Çatışmanın ortasında kalan 42 Türk vatandaşı daha yurda döndü

Dışişleri Bakanlığı’nın gayretleriyle Refah Hudut Kapısı’ndan Mısır’a ulaşan 42 vatandaşı taşıyan ve Kahire’den havalanan THY uçağı, öğlenden sonra İstanbul Havalimanı’na indi. Vatandaşları, Havalimanı VIP girişinde Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer, çiçeklerle karşıladı.

Türk vatandaşlarının tahliyesine ait AA muhabirine açıklama yapan Büyükelçi Usluer, “Gazze’de şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve hükümeti kesintisiz olarak Gazze’deki vahşetin sona ermesi için çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi.

Gazze’den 42 vatandaşın yurda intikal ettiğini belirten Usluer, şunları lisana getirdi:

“Bildiğiniz üzere krizin başlamasının çabucak akabinde 30 vatandaşımızı tahliye etmemiz mümkün olmuştu lakin Refah Hudut Kapısı’nın kapatılması nedeniyle bu tahliyeler kesintiye uğradı lakin art plandaki diplomatik çalışmalarımız kesintisiz devam etti. Şu anda vatandaşlarımızdan 42’sinin daha ülkemize gelmesini sağlıyoruz. Dışişleri Bakanlığı, tüm kriz bölgelerinde olduğu üzere başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmak üzere tüm dost ve kardeş ülke vatandaşlarına dayanak vererek kriz bölgelerinden tahliyelerini sürdürmektedir.”

“HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Usame Darabeh, babasının cenazesi için Gazze’ye gittiğini ve burada atakların başladığını söyledi.

Türkiye’de bilgisayar mühendisliği okurken eşiyle tanışarak evlendiklerini ve Samsun’da yaşadıklarını anlatan Darabeh, “Babam savaş başlamadan evvel vefat etti. Cenazesine katılmak için Gazze’ye gittim, o esnada savaş başladı. Savaş başladığında tahliyemiz planlanmıştı lakin İsrail güçleri Mısır kapısını bombaladı. Biz de risk altında kaldığımız için geri döndük. İsrail bombardımanı nedeniyle Gazze’nin güneyine geçtik. Bu esnada Samsun’daki eşimle irtibat halindeydik. O da ülkemizin makamları ile daima temas halindeydi. Sonra Mısır hududunu geçtik. Mısır tarafında sağ olsun AFAD ile tüm yetkililer bizi karşıladı. Sağ olsunlar bizimle çok ilgilendiler. Sonra ayarlanan uçakla Türkiye’ye döndük.” diye konuştu.

Yurda döndüğü için çok keyifli olduğunu belirten Darabeh, “Eşim iki hafta sonra doğum yapacak. Bir kızım dünyaya gelecek. Doğarken onu göreceğim. Bana bu hisleri yaşattıkları için herkese çok teşekkür ediyorum. Geride kalan annem ve kardeşlerim için de devletimizden yardım rica ediyorum.” dedi.

Gazze’den tahliye edilen vatandaşlara havalimanında çay ve kurabiye ikramında bulunuldu.

Pasaport denetiminin akabinde İstanbul’da kalacak yeri olanlar otobüslerle havalimanından ayrıldı, öbürleri AFAD yetkililerince otele yerleştirildi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir