Arabistanlı Lawrence’a ait tüfek İstanbul’da

1. Dünya Savaşı sırasında Ortadoğu’da Birleşik Krallık ismine Osmanlı İmparatorluğu’na karşı, başta casusluk olmak üzere çeşitli askeri vazifelerde bulunan ve Arap İsyanı’nda değerli rol oynayan İngiliz casus Arabistanlı Lawrence’a ikram edildiği düşünülen ve Çanakkale Muharebesi’nde kullanıldığı öngörülen Avusturya imali Steyr Mannlicher M-95 piyade tüfeği Kağıthane’de bulunan Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

Müze yetkililerince tüfeğin, Çanakkale Muharebesi sırasında İngiliz-Anzak askerlerince ganimet olarak alınarak daha sonra savaşın sürdüğü Ortadoğu yahut Mısır’a götürüldüğü, burada ise bölgede misyon yapan Arabistanlı Lawrence’a armağan edildiği belirtiliyor.

Şarjör kısmında altın kakma ile Arap alfabesiyle, “Gelibolu’da iğtinam olundu” sözü ve “E.T Lawrence’ isminin işlendiği görülen tüfek müzenin 1.Dünya Savaşı koleksiyonunda yer alıyor.

Arabistanlı Lawrence’a ilişkin olan bir öbür simge tüfeğin ise Lawrence tarafından 1.Dünya Savaşı periyodunda faal olarak kullanıldıktan sonra, İngiltere Hükümdarı 5.George’a ikram edildiği ve Birleşik Krallık’ta bulunan Windsor Kalesi’nde sergilendiği biliniyor.

Bu ortada İstanbul’daki tüfeğin bir koleksiyonerden alınarak 5 yıl evvel Hisart Canlı Tarih Müzesi’nin koleksiyonuna dahil edildiği aktarıldı.

Koleksiyoner Nejat Çuhadaroğlu, tüfekle ilgili şu bilgileri verdi:

“Şarjöründe, mermi haznesinde yazılmış bir yazı var, ‘Çanakkale Cephesi’nde iğtinam olundu’ ve ‘T.E Lawrence’ yazısı. Bu da Arabistanlı Lawrence’ın kendisidir. Ortadoğu’da Arap bölgelerinde yapıldığını düşünüyoruz bu yazının. Daha sonra o bölgedeyken Arabistanlı Lawrence’a ki kendisi savaşın sonuna ve sonrasına kadar bir grup nizamı oturtmak içi uzun bir mühlet o bölgede kalıyor, armağan edildiğini düşündüğümüz bir silah. Avusturya-Macaristan ve Almanya ile müttefik olduğumuz için o devir onların ürettiği tüfekleri kullanıyoruz, Mannlicher onlardan biri. Çanakkale Cephesi’nden ganimet olarak ele geçirildiğine dair bir yazı ibaresi bulunuyor. Daha sonra bir halde bu silahın üzerine yazının yazılıp Arabistanlı Lawrence isimli casusa ikram edilen bir silah olduğunu gösteriyor, diğer türlü bir açıklaması olduğunu düşünmüyoruz.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir