Doğalgaz ücretsiz mi, ne zamana kadar?

Geçtiğimiz aylarda açıklanan fiyatsız doğalgaz, kış aylarının yaklaşmasıyla tekrar gündeme geldi. Vatandaşlar kullanım ölçüsü, fiyatsız olarak verilen doğalgaz ölçüsünün altında ise fiyat ödenmeyecek.

DOĞALGAZ FİYATSIZ Mİ?

Kararnameye nazaran konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 1 Mayıs 2024 tarihine kadar gelecek olan faturalarının 25 metreküp kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZIN MALİTETİ 2 MİLYAR 470 MİLYON

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, fiyatsız doğalgaz uygulaması kapsamında, Bakanlığın bütçesinden 24 Nisan 2023 tarihinden temmuz devri sonuna kadar 2 milyar 470 milyon 636 bin 833 TL ödeme yapıldığını bildirdi.

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, fiyatsız doğalgaz uygulamasının Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı bütçesine tesirlerine ait yazılı soru önergesi verdi.

SORU ÖNERGESİNİ CEVAPLADI

Önergeyi cevaplayan Bayraktar şunları söyledi:

“24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar olan birinci fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedelleri için 2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bakanlığımıza ayrılan bütçeye 1 milyar 812 milyon lira ek ödenek tahsis edilmiş olup bu ödenekten 1 milyar 811 milyon 722 bin 315,34 lira ödeme yapılmıştır.

7457 sayılı 2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu İle Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da ‘Ücretsiz Doğalgaz Verilmesine Ait Giderler’ için açılan tertibe toplam 6 milyar 100 milyon lira ödenek ayrılmıştır.

Uygulamanın 2024 yılına sarkan dilimi için yapılacak ödemeler ise 2024 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile tahsis edilecek ödenekten gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine karşılık gelen sistem kullanım bedellerine ait Haziran ve Temmuz periyodu meblağları toplam 658 milyon 914 bin 518,50 liradır.”

Buna nazaran, Bakanlığın bütçesinden fiyatsız doğalgaz için nisan-temmuz devrinde 2,47 milyar lira ödendi. (AA)

CHP’DEN DOĞALGAZ ARTIRIMI UYARISI

Hükümetin iktisat siyasetini eleştiren CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü’nün Global Besin Fiyat Endeksine nazaran dünya genelinde besin fiyatları son bir yılda yüzde 10,7 geriledi. Bizde ise TÜİK’in bilgilerine nazaran birebir periyotta besin fiyatları yüzde 70,7 arttı. Türkiye hem tüketici hem besin enflasyonunda birinci 5 ülke ortasına girdi. Hükümetin yaptığı yanılgılar yüzünden ülkemizde yakıcı bir hayat pahalılığı yaşanırken bunun dünyadan kaynaklandığını söylemenin gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur.” diye konuştu.

Sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza 1 Ekim prestijiyle yüzde 20 artırım yapıldığını belirten Akın, seçimden bu yana akaryakıt eserlerine artırım üzerine artırım geldiğini, bunun üretim maliyetlerinin artmasına yol açtığını lisana getirdi.

Akın, “Yaklaşan kara kış öncesi doğal gaz ve elektriğe yapılacak her artırım, enflasyonun artışında adeta tuz, biber olacak. Bu artırımlar üretim maliyetlerini artıracak. Üretim maliyetlerinin artışı demek çarşıda, pazarda, raflarda fiyatların artması demek. Vatandaşın filesine daha az meyve, zerzevat koyması demek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir