türkiye genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu şu ana kadar toplamda 1336 ihbar alınmıştır.

* İkaz verilen vilayetlerde kuvvetli yağışın sebep olabileceği ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği bildirilmiştir. İkaz verilen vilayetlerimizin Valilik ve İl AFAD müdürlüklerine ileti formu ve SMS ile bilgilendirme yapılmıştır. Kelam konusu turuncu ve sarı ihtar verilen vilayetlerden belli dönemlerle bilgi alınmaktadır.

Zonguldak

ZONGULDAK

* Yaşanan olumsuz hava ve deniz şartlarına bağlı olarak bölgede çok yağış ve fırtına meydana gelmiştir. Olumsuz meteoroloji durumundan 3 gemi etkilenmiştir.

* Ereğli’de iki geminin karaya oturduğu ihbarı üzerine AFAD, Sahi Güvenlik Komutanlığı ve itfaiye takımları bölgeye sevk edilmiş; arama kurtarma çalışmaları hızla başlatılmıştır.

* Takımlar tarafından yürütülen ağır arama kurtarma çalışmaları sonucunda; birinci gemide 12, ikinci gemide 13 olmak üzere;toplam 25 mürettebat kurtarılmıştır.

Zonguldak

* İçerisinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen bir kargo gemisi ile ilgili çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

* AFAD Liderimiz Vali Sn. Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine etmek üzere bölgeye intikal etmiştir.

* İlimiz genelinde 112 Acil Çağrı Merkezine 110 çağrı (çatı uçması, mahsur kalma, heyelan, sel/su baskını ve elektrik kesintisi) ulaşmıştır.

* Zonguldak vilayet genelinde sel ve taşkından etkilenen 74 kişi AFAD, İtfaiye ve Jandarma tarafından kurtarılmıştır.

* Karadeniz Ereğli İlçesi Cezaevinde sel nedeniyle tedbiren 39 mahkum Düzce L Tipi Cezaevine nakledilmiştir.

* Zonguldak Ereğli istikametinde Terzi köyü mevkii Zonguldak istikametine doğru, Karayolları Bakımevi mevkii her iki tarafa, Şehitlik mevkiinde Zonguldak tarafına doğru heyelan nedeniyle ulaşıma kapatılmış, yolu açma çalışmaları devam etmekte olduğu bilgisi alınmıştır.

* Zonguldak Ankara yolu Dorukhan Tüneli Mengen mevkiinde tır ve yola ağaç devrilmesi sonucu ulaşıma 2 saat kapanmış, şu an prestijiyle Zonguldak Ankara yolu açılmıştır.

Zonguldak

İSTANBUL

* 18.11.2023 tarihinde İstanbul vilayet genelinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu, 112 Acil Çağrı Merkezine ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi komuta merkezine çok sayıda ihbar (su baskını, göllenme, rögar taşması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi, direk, tabela devrilmesi, tehlike arz eden modül vb.) ulaşmıştır.

* Alınan ihbarlara takımlar tarafından müdahale çalışmaları devam etmektedir. Aşırı yağışlar ve fırtına sebebiyle Bursa ve Bandırma seferleri karşılıklı olarak, deniz otobüsleri Eminönü- Mudanya, Eminönü Armutlu, Mudanya-Sirkeci seferleri iptal edilmiştir. İDO deniz otobüsleri seferleri ve BUDO deniz otobüs seferleri iptal edilmiştir.

İstanbul

İZMİR

* 18.11.2023 tarihinde İzmir vilayet genelinde aşırı yağışlar sonucu su baskınları meydana geldiği öğrenilmiştir. İzmir İl AFAD’dan alınan bilgiye nazaran 265 su baskını, 5 ağaç devrilmesi, 3 çatı uçması ve 1 istinat duvarı yıkılması olmak üzere 274 ihbar alınmıştır.

* Meydana gelen su baskınlarına İzmir İl AFAD ve İtfaiye takımlarınca müdahale edilmektedir. Yağış ve fırtına sebebiyle gün içinde ulaşımda yaşanan aksaklıklar giderilmiş olup vapur ve feribot seferlerine tekrar başlanıldığı bildirilmiştir.

İzmir

MANİSA

* 18.11.2023 tarihinde Manisa vilayet genelinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu su baskını meydana gelmiş, Manisa İl AFAD’dan alınan bilgiye nazaran toplamda 20 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Manisa İl AFAD ve İtfaiye gruplarınca müdahale edilmektedir.

AYDIN

* 18.11.2023 tarihinde Aydın vilayet genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu su baskını, toprak kayması, ağaç devrilmesi ve çatı uçması meydana geldiği bildirilmiştir. Aydın İl AFAD’dan alınan bilgiye nazaran toplam 10 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Aydın İl AFAD, İtfaiye, Jandarma, Karayolları ve Belediye takımlarınca müdahale edilmektedir.

Aydın

BALIKESİR

* 18.11.2023 tarihinde Balıkesir vilayet genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu su baskını, çatı uçması ve mahsur kalma meydana geldiği öğrenilmiştir. Balıkesir İl AFAD’dan alınan bilgiye nazaran 176 su baskını, 13 araç ziyanı ve 2 çatı uçması olmak üzere toplam 191 ihbar alınmıştır.

* Kelam konusu olaylara Balıkesir İl AFAD, İtfaiye, BASKİ, Jandarma ve Emniyet gruplarınca müdahale edilmektedir. Bahçelievler mahallesinde bulanan bir konutun yer katını su basması sonucu 3 vatandaşımız mahsur kalmış olup, Balıkesir İl AFAD ve İtfaiye takımlarınca sağ olarak kurtarıldıkları bildirilmiştir.

Balıkesir

MERSİN

* 18.11.2023 tarihinde Mersin vilayet genelinde aşırı yağışlar sonucu su baskınları meydana gelmiştir. Mersin İl AFAD’dan alınan bilgiye nazaran 292 su baskını, 2 yıldırım düşmesi, 1 çatı uçması, 7 ağaç devrilmesi, 1 trafik kazası ve 9 toprak kayması olmak üzere toplam 312 ihbar alınmıştır.

* Meydana gelen su baskınlarına Mersin İl AFAD, İtfaiye, MESKİ, Karayolları ve Belediye gruplarınca müdahale edilmektedir. Yağışlar sebebiyle toprak kayması meydana gelen yolların Karayolları gruplarınca ulaşıma açıldığı bildirilmiştir.

KOCAELİ

* 18.11.2023 tarihinde Kocaeli vilayet genelinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskınları nedeniyle 343 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Kocaeli İl AFAD, İtfaiye ve Belediye takımlarınca müdahale edilmektedir.

* 19.11.2023 tarihinde Kocaeli vilayetinde lokal bazlı, yer yer kuvvetli sağanak yağış nedeniyle su baskını/taşkını, logar taşması, mazgal tıkanıklığı olayları meydana geldiği öğrenilmiştir. Kandıra Kurtyeri Deresinin taşması sonucu mahsur kalan 6 vatandaşın tahliyesi gerçekleştirilmiştir.

Kocaeli

HATAY

* 19.11.2023 tarihinde Hatay vilayet genelinde aşırı yağışlar nedeniyle 30 ihbar alınmıştır. Su baskını meydana gelen konteyner kentlere Hatay İl AFAD ve İtfaiye takımlarının sevk edildiği bildirilmiştir.

ADIYAMAN

* 18.11.2023 tarihinde aşırı yağış ve fırtına sonucu 2 konteyner kentte su baskını olduğu bildirilmiş olup müdahale çalışmalarına devam edilmektedir.

* 19.11.2023 tarihinde Adıyaman Samsat ilçesi Taşkuyu köyünde 1 vatandaşın çadırının çöktüğü ve tahliyesinin yapıldığı bilgisi alınmıştır.

MALATYA

* 19.11.2023 tarihinde Malatya vilayet genelinde bulunan konteyner kentlerde 4 konteyner su basması, 3 tane çatı uçması ihbarı bildirilmiştir.

GAZİANTEP

* 19.11.2023 tarihinde Gaziantep vilayet genelinde bulunan konteyner kentlerde 5 konteyner su basması ihbarı bildirilmiştir.

BURSA

* 18.11.2023 tarihinde Bursa İl AFAD’dan alınan bilgiye nazaran 7 su baskını ve 3 toprak kayması, 1 istinat duvarı çökmesi ve 1 metruk binanın bitişik nizam müstakil bir konutun üzerine doğru kayması olmak üzere toplam 12 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Bursa İl AFAD, İtfaiye, Karayolları, Belediye ve Emniyet gruplarınca müdahale edilmektedir.

* Yağışlar sonucu Kestel ilçesi Velinimet mahallesinde bir yolun çökmesi sonucu istinat duvarının kısmen yıkıldığı ve etrafındaki araçlara ziyan verdiği bilgisi alınmıştır. Olay bölgesinde güvenlik tedbirleri alınmış olup, ziyan gören araçların kurtarıldığı bildirilmiştir.

TEKİRDAĞ

* 19.11.2023 tarihinde Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde aşırı yağış ve fırtına sonucu 1 çatı uçması; ağırlıklı olarak Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde ağaç devrilmeleri meydana geldiği öğrenilmiştir. Kelam konusu olaya Tekirdağ İl AFAD ve İtfaiye gruplarınca müdahale edildiği bildirilmiştir.

KIRKLARELİ

* 19.11.2023 tarihinde Kırklareli ili genelinde kar yağışı sonucu araçlarında mahsur kalan bireylerin kurtarıldığı bilgisi alınmıştır.

ANTALYA

* 19.11.2023 tarihinde Antalya vilayetinde gece saatlerinde yağış sonucu Side Limanı’nda 1 teknenin battığı ihbarı alınmıştır.

YALOVA

* 19.11.2023 tarihinde Yalova Altınova tersaneler bölgesinde bakımda bulunan bir gemi halatının kopması nedeniyle karaya oturmuştur. Son alınan bilgiye nazaran gemide 11 işçi bulunmaktadır. Rüzgar suratının azalmasını takiben itfaiye aracı ile kurtarma çalışması yapılacağı bildirilmiştir.

BOLU

* 19.11.2023 tarihinde Bolu vilayetinde aşırı yağışlar sonucu 9 aracın mahsur kaldığı, ağaç devrilmesi sonucu yol kapanması ihbarı bildirilmiş olup kar yağışı devam etmektedir. Yoğun kar yağışı sebebi ile mahsur kalan araçlara müdahale edilmektedir.

* Bolu Tünelini İstanbul tarafında 150 metre geçtikten sonra meydana gelen heyelan bölgesinde tedbiren, tünel boyunca sağ şerit heyelan bölgesine kadar kapalı olduğu bildirilmiştir.

GÜMÜŞHANE

* 18.11.2023 tarihinde Gümüşhane vilayet genelinde kar yağışı sonucu 3 ihbar alınmıştır. Bir araçta mahur kalan bireylerin Gümüşhane İl AFAD ve Jandarma gruplarınca kurtarıldığı bilgisi alınmıştır.

BİNGÖL

* 19.11.2023 tarihinde Bingöl vilayetinde yoğun yağış sonucu Bağlıisa köyünde sel felaketi nedeni ile 2 vatandaşın mahsur kaldığı kurtarma çalışmaları sonucunda, dere ıslahı çalışmalarının devam ettiği bilgisi alınmıştır.

DİYARBAKIR

19.11.2023 tarihinde Diyarbakır ili Hani ilçesinde yoğun yağış sonucu sel felaketi nedeni ile 1 kişinin kaybolduğu ve arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı bilgisi alınmıştır.

* AFAD, Dicle Üniversitesi Arama Kurtarma (DÜAK) takımları bölgeye sevk edilmiştir. Çalışmalar sonucu vatandaşın ağır yaralı olarak 112 ünitelerine teslim edildiği bilgisi alınmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir