Meteoroloji’den kar, yağmur, fırtına uyarısı: Tek tek açıkladılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz’in doğusu, İç Anadolu (Konya ve Kırıkkale hariç), Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun yüksekleri, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bursa ve Bilecik’in yüksek kesitlerinde karla karışık yağmur ve kar halinde görülecek olan yağışların; Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzey, iç ve batı bölgelerde yağışlı hava ile birlikte hissedilir derecede (2°-10°C) azalacağı ve mevsim normallerinin altında düşeceği, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı kestirim edilirken, rüzgarın kuzey ve kuzeybatı istikametlerden orta, yer yer kuvvetli, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısa vadeli fırtına (50-80 km/saat), Marmara’nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI

Meteoroloj, kuvvetli yağış ve rüzgar ikazında bulundu. MGM’nin ikazlarında şöyle denildi:

* “KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu(Malatya ve Iğdır hariç), Güneydoğu Anadolu doğusu kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, mahallî su baskını, taşkın üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

* KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgârın, Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuzeyli taraflardan kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (50-80 km/saat), Marmara’nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) biçiminde eseceği varsayım edildiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.”

BÖLGELERDE HAVA

MARMARA
Çok bulutlu, bölgenin doğusunun yağmur ve sağanak yağışlı, yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgârın, kuzey ve kuzeybatı taraflardan kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (50-70 km/saat), kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) halinde eseceği iddia ediliyor.

EDİRNE 2°C, 16°C
Çok bulutlu

İSTANBUL 4°C, 13°C
Çok bulutlu, bu akşam birinci saatler aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

KIRKLARELİ 1°C, 13°C
Çok bulutlu

KOCAELİ 4°C, 13°C
Çok bulutlu, bu akşam birinci saatler aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

EGE
Parçalı ve çok bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgârın, Kıyı ve İç Ege’de kuzey ve kuzeybatı taraflardan kuvvetli ve vakit zaman fırtına (50-80 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR -1°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu

DENİZLİ 2°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

İZMİR 7°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu

MUĞLA -1°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz’in doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgârın, kuzey istikametlerden kuvvetli ve vakit zaman fırtına (50-80 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor.

ADANA 11°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA 12°C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu

HATAY 8°C, 18°C
Çok bulutlu, bu akşam birinci saatler aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

MERSİN 11°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin genelinin (Konya ve Kırıkkale hariç) yağmur ve sağanak yağışlı, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Yozgat, Niğde, Kayseri ve Sivas’ın yüksek kesitlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

ANKARA 0°C, 6°C
Çok bulutlu, bu akşam birinci saatler aralıklı yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ESKİŞEHİR -1°C, 7°C
Çok bulutlu, bu akşam birinci saatler aralıklı yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

KONYA -1°C, 8°C
Çok bulutlu

YOZGAT -3°C, 5°C
Çok bulutlu, öğlen saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Ekseriyetle, yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesitlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı halinde görülmesi beklenen yağışların, bölge genelinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

BOLU -1°C, 5°C
Çok bulutlu ve karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, çok kuvvetli ve şiddetli, yüksek kısımlarında ağır kar yağışı formunda olması bekleniyor.

DÜZCE 3°C, 10°C
Çok bulutlu, yer yer çok kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

KASTAMONU 1°C, 5°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ZONGULDAK 1°C, 5°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin(Amasya ve Çorum hariç) yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Çoklukla, yağmur ve sağanak, iç ve yüksek bölümlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı biçiminde görülmesi beklenen yağışların, Doğu Karadeniz ‘de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, Doğu Karadeniz’de kuzey taraflardan kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (50-80 km/saat) formunda esmesi bekleniyor.

AMASYA 5°C, 11°C
Çok bulutlu

SAMSUN 11°C, 14°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

TOKAT 4°C, 9°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

TRABZON 11°C, 15°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Ekseriyetle yağmur ve sağanak, kuzeyinin yüksekleri ile Hakkâri etraflarında karla karışık yağmur ve kar formunda görülmesi beklenen yağışların, Erzurum ve Muş etraflarında kuvvetli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, kuzey taraflardan kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (50-80 km/saat) formunda esmesi bekleniyor.

ERZURUM 1°C, 2°C
Çok bulutlu ve yağmurlu, vakitle karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, kuvvetli olması bekleniyor.

KARS 2°C, 3°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

MALATYA 2°C, 9°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

VAN 5°C, 10°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Çok bulutlu bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Mardin, Diyarbakır, Batman ve Siirt etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 7°C, 9°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

GAZİANTEP 6°C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı ,

MARDİN 6°C, 7°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

SİİRT 10°C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir