İsrail, Gazze’de şiddetin dozunu artırıyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik akınları sürüyor. Filistin sıhhat kaynakları, İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) bünyesindeki, çok sayıda kişinin sığındığı El-Fahura Okulunu bombaladığını belirtti.

İsrail hücumunda çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı, okul koridorlarında kalan cenazeleri çıkarmada büyük zorlukların yaşandığı aktarıldı.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, okulun bombalanmasının İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamların sonuncusu olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “İsrail işgal güçlerinin Gazze’de Filistinli sivillere yönelik arka arda yaptığı toplu katliamları en güçlü formda kınıyoruz.” sözüne yer verildi.

“ŞÜPHELİ HAVA HEDEFİ”

İsrail ordusundan dün yapılan açıklamada, Lübnan topraklarından gönderilen bir kuşkulu hava gayesi tespit edildiği bildirildi.

Hedefin cinsine ait bilgi verilmeyen açıklamada, bunun savunma sistemince imha edildiği belirtildi.

Öte yandan Lübnan’dan İsrail ordusuna ilişkin noktalara bir dizi roket saldırısı düzenlendiği aktarıldı.

Buna karşılık İsrail tanklarının yanı sıra bir hava aracının Hizbullah’a ilişkin müşahede noktalarını gaye aldığı bildirildi.

AA KAMERAMANININ ANNESİ VE BABASI ÖLDÜ

İsrail’in dün Gazze’ye düzenlediği akınlarda Anadolu Ajansı’nın (AA) özgür kameramanı Muntasır es-Savvaf yaralandı.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye nazaran, İsrail’in, Gazze kenti ve Gazze’nin kuzeyindeki konutlara düzenlediği iki atakta Savvaf’ın annesi ve babası ile AA’nın özgür muhabiri Remzi Ebu Kumsan’ın ailesinden çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Savvaf’ın yakınları, İsrail savaş uçaklarının bu sabah Gazze kentinin doğusundaki Et-Tuffah semtinde ailenin konutunu bombaladığını aktardı.

Saldırıda, iki erkek kardeşi ve onların çocuklarının da bulunduğu Savvaf ailesinden yaklaşık 30 kişinin hayatını kaybettiği, Muntasır es-Savvaf’ın ise yüzünden orta derecede yaralandığı ve hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

İsrail savaş uçakları ayrıyeten AA’nın hür muhabiri Ebu Kumsan’ın Cibaliya Mülteci Kampı’nda yer alan konutunu bombaladı.

Saldırıda, Ebu Kumsan’ın ailesinden çok sayıda kişi hayatını kaybederken, Gazze’nin kuzey bölgelerindeki bağlantı zorluğu nedeniyle meyyit sayısına ait net bir bilgiye ulaşılamadı.

İSRAİL, 500 HASTAYI SOKAĞA ATTI

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden dün yapılan açıklamada, İsrail’in Şifa Hastanesi’ndeki 500 hastayı sokağa atarak mukadderatlarına terk ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Açlıktan, susuzluktan ve acıdan bitkin düşen 500’den fazla hasta ve yaralı, İsrail ordusu tarafından Şifa Hastanesi’nden çıkmaya zorlandı ve sokakta mukadderatlarına terk edildi. Birden fazla durumları önemli olduğundan, üst seviye tıbbi bakıma gereksinim duyuyor.” denildi.

NETANYAHU’DAN ABD DAYANAĞI AÇIKLAMASI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve hükümetin Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ile Tel Aviv’de ortak basın açıklaması yaptı.

İsrail’in Gazze’ye başlattığı hücumların birinci gününden bu yana “ABD’nin dayanağını korumak ve teminat altına almak için çok ağır bir diplomatik uğraş harcadıklarını” vurgulayan Netanyahu, şunları kaydetti:

“Sevgili dostumuz Joe Biden’ın liderliğindeki ABD bizimle ortak çıkarları görüyor. Bize özel denizaltı ve donanmayla birlikte uçak gemileri gönderdi. Gerekli mühimmatları da göndermeye devam ediyor.”

Netanyahu, Gazze’de Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin hür bırakılmasına yönelik mutabakatlara ait “çok sayıda yanlış haber” çıktığını kaydederek, “şu an için bir mutabakat olmadığını” ve şayet bir mutabakat ortaya çıkarsa bunu İsrail kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Netanyahu, İsrail’in Gazze’ye geçişine müsaade verdiği hudutlu insani yardımların ise, İsrail’e yönelik “uluslararası dayanağın teminat altına alınması açısından değerli olduğunu” söz etti.

Kassam Tugayları, dün yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’deki İsrailli esirleri korumakla misyonlu birtakım kümelerle irtibatlarının kesildiğini, esirlerin ve vazifeli şahısların akıbetinin bilinmediğini belirtti.

Gazze’de İsrail güçleriyle yaşanan çatışmalara da değinilen açıklamada, Kassam Tugayları’nın Gazze’nin güneybatısında bir İsrail piyade kuvvetini pusuya düşürmeyi başardığı aktarıldı.

“GAZZE’NİN DENETİMİ İSRAİL’DE OLACAK”

Dün İsrail’in Kanal 12 televizyonuna konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hamas’ın akabinde gelecekte Gazze’yi Filistin İdaresinin yönetmesine ait tartışmalara ait, “Filistin Yönetimi’nin sivil bir tahlil olduğunu düşünenler yanılıyor.” dedi.

Filistin İdaresinin, Gazze’nin idaresi için tahlil olmadığını tez eden Cohen, “Ürdün Irmağı’ndan Akdeniz’e kadar her vakit güvenlik denetimi İsrail’in elinde olacak.” sözlerini kullandı.

“FİLİSTİNLİ TUTUKLULARA İDAM CEZASI” SKANDALI

İsrail’de yayın yapan Maariv gazetesinin haberine nazaran, İsrail’de çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail meclisinin, yarın Filistinli mahkumlara yönelik idam cezasını öngören yasa tasarısının birinci oylamasına yönelik hazırlıkları tartışacağını söyledi.

Ben-Gvir, Filistinli mahkumların infazına ait yasa tasarısını sunan partinin, liderliğini yaptığı Yahudi Gücü Partisi olduğunu, meclisteki tüm milletvekillerinin de bunu desteklemesini beklediklerini belirtti.

FİLİSTİN’DEN ABD’YE ÇAĞRI

Filistin Devlet Lideri Abbas’ın, Filistin topraklarında yaşananlara ait yaptığı konuşma, Filistin devlet televizyonunda yayımlandı.

Abbas, konuşmasında şunları kaydetti:

“Sahip olduğu milletlerarası pozisyon ve İsrail makamlarına tesir etme gücünden dolayı özel sorumluluğu olan Biden’e sesleniyorum. Sizi (Biden), taşıdığınız resmi ve insani sıfatınızla, bu insani felaketi hatta günahsız halkımıza karşı işlenen soykırımı durdurmaya ve abluka altındaki halkımıza yardım etmeye çağırıyorum. Bu türlü bir soykırım, nefsi müdafaa olabilir mi? Bu, ceza gerektiren bir savaş hatasıdır. Halkımıza dönük öldürme ve yıkım, insan kapasitesinin üstündedir.”

Abbas, Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin hücumlarının durması için de hemen harekete geçilmesi davetinde bulundu.

“HAMASA ATEŞ AÇILIRKEN SİVİLLER DE VURULDU”

İsrail’in Haaretz gazetesi, İsrailli güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde, 7 Ekim’de Hamas’ın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin müzik şenliğindeki sivilleri de vurduğunu sav etti.

Hamaslıların sorgu kayıtlarına ve polisin olayla ilgili soruşturmasına dayanan üst seviye İsrailli güvenlik yetkililerinin değerlendirmesinde, Gazze yakınlarında düzenlenen müzik şenliği hakkında Hamas’ın evvelden bilgi sahibi olmadığı belirtildi.

Filistin haber ajansı WAFA’ya nazaran, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinin güneyindeki Dehişe Mülteci Kampı’na baskın sırasında yeniden İsrail askerlerinin ateşi sonucu başından yaralanan Ömer el-Lahham (20) isimli genç hayatını kaybetti.

Cenin Devlet Hastanesi Müdürü Visam Bekir ise İsam el-Fayid (46) isimli Filistinli engelli bir kişinin de Batı Şeria’nın Cenin kenti girişinde İsrail askerlerinin kurşunuyla hayatını kaybettiğini belirtti.

MÜLTECİ KAMPLARINA SALDIRI

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine nazaran, İsrail savaş uçakları, Han Yunus ve Nusayrat kamplarına ağır ataklar düzenledi.

İsrail savaş uçaklarının Nusayrat kampında Zühd ailesine ilişkin konutu bombalaması sonucu 13 Filistinli hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Han Yunus bölgesinde bulunan, Avrupa Hastanesi yakınındaki Ebu Aker ailesine ilişkin meskenin bombalanması sonucunda da bir bayan ve çocuğu öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

El Aksa kanalının Telegram hesabından yapılan açıklamaya nazaran ise İsrail savaş uçaklarının, Nusayrat ve El-Bureyc kamplarına düzenlediği hücumlarda 31 Filistinli hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

İSRAİL ORDUSU, HİZBULLAH MAKSATLARINI VURDU

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Lübnan’dan İsrail’e yaklaşık 10 kadar havan mermisiyle taarruz düzenlendiği belirtildi.

Saldırıda yaralananın olmadığı ve İsrail topçularının karşılık verdiği aktarılan açıklamada, İsrail savaş uçaklarının da Hizbullah’a ilişkin olduğu argüman edilen maksatları bombaladığı kaydedildi.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, Gazze kentinin doğusunda yer alan Hicr ed-Dik bölgesinde İsrail askerlerine hücum düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, Hicr ed-Dik bölgesinde “sıfır aralıktan 6 İsrail askerinin öldürüldüğü” söz edildi.

FİLİSTİNLİLER GÖZALTINA ALINDI

Filistin Esirler Cemiyetinin yazılı açıklamasında, İsrail güçlerinin gece boyunca Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde baskın düzenlediği belirtildi.

Söz konusu baskınlarda birçok Nablus’taki Balata Mülteci Kampı’ndan 70 Filistinlinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, bu bireylerin ortasında 3 bayan ve 2 gazetecinin de olduğu kaydedildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’nin kuzeyinde yaşanan çatışmalarda, 5 askerin öldüğü belirtildi.

PREMATÜRE BEBEKLER NAKLEDİLDİ

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Kızılaya bağlı acil servis takımlarının, Dünya Sıhhat Örgütü ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Uyum Ofisi (OCHA) ile koordineli olarak Şifa Hastanesi’ndeki 31 prematüre bebeği tahliye etmeyi başardığı bildirildi.

Açıklamada, prematüre bebeklerin, Gazze’nin en güneyindeki Refah kentinde bulunan Emirlikler Hastanesi’ne yatırılmak üzere Filistin Kızılayına ilişkin ambulanslarla güneye nakledildikleri aktarıldı.

HİZBULLAH’TAN İSRAİL ASKERİ NOKTALARINA SALDIRI

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, ülkenin güneyinden İsrail ordusuna ilişkin askeri amaçlara yönelik atakları hakkında yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, İsrail’in sondaki Cel Alem ve Ed-Duhayra askeri noktalarına güdümlü füze ve “uygun silahlarla” akınlar gerçekleştirildiği kaydedildi.

Hizbullah bir diğer açıklamasında ise İsrail’e ilişkin Metulla, Hanita, Verde, Ramya ve Merc askeri noktalarını vurduğunu bildirdi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde ise İsrail’in, Lübnan’ın hudut bölgesinde yer alan Ramya, Ayta eş-Şaab, Meys el-Cebel, Ed-Duhayra ve Lebveniye beldelerinin etrafını ağır topçu atışlarıyla vurduğu söz edildi.

Haberde ayrıyeten İsrail’in tekrar hudut bölgesinde yer alan Lübnan’a ilişkin Kefr Kella beldesinin etrafına beyaz fosfor bombası attığı aktarıldı.

GAZZE’DE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal bedellerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı taarruz düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki taarruzlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna nazaran, 7 Ekim’den bu yana 59’u Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan hududunda olmak üzere 380 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e nazaran, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete nazaran, 7 Ekim’den bu yana İsrail hücumlarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300’ü bayan olmak üzere 12 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin akınlarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında kimi hastaneleri bastı. Ataklarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah ortasında 8 Ekim’den bu yana sonda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir