Güney Kore, dizileri ve şarkıcılarıyla ülkeye turist çekiyor

Türkiye’yi de tesiri altına alan ve ‘Kore Dalgası (Hallyu)’ olarak isimlendirilen kültür, Güney Kore’nin turizm potansiyeline katkıda bulunurken ‘K-pop’ ve ‘K-drama’ üzere içerikler ülkeye turist çekilmesinde kullanılıyor.

Kore Turizm Tertibi Pazarlama Sorumlusu Maide Serin Çığ, ‘Hallyu’ olarak bilinen ‘Kore Dalgası’ ile ilgili değerlendirmede bulundu.

‘Kore Dalgası’nın, Güney Kore dizileri, sineması ve müziğinin popülerlik kazanmasıyla başladığını belirten Çığ, bu dalganın Koreli erkek ve kız kümelerinin popülerleşmesiyle tesirini artırdığını söyledi.

MÜZİK VE SİNEMA BÖLÜMÜ DAMGA VURDU

Çığ, bu dalganın müzik, dizi ve sinema dallarının yanı sıra e-spor kesimini, klasik Kore kültürünü, yemeklerini, edebiyatını ve Kore lisanı tahsilini de içerecek halde süratle genişlediğine işaret ederek, “2020 yılında çekilen Kore sineması ‘Parazit’, en güzel sinema ve en âlâ direktör dahil 6 kategoride Oscar kazanarak Kore sinemasını dünyaya duyurdu” dedi.

Çığ, “Halihazırda 118 ülkede yaklaşık 178 milyon Hallyu hayranı bulunuyor ve bu kültüre tutkuyla bağlı hayran kulüplerinin sayısı her geçen gün artıyor. ‘Hallyu’nun günümüzde ulaştığı bu popülaritenin en kıymetli sebebi, Kore müziği ve dizileri üzere içeriklerin ortaya çıkarılmasında Batı kültürünün Kore kültürü ile eşsiz formda harmanlamasıdır” diye konuştu..

Ülkenin turizm içeriklerini çeşitlendirmek için K-pop ve K-drama üzere içeriklerin global popülaritesinden yararlandıklarını, Kore turizmini teşvik etmek ve yabancı turistleri çekmek için etkin olarak projeleri teşvik ettiklerini anlatan Çığ, şöyle konuştu:

“Kore’de düzenlenen büyük ölçekli K-pop konserlerini itinayla seçerek, bunları içeren çeşitleri, seyahat eserlerini keşfediyor ve Kore’ye dünyanın dört bir yanından turist çekiyoruz. Ayrıyeten seyahat acentelerine ‘Kore Dalgası’ temalı K-drama çekim yerleri üzere turistik destinasyonların seçilmesi ve bunların Kore turizm eserlerini geliştirmek ve tanıtmak için kullanılması konusunda takviye sunuyoruz.”

“GANGNAM STYLE” HALA BİR NUMARA

Çığ, dünyada en çok etkileşim alan Kore müziğinin, dansını herkesin ezbere bildiği PSY’nin ‘Gangnam Style’ müziği olduğunu anımsatarak, müziğin YouTube’da 5 milyara yaklaşan izlenme sayısıyla hala birincilik tahtını koruduğunu bildirdi.

Hemen akabinde Blackpink kümesinin ‘Ddu-Du Ddu-Du’ ve ‘Kill This Love’ müziklerinin geldiğini aktaran Çığ, “Dizi bölümü için ise yeni dizilerden örnek verecek olursak Netflix platformunda dünya çapında bir numaraya oturmuş Squid Game öne çıkıyor. Sinema kesimi için örnek verecek olursak Oscar ödüllü Parazit sineması elbette birinci sırada yer alacaktır. Bunun dışında ülkemizde de 7. Koğuştaki Mucize olarak uyarlaması yapılan ‘Miracle in Cell No. 7’ sinemasını gösterebiliriz” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir