Enerji fiyatları düştü, ithalat azaldı

Tolga Uğur

Türkiye’nin dış ticaret açığı rekor düzeylerden gerilemeye başlarken, yaşanan düşüş ithalat faturasındaki gerileme ile sağlandı. Dış ticaret açığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran eylülde yıllık bazda yüzde 47 azalarak 9.6 milyar dolara geriledi. Ocak ayında 14 milyar doları aşarak rekor kıran, seçimlerin yapıldığı mayıs ayında ise 12.4 milyar dolar açık veren dış ticaret istikrarı, yaz aylarının da tesiriyle seçimden sonra toparlandı. Temmuz haricinde tek haneli açık veren dış ticaret istikrarındaki kısmı güzelleşme, ithalat ölçüsünde yaşanan gerilemeden fazla ithal eserlerin fiyatlarında yaşanan global düşüşle gerçekleşti. Dış ticaret endekslerine nazaran ithalat ölçü endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 3.1 artarken, ithalat ünite bedel endeksi ise birebir devirde yüzde 17.1 azaldı.

87 MİLYAR DOLAR AÇIK

Ocak-eylül periyodunda ithalat ölçü endeksi, 2022’nin tıpkı periyoduna nazaran sırf haziran ayında geriledi. 2023’ün başka 8 ayında ise ithalat talebinde 2022’e nazaran azalış değil, artış yaşandı. Tıpkı periyotta yapılan ithalatın faturasını ölçen ünite paha endeksi ise şubat ayından bu yana yıllık bazda geriliyor.

Ocak-eylül periyodunda dış ticaret açığı, yıllık bazda yüzde 4.9 artarak 87 milyar 228 milyon dolara yükseldi. Datalara nazaran ithalatta yaşanan düşüş büyük oranda hammadde ve yakıt fiyatlarında yaşanan gerilemeyle gerçekleşti. Eylülde Türkiye’nin yakıt ithalatı 2022 Eylül’e nazaran yüzde 12.3 artmasına karşın yakıt ithalatının faturası birebir devirde yüzde 43.4 geriledi. Besin, içecek ve tütün hariç imalat ölçü endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 7.7 artarken, ünite bedeli ise yüzde 5.6 geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir