Sarıyer’de dev dalgalar balıkçıları denize düşürdü

İstanbul’da şiddetli yağış ve fırtınanın en çok etkilediği ilçelerden biri olan Sarıyer’de, dalgalar Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nın giriş mendireğini yıkarken, 10 tonluk beton blokların bulunduğu dalgakıranda da birçok beton blok devrildi.

Dalga kıranın ziyan görmesiyle barınağa ulaşan dalgalar o sırada ağları kurtarmaya çalışan 5 balıkçıyı denize sürükledi. Denize düşen balıkçıların sıhhat durumunun âlâ olduğu öğrenilirken yaklaşık 12 milyon lira bedelindeki balık ağının denize düştüğü öğrenildi.

“DALGALAR 10-12 TONLUK BLOKLARI HEM İÇERİ HEM DIŞARI ATTI”

Rumeli Feneri Mahalle Muhtarı Serkan Gerçek, hususla ilgili şunları söyledi:

* “Yıldız’dan esen rüzgar Poyraz’a hakikat döndü. Poyraz’a döndükten sonra da büyük dalgalar, blokları geriye atmak hızıyla limanımızı kırdı. Bu kırış esnasında dalgalar orada ki ağları denize attı.

* Bir tane aracın denize düştüğü söyleniyor ancak karşıya geçemediğimiz için, zira karşıya geçmek çok tehlikeli, onun imgesini alamadık. Biz denetimli bir formda oradaki tekne ve ağ sahiplerini üst çıkarttık.

* Ziyan, yalnızca teknelerin ağlarının denize gitmesi nedeniyle asgarî 15 milyon lira. Ama rıhtımın ne kadar hasar aldığı yapılacak tespitlerden sonra muhakkak olacak fakat dediğim üzere yalnızca ağ kaybının ziyanı 15 milyonun üstünde. 10-12 tonluk blokları hem içeri hem dışarı attı hatta bu esnada 4-5 kişi de denize düştü. Onları denizden çıkardık, sıhhat durumları âlâ.

* Bu limanın 3’üncü yıkılışı, yanlış projeden ötürü Poyraz rüzgarına göğüs verdirerek limanın kırılmasına sebebiyet vermişler. Limanla ilgili bir güncelleme yapılmadığı taktirde birebir şeyleri yeniden yaşayacağız. Bu sefer can kaybımız olmadı fakat bu olmayacağı manasına gelmez.”

“SON YILLARDA GÖRMEDİĞİMİZ BÜYÜK BİR FIRTINA”

Rumeli Feneri’nde balıkçılık yapan Engin Zeki Seyiroğlu, “Son yıllarda görmediğimiz, büyük bir fırtına. Limanın muhakkak bir kısmında yıkılma var. Taşlar ve büyük kayalar yıkıldı. Birebir vakitte limanın giriş mendireği, yeşil çakar yıkıldı. Ağlarımız denize gitti, bir arkadaşımızın aracı denize gitmiş. Onun haricinde kırılan tekneler var. Fırtına gece başladı, saat 1-2 civarında doruk noktasına çıktı. Şu anda da yavaş yavaş düşmeye başladı” sözlerini kullandı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir