İsrail gazetesinden dikkat çeken itiraf

Haaretz gazetesi, İsrailli güvenlik yetkililerinin, Hamas’ın Gazze’den 7 Ekim’de düzenlediği akına ait yaptığı güvenlik değerlendirmesiyle ilgili bilgi verdi.

Hamaslıların sorgu kayıtlarına ve polisin olayla ilgili soruşturmasına dayanan üst seviye İsrailli güvenlik yetkililerinin değerlendirmesinde, Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen müzik şenliği hakkında Hamas’ın evvelden bilgi sahibi olmadığı belirtildi.

Güvenlik yetkililerinin, Hamas’ın, hücum esnasında dronlar ve paraşütlü ögeler sayesinde müzik şenliğini öğrendiği aktarılan haberde, irtibat sistemini kullanarak onları bölgeye yönlendirdiğini kestirim ettikleri kaydedildi.

“364 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Habere nazaran, polis soruşturmasında, şenliğe katılanların birçoklarının birinci silah sesi duyulmadan yarım saat evvel partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığı yer aldı.

Haaretz haberinde, soruşturmanın tıpkı vakitte bir İsrail savaş helikopterinin Hamaslılara ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığını sav ederek, şu sözlere yer verildi:

“Bir polis kaynağına nazaran, soruşturma birebir vakitte olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ilişkin bir savaş helikopterinin de kimi şenlik iştirakçilerini vurduğunu gösteriyor. Polise nazaran şenlikte 364 kişi öldürüldü.”

İSRAİLLİ YEDİOTH AHRONOTH GAZETESİNİN EMSAL HABERİ

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesi de Hamas’ın Gazze’den 7 Ekim’de düzenlediği akına İsrail Hava Kuvvetlerine ilişkin helikopterlerin müdahale ettiği anlara ait bir haber yayımlamıştı.

İsrail ordusunun müdahale sırasında yaşadığı duruma ait haberde şu argümana yer verilmişti:

“Hamas teröristleri kalabalığın ortasına yavaşça karışmaları ve ne olursa olsun kıpırdamamaları tarafında talimat aldı. Böylece hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna inandırmaya çalıştılar. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir müddet işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın güç olduğunu anlayınca saat 09.00 sıralarında kimileri üstlerinden müsaade almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi.” (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir