Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan Biden’a çağrı

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’ın, Filistin topraklarında yaşananlara ait yaptığı konuşma, Filistin devlet televizyonunda yayımlandı. Abbas, konuşmasında şunları kaydetti:

“İNSAN KAPASİTESİNİN ÜSTÜNDEDİR”

“Sahip olduğu memleketler arası pozisyon ve İsrail makamlarına tesir etme gücünden dolayı özel sorumluluğu olan Biden’e sesleniyorum. Sizi (Biden), taşıdığınız resmi ve insani sıfatınızla, bu insani felaketi hatta günahsız halkımıza karşı işlenen soykırımı durdurmaya ve abluka altındaki halkımıza yardım etmeye çağırıyorum. Bu türlü bir soykırım, nefsi müdafaa olabilir mi? Bu, ceza gerektiren bir savaş kabahatidir. Halkımıza dönük öldürme ve yıkım, insan kapasitesinin üstündedir.”

DAVETTE BULUNDU

Abbas, Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin taarruzlarının durması için de ivedilikle harekete geçilmesi davetinde bulundu.

İsrail’in, dün Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda, UNRWA bünyesindeki, çok sayıda kişinin sığındığı El-Fahura Okulu ile Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesindeki Tel ez-Zater Okulu’nu bombaladığını hatırlatan Abbas, ABD Lideri Biden ve öteki dünya ülkeleri önderlerinden, bu hücumların durdurulması konusunda sorumluluk almasını istedi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir