Katar: Hamas-İsrail müzakereleri arasındaki sorunlar lojistik

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e saldırısı sonrasında yaşanan insanlık dramı devam ederken bugün Katar’dan bir açıklama geldi.

İsrail ile Hamas ortasında arabuluculuk çalışmalarına devam eden Katar’ın Başbakanı Pir Muhammed Bin Abdülrahman Es-Sani, iki taraf ortasındaki muahedenin ortasında kimi “çok küçük” pürüzler kaldığını söyledi.

Es-Sani mutabakatın önündeki temel manilerin artık “çok küçük” ve daha çok pratik ve lojistik sorunlar olduğunu söyledi.

ANLAŞMAYA VARILDI İDDİASI

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post’ta yayınlanan bir haberde 50 rehinenin özgür bırakılması konusunda taraflar ortasında muahedeye varıldığı aktarılmıştı. Lakin bu iddiayı Beyaz Saray ve İsrail yalanlamıştı.

Reuters 15 Kasım’da, görüşmeler hakkında bilgi sahibi bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Katarlı arabulucuların İsrail ve Hamas ortasında üç günlük ateşkes karşılığında 50 rehinenin takası konusunda bir muahede arayışında olduğunu bildirmişti. Yetkili o sırada genel çizgiler üzerinde muahedeye varıldığını lakin İsrail’in hala detayları müzakere ettiğini söyledi.

Katar Başbakanı Pir Muhammed Bin Abdülrahman Es-Sani, Avrupa Birliği dış siyaset şefi Josep Borrell ile Doha’da düzenlediği ortak basın toplantısında “Anlaşmanın önündeki zorluklar yalnızca pratik ve lojistik” dedi.

Es-Sani, “Anlaşma son birkaç haftadır vakit zaman iniş çıkışlar yaşıyor. Lakin artık insanları inançlı bir halde konutlarına geri getirebilecek bir muahedeye varmaya gereğince yakın olduğumuzdan daha emin olduğumu düşünüyorum” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir