Davutoğlu’ndan tüm partilere çağrı

Gelecek Partisi Konya Vilayet Başkanlığı’nın 2’nci Olağan Kongresi, bir otelin toplantı salonunda gerçekleşti. Kongreye Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

“HİÇ KİMSEYE KİN BESLEMEDİK”

Kongrede konuşan Davutoğlu partinin kuruluşunda yaşadıkları meselelere değindi. Geçen 4 yılda birçok maniyle karşılaştıklarını kaydeden Davutoğlu, Konya’nın kendisi için her vakit sığınak olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Partimizin kuruluşunun üzerinden 4 yıl geçti. Bu 4 yılda çetin pürüzlerle karşılaştık. Fakat başımız Toroslar kadar dikti ve hiçbir şeyden yılmadık. Yüreğimiz Konya Ovası kadar engindi ve hiç kimseye kin beslemedik. Millet ve devlet çıkarı dışında hiçbir vakit şahsi çıkarımızı öne çıkarmadık. Konya bütün bu uğraşımda en temel sığınağım oldu” dedi.

“KONYA İLE ANILMAKTAN DİĞER BİR KORKUM OLMADI”

Gelecek Partisi Konya delege kartını gösteren Ahmet Davutoğlu, “Hayatımda birçok unvan, birçok kimlik taşıdım. Lakin artık bu elimde taşıdığım 1 numaralı Konya delege kimliği benim için en büyük gururdur. Konya ile anılmaktan diğer hiçbir derdimiz ve niyetimiz olmadı” diye konuştu. Ülkede birçok yurttaşın mutsuz olduğunu lisana getiren Ahmet Davutoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

* “Ülke insanı mutsuz. Ülke insanı geleceğinden korkuyor. Hiç kimse aşından, işinden emin değil. Çiftçilerimiz ürettikleri hasadın karşılığını alamamaktan şikâyetçi. Çiftçinin girdileri yüzde 150 artmış. Çiftçi bu gidişle toprağını ekemeyecek. Emeklilerimize sadaka üzere 5 bin lira verdiler. O da, çalışan emeklilere bir şey vermediler. Bir emekli niçin çalışıyor? Zira emekli maaşı yetmiyor.

* Çalışanlar enflasyon altında ezilmekten mağdur. Gençler ise bir an evvel yurt dışına gitmenin telaşında. Okurken üniversiteye girdiklerinde barınmaları yok. Barınmak için yurt bulduklarında asansörlerde çakılıyorlar. Besin ve beslenmeleri yok. Üniversiteyi bitirdiklerinde ise iş bulamıyorlar. Hiç kimse memnun değil. Memnun olan bir küçük azınlık.

* Gelir adaleti yerlerde. Birtakım yerlerde yoksulluk sefalet yaşanırken birtakım yerlerde lüks ve şatafat var. Ülke bu haldeyken devletin içerisinde de çok büyük sıkıntılar baş göstermiş durumda. Devlet kurmakla iktidar kurmak ortasında fark var. Biz iktidarımızı değil, devletimizi düşünürüz. Kimileri ise iktidar kurmaktan devlet kurmaya vakit bulamazlar. Bizim emelimiz iktidar kurmak değil, iktidarı hakkeden bir devlet inşa etmek.”

İKTİDARA GAZZE ELEŞTİRİSİ

İktidarı İsrail’in Gazze taarruzlarına karşı kâfi teşebbüslerde bulunmamakla eleştiren Davutoğlu şöyle konuştu:

* “Gelip Konya’da manevi bedellerden bahsedeceksiniz, ‘Biz gidersek Saraybosna düşer. Biz gidersek Kudüs düşer. Biz gidersek Gazze düşer’ diyeceksiniz, Gazze düştüğünde 45 gün hiçbir şey yapmayacaksınız. Yüreğimiz yanıyor. Burada halkımızın kaygılarını konuşuyoruz lakin yüreğimizin bir yanı Gazze’de. Her gün haberlerle sarsılıyoruz. Her gün gördüğümüz görünümler, çocuk cesetleri, bir soykırım yürüyor. Ve bir halk kahramanca direniyor. 7 Ekim’de birinci çatışmalar başladığında partim ve Saadet Partisi net bir hal aldık. İşgal altında olan bir milletin direnmek hakkıdır. Motamot İstiklal Savaşı’nda emperyalistlere karşı direnmiş dedelerimiz üzere hiç tereddüt göstermedik.

* İktidar 18 gün sustu. Başta sayın Cumhurbaşkanı ve rastgele bir yetkili İsrail’e karşı net bir hal almadı. 21’inci günde hal almak yerine miting yapmayı tercih ettiler. Mitingi muhalefet partileri, STK’lar, halk yapar lakin iktidar sahipleri o kanın durması için gayret gösterir, mazlumun yanında olur. Son günlerde birçok konuşma yaptım. Yahudi propagandasıyla hareket edenler üzerime geldiler. ‘Efendim Hamas’ta terör örgütüymüş, siz ne yapmak istiyorsunuz’ formunda bütün bu İsrail borazanları üstüme geldi. Bir adım geri atmadım. Zira ben o halkın ne çektiğini biliyorum. Zira ben daha 24 yaşındayken Kudüs’e gittiğimde neler yaşandığını biliyorum. Zira ben Zeytin Dağı’ndan Mescidi Aksa’ya bakmış gece uzunluğu ağlamış biriyim.

* Ben 2008 yılında birinci Gazze savaşı başladığında bir hafta Kahire, Şam ortasında mekik diplomasisi yapmış ve arabulucuk yapıp ateşkesi sağlayan heyetin başındaydım. Ben 2012 yılında artık gözyaşlarıyla izlediğiniz Şifa Hastanesi’ne eşimle birlikte İsrail bombardımanı altında girdim. O yiğit Gazzelilerin kendi çocuklarının vücutlarına nasıl sarıldığını gördüm. Ben 2014 yılında da ateşkesi sağlayandım. Herkes bunu bilir.

* Ankara’dan nutuk atmadık biz. Akınlardan 2 gün sonra biz Filistin Büyükelçiliği’ne gittik. Temel Karamollaoğlu ile birlikte 12 unsurluk bir aksiyon planı açıkladık. Bizim söylediklerimizden yalnızca bir adedini yaptılar. Ulusal yas ilan edin dedik onu yaptılar, öbür da bir şey yapmadılar. ‘TBMM’de bir Gazze heyeti oluşturun’ dedik yapmadılar. Bizim kahraman 4 milletvekili arkadaşımız gitti lakin onlara da kâfi dayanağı vermediler. 20 Kasım’da göndereceğiz dediler bakalım gönderebilecekler mi? Bakalım kendi milletvekilleri oraya gidebilecek mi?”

“KONYA İÇİN BİRLEŞME DAVETİNDE BULUNUYORUM”

Konuşmasında iktidarın Konya’yı oy deposu olarak gördüğünü belirten Davutoğlu, kelamlarını şöyle noktaladı:

* “Konya’yı oy deposu olarak görüyorlar. Ben kimseyi terk etmedim. Ben devlete bağlılığımı terk etmedim. Ancak siz bizleri terk edenleri seçerseniz ülkeyi bu hale getirirler. Bir şiirle olmaz bu işler. Bütün gelecek gönüllülerine selam ediyorum. Allah sizden razı olsun. Konya’yı teknoloji, sanayi merkezi yapacaktık. Artık ne var Konya’da? Belediyenin hizmet binası yok. Bir kısmı kiralık alanlarda çalışıyor. Konya yemyeşil olacak demiştik. Parsel parsel satıldı. Onlar anca doların yeşilini görürler. Bunlar demiş ki ‘Benim ülkem, şahsımın memleketi…’ O denli değil. Bizim kentimiz Erbakan’ın kenti. Benim hizmetkâr olduğum kent.

* Türkiye için mazlumlar için gayret edeceğiz. Konya’yı uyuşturucudan silip temizleyeceğiz Allah’ın müsaadesiyle. Onlar devleti de millet menfaatini de terk ettiler. Artık uyanın. Gözünüzü açın. 2 şiir bir marş okuyanların, 2 ayet, bir hadis okuyanın millet davası olduğunu düşünmeyin. Bakın ne çıkarı var. Ceplerini dolduranlara bakın. Dinle maneviyatla sizi aldatmasınlar. Onların sıkıntısı ceplerini, iktidarlarını korumaktır. Ben liderlik peşinde değilim. Makamlar sizin olsun, millet bize kâfi. Bir ilim adamı olarak susacaktım. Nasıl susacaktım? Gelecek ailesinin yüreği açıktır. Konya’yı fuhuştan, uyuşturucudan temizleyeceğiz. Konya için yeni bir başlangıç lazım. Bunu bütün partilerden rica ediyorum. Konya için birleşme davetinde bulunuyorum. Geçmişi bir kenara bırakalım. Küçük hesaplar yapmayalım.”

“TERÖR DEVLETİ İSRAİL’İN TAARRUZLARINI LANETLİYORUM”

Kongrede konuşan Gelecek Partisi Konya Vilayet Lideri Ahmet Arslan ise, Konya’da AKP’li belediyeleri yatırım yapmamakla eleştirdi. Arslan, “Gelecek Partisi Konya Vilayet Başkanlığı olarak, Konya belediyelerinin uygun ve yanlışsız projelerini desteklemeye, makus ve yanlış projelerini eleştirmeye devam edeceğiz. Fakat bu çok kısa sürecek. 31 Mart 2024 lokal seçimlerinde, Konya belediyeleri Allah’ın müsaadesiyle Gelecek takımları ile tanışacak” dedi. Ahmet Arslan konuşmasında makus gidişatı süren Konyaspor’un siyasete kurban edildiğini de söyledi.

“KONYA’MIZIN SESİNİ MECLİSTE GÜR HALDE DUYURACAĞIZ”

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici de Konya’nın sesini mecliste gür bir formda duyuracaklarını söz etti. Ekici, “14 Mayıs seçimlerinden sonra milletvekili olarak Konya’mızı gazi Meclis’te temsil etme vazifesi de tarafıma tevdi edildi. Mecliste Konya’mızı temsil etmek bizim için farklı sorumluluk. Saadet- Gelecek Kümesi olarak Mecliste hem Konya’mızın hem de tüm yurttaki milletimizin sesini mecliste gür bir halde duyuracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir