Fırtına ve sağanak yurdu vurdu… 6 metreyi aştı!

Kocaeli’de sabah saatlerinde işe gitmeye çalışan vatandaşlar, sağanak nedeniyle sıkıntı anlar yaşadı. Yağışa hazırlıksız yakalananlar otobüs duraklarına sığındı. Olumsuz hava şartları, İzmit Körfezi’nde vapur seferlerinin iptal edilmesine neden oldu.

İSKELE SÜRÜKLENDİ

Hereke Vapur İskelesi’ndeki yolcu aktarmasında kullanılan 400 metrekarelik yüzer iskele de yaklaşık 50 metre açığa sürüklendi. Yetkililere nazaran, tehlikeli bir durum olmamasına karşın, hava olağana döndüğünde yüzer platformun eski haline getirileceği belirtildi.

Körfez ilçesinde Tütünçiftlik Balıkçı Barınağı’nda bulunan 7 balıkçı teknesi battı. Sağanak yağışın tesiriyle derelerden gelen çamurlu su, İzmit Körfezi’nin birtakım bölgelerinde suyun rengini kahverengiye dönüştürdü.

BARTIN’DA DALGALAR 6 METREYİ AŞTI

Bartın’ın Amasra ilçesinde, fırtına nedeniyle denizde 6 metreyi aşan dalgalar oluştu. Amasra’da saatte 80 kilometre sürate ulaşan rüzgarın tesiriyle dalga uzunluğu 6 metreyi aştı. Olumsuz hava şartları nedeniyle Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ilişkin “Altan” ve “Hakan İlhan” lojistik dayanak gemileri ile bu gemilere eşlik eden balıkçı tekneleri “Habibin Yavuz” ve “Cihan Cengiz” Amasra Limanı’na sığındı.

Çay bahçeleri ve kafelerin brandalarının ziyan gördüğü ilçede, kimi vatandaşlar dev dalgaları cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle görüntülemeye çalıştı.

SAKARYA’DA ÇATILAR UÇTU

Sakarya’da kent merkezi ve ilçelerinde de fırtına ve şiddetli yağışlar tesirini sürdürüyor. Karasu ilçesinde fırtına nedeniyle kimi konutların çatıları uçtu, ağaçlar, MOBESE, telefon ve elektrik direkleri devrildi. İş yerlerinin tenteleri ve tabelalarının ziyan gördüğü ilçede, kimi kesitlerinde yollarda su birikintileri oluştu, rögarlar taştı.

DÜZCE’DE GÖRÜŞ ARASI DÜŞTÜ

Anadolu Otoyolu Düzce bölümünde de sağanak trafiği olumsuz etkiliyor. Gümüşova rampaları ve Yeşilyayla mevkilerinde sağanak nedeniyle görüş uzaklığı yer yer 40 metreye düştü. Akçakoca ilçesinde yağışa şiddetli rüzgar eşlik etti ve dalga uzunluğu 5 metreye ulaştı. Limandaki balıkçılar, kuvvetli rüzgar nedeniyle denize açılamadı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir