Hollandalı bankadan Türkiye için faiz tahmini

Yatırımcılar, gelecek hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararına odaklanırken memleketler arası kuruluşlardan faiz kararına ait varsayımlar de gelmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası, Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan başkanlığında 23 Kasım Perşembe günü toplanacak. Birebir gün saat 14.00’te faiz kararı açıklanacak. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında siyaset faizi 500 baz puan artırılarak yüzde yüzde 35’e yükseltilmişti.

‘TCMB SÜRAT KESEBİLİR’

Hollanda merkezli bankacılık şirketi ING’nin ekonomistleri Merkez Bankası’nın 250 baz puan faiz artışıyla sürat keseceğini kestirim etti. Ekonomistlerin tahlilleri şöyle oldu:

“Ekim ayında açıklanan son enflasyon verisi ana eğilimin yalnızca çekirdek enflasyonda değil manşet enflasyonda da güzelleşmeye başladığını gösterdi.

Bu doğrultuda, bankanın bu ayki PPK’da siyaset faizini yüzde 37,5’e çekerek 250 baz puanlık daha yavaş bir artırımı değerlendirmesini bekliyoruz. Lakin, ağustos ayından bu yana güçlü sıkılaştırma atakları göz önüne alındığında (faiz için) riskler üst istikametli.”

YÜZDE 40 TAHMİNİ

ING ekonomistleri hafta ortasında yayınladığı bir gelişmekte olan ülke raporunda TCMB’nin 250 baz puanlık iki artış sonrasında yüzde 40 faiz oranında duracağını kestirim etti. Raporda, “Politika faizinin kasım ve aralık aylarında 250 baz puanlık iki artışla birlikte üst istikametli risklerle birlikte yüzde 40 olmasını bekliyoruz” tabirleri yer aldı.

Raporda ayrıyeten Türk lirasındaki kıymet kaybının 2024’te sürmesinin olası olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir