Bakan Yerlikaya: Onlara hayatı zehir edeceğiz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya’da düzenlenen ‘Türkiye’nin Huzuru Toplantısı’ kapsamında Antalya Valiliği ile AKP ve MHP Antalya vilayet başkanlıklarını ziyaret etti. Ziyaretlerden sonra Bakan Yerlikaya, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Çetin, Kıyı Güvenlik Kumandanı Tümamiral Ahmet Kendir, Antalya Valisi Hulusi Şahin, AKP Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Ethem Taş, Kemal Çelik, Tuba Vural Çokalın iştirakiyle ‘Huzur ve Güvenlik Toplantısı’ gerçekleştirildi.

“TURİSTLERİN TERCİHİNDE, BELİRLEYİCİ ETKENLERİN BAŞINDA GÜVENLİK GELİYOR”

Toplantının akabinde açıklamalarda bulunan Bakan Yerlikaya, turizm denince birinci akla gelen kentin Antalya olduğunu belirterek, “Öyle ki her yıl Antalyamıza, milyonlarca yerli ve yabancı turist gelmektedir. Bir bakıma Antalya turizmin başşehri, lakin turizm kesimi kırılgan bir yapıya sahiptir. Münasebetiyle turistlerin tercihlerinde en belirleyici etkenlerin başında güvenlik geliyor. Antalyamızın huzuru ve güvenliği ismine biz İçişleri ailesi olarak gece gündüz demeden büyük bir hassasiyetle çaba gösteriyoruz. Antalya’da valimizin uyumunda emniyetimiz, jandarmamız, kıyı güvenliğimiz sahiden büyük bir çaba gösteriyorlar. Bu kentin huzuru, bu kentin güvenliği ve bu kentin iyiliği için” dedi.

“ONLARA HAYATI ZEHİR EDECEĞİZ”

Hem Antalya’da hem de bütün kentlerde kafes operasyonları düzenlediklerini belirten Bakan Yerlikaya, “Eğer o kentte varsa yasa dışı hata örgütlerini, her birini adalete teslim etmekle ilgili bu operasyonları düzenliyoruz ve Antalyamızda son 150 gün içinde organize cürüm örgütlerine yönelik yapılan 22 operasyonda 180 kuşkulu şahıs gözaltına alındı. Bunlardan 68’i tutuklandı. Tekrar bizim kırmızı çizgilerimizden biri uyuşturucu ile çabadır. Bilhassa aydınlık geleceğimiz olan gençlerimizi, toplumumuzu zehirlemeye kalkanlara, kararlıyız onlara hayatı zehredeceğiz. Son 150 günde Antalyamızda zehir tacirlerine yönelik 4 bin 481 operasyon düzenledik. 5 bin 172 kuşkulu şahıs gözaltına alındı. Bunlardan 416’sı tutuklandı” diye konuştu.

“GÖÇMEN KAÇAKLARINA ASLA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle de çabanın durmadan, duraksamadan devam ettiğini anlatan Bakan Yerlikaya, “Deniz yolu, göçmen kaçakçılarının en çok tercih ettikleri güzergahların ve metotların başında geliyor. Denizlerimizin göçmenlere mezar olmasına müsaade etmeyeceğimiz üzere, göçmen kaçakçılarına da asla müsaade vermeyeceğiz. Vermemekte kararlıyız. Jandarmamız, emniyetimiz ve kıyı güvenliğimiz, göçmen kaçakçılığı organizatörlerine son derece başarılı operasyonlar gerçekleştiriyor. Antalya’daki tertipli göçmen sayılarını paylaşmak istiyoruz. Hem ikamet müsaadesi hem süreksiz muhafaza kapsamındaki Suriyeli konukların sayısı 130 bin 994 ve toplam sistemli göçmen sayımız 136 bin 907” diye konuştu.

KAÇAKÇILARA UYARI

Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik son 150 günde 42 operasyon düzenlediklerini tabir eden Bakan Yerlikaya, “Bu operasyonlarda 90 göçmen kaçakçılığı organizatörünü yakaladık. Bunlardan şimdilik diyorum, altını çizmek istiyorum, 13’ü tutuklandı. Ve öteki isimli denetim ve hür bırakılanlarla ilgili bu toplantıda da arkadaşlarıma bu noktada talimat verdik, isimli denetim ve hür bırakılanlar şayet bir daha bu işi yapmıyorlarsa kendilerini tebrik ediyoruz. Lakin bu huylarından vazgeçmez ve Biz göçmen kaçakçılığı organizatörlüğü yapmaya devam ediyoruz diyorlarsa bilsinler ki muhakkak daha evvelki tutuklanan arkadaşların yanlarına alışılmış mahkeme kararıyla götürmeye de kararlıyız. Tıpkı devirde bin 348 sistemsiz göçmen yakalanırken, bunlardan bin 274’ü kendi ülkelerine deport, yani hudut dışı edildi. Başkaların de evrakları tamamlanınca hudut dışı süreçleri yapılacak” dedi.

MOBİL GÖÇ NOKTASI UYGULAMASI

Düzensiz göçmenlere yönelik taşınabilir göç noktası uygulamasına da değinen Yerlikaya şöyle konuştu:

* “Pilot bölge İstanbul’da 3 ay evvel başlamıştı. Artık bu ay itibariyle de araç sayımız 155 araç noktasına çıktı. Antalyamıza birinci etapta üretimi ve içinin donatısı tamamlanan 3 araç geldi. Lakin bu araç sayısını biz 6ya çıkaracağız. Tahminen biraz daha artırmamız gerekiyor. Bu toplantıdan o sonuç çıktı. Bunu yapmaktaki niyetimiz da şu, taşınabilir göç noktası nedir? Antalya bir turizm kenti, turizmin başşehri dedik, milyonlarca turist geliyor ve birebir vakitte sistemli göçmen de var.

* Biz umuma açık olan yerlerde, parklarda, bahçelerde, plajlarda güvenlik güçlerimiz kimlik denetimi yaptığı vakit şayet o yabancının üzerinde kimlik yoksa, kendisine diyoruz ki, şu taşınabilir göç noktamız aracımızın olduğu yere kadar anlayış gösterir, gelirseniz, kimliğiniz yok. Orada biyometrik yani parmak izi ve göç net sistemimizle bir tercümanımız ve göç uzmanımızın olduğu yerde bir dakikada tespit ediyoruz. O bir dakikalık mühlet içerisinde eğer oraya davet ettiğimiz yabancı pasaportu otelinde kalmış, ikamet müsaadesi yahut süreksiz müdafaa kimlik evrakı konutunda kalmışsa orada anlıyoruz esasen bunu.

* Göstermiş olduğu sabır ve anlayıştan ötürü teşekkür edip kendisini bırakıyoruz. Yok bu türlü değilse yani sistemsiz göçmen olduğu ortaya çıkıyorsa da biz o yabancıyı Kaçak Göçmeni Geri Gönderme Merkezimize hudut dışı edilmek üzere götürüyoruz. Bu uygulamayı üzerinde kimliği olmayan bir tertipli göçmeni ve turisti üzmemek için rastgele bir komplikasyon olmaması için yaptık ve İstanbul’da da çok büyük beğeni aldı ve 30 büyük kentimizde yürürlüğe girdi.”

‘112’YE BİLDİRİN’ ÇAĞRISI

İçişleri olarak temel misyonlarının cürüm işlenmesini, yani önleyici faaliyetlere odaklanmak olduğunu belirten Yerlikaya, asayiş hatalarının 10’undan 9’unun üzerindeki bir sayısı, hem jandarma hem de emniyetin yakaladığını ve adalete teslim ettiğini kaydetti. Bakan Yerlikaya, 112 Acil’e ihbarda bulunulması için de tüm vatandaşlara şu davette bulundu:

* “Antalyalı hemşehrilerimizin 112’yle bizlere çok yakın olduğunu, gördükleri, bildikleri, hissettikleri, başta uyuşturucu, organize kabahat örgütleri, hırsızlık, asayiş ve mugayir kabahatler; demem o ki rahatsız oldukları, hoşnut olmadıkları ne varsa lütfen lakin lütfen 112’yi arayıp, emniyetimiz, jandarmamız ve kıyı güvenliğimize bunları paylaşsınlar.

* Haziranda vazifeye başladığımız günden bu yana ve Türkiye’nin huzuru; bu hoş kentimiz Antalya’da, turizmin başşehri kentimizde de huzurun, inancın teşhis edilmesi, korunması ve istikrarlı olmasıyla ilgili vatandaşlarımızla birlik, beraberlik içerisinde de inanıyoruz ki, yenemeyeceğimiz hiçbir cürüm ve cürüm çeşidi yoktur. Ve hepsini de büyük Türk milleti ismine karar veren Türk yargısına teslim etmeye de kararlıyız.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir