Sözler tutulmadı: Eskişehir’deki maden işçileri hâlâ haklarını alamadı

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki Doruk Madencilik’in işlettiği Yunus Emre Termik Santrali’nde kömür madeni emekçileri, kelam verilmesine karşın hâlâ haklarını alamadı.

Türkiye Maden Personelleri Sendikası Orta Anadolu Şube Sekreteri Selim Arslan, “TMSF zaman aldığı tüm iş yerlerinden para kazanırken neden burada yaprak kımıldamadı? TMSF periyodunda emekli olan yaklaşık 60 arkadaşımız kıdemlerini alamadı. Görülen o dur ki dönemden sonra 2 yıl TMSF denetimi altında bu beşerler bu kadar mağdur olurken neden TMSF’nin sesi çıkmıyor” dedi.

Aralık 2022’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) Yıldızlar Holding’e devredilen Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki maden ocağında çalışan madenciler; maaş, tazminat ve öteki haklarını alamadıkları için 28 Ağustos’ta greve çıktı. Grevden sonuç alamayan madenciler, 31 Ağustos’ta açlık grevi kararı alarak kendilerini maden ocağına kilitledi. Daha sonra alacakları konusunda kelam alan maden personelleri açlık grevini sonlandırdı.

SIKINTILAR BİTMEK BİLMİYOR

“TMSF devrinde emekli olan yaklaşık 60 arkadaşımız kıdemlerini alamadı” diyen Türkiye Maden Personelleri Sendikası Orta Anadolu Şube Sekreteri Selim Arslan şunları söyledi:

“12 Aralık 2022 tarihinde TMSF’den ihale sonucu Yıldızlar Söğüt Seramik Sanayi bünyesindeki Doruk Madencilik’e evre olan iş yerinde kasvetler bitmek bilmiyor. Arkadaşlardan kesilen icra ve BES’lerin hesaplara aktarılmaması, işi bırakan ve emekli olan 250 kişinin kıdem tazminatlarının ödenmemesi, temmuz ayında 190 kişinin bildiri edilmeden kayıtlarının yer altından yer üstüne çıkartılmasından ötürü 28 Ağustos 2023 tarihinde oturma hareketine başladık.

Yapılan görüşmeler sonucunda bir sonuç alınamadığından ötürü devam eden hareketimizi 31 Ağustos 2023 tarihinde saat 16:00’da yer altına kapanmalı açlık grevini devam ettirme kararı aldık. Aksiyonun 5. günü Türk- İş Liderimiz Ergun Atalay ve Türkiye Maden Emekçileri Sendikası Genel Liderimiz Nurettin Akçul’un patronla görüşmeleri sonucunda işi bırakan ve emekli olan 250 kişinin kıdemlerinin 3 eşit taksitle ödenmesi, kesilen icra ve BES’lerin hesaplara aktarılması, temmuz ve ağustos ayındaki kaydı değişen 190 kişinin kayıtlarının düzeltilmesi ve eksik ödemelerinin tamamlanması, toplu iş kontratından doğan hakların hesaplanarak ödenmesi kelamları verilmişti.

“TOPLU KELAMLI İŞ MUKAVELESİNDEN DOĞAN HAKLARDAN HİÇBİR HABER YOK”

Verilen kelamlar doğrultusunda yer altında kapanmalı açlık grevimizi haklarımızı büsbütün alana kadar işi bırakma ve oturma aksiyonu ile devam etme kararı aldık. Bu mühlet zarfında patron tarafımıza vaat ettiği kelamlardan icra ve BES’lerden kesilen paralar hesaplara aktarıldı. Temmuz ayındaki eksik ödemeler tamamlanıp sigortaların düzeltilmesi için SGK’ya bildirimlerini yaptı. 250 emekçinin alacağı kıdem tazminatından iş yerinde çalışan 62 bireyden yalnızca 51 şahsa birinci taksitleri ödendi, başkaları duruyor. Geriye dönük toplu kelamlı iş kontratından doğan haklardan hiçbir haber yok.

“İNSANLAR BU KADAR MAĞDUR OLURKEN NEDEN TMSF’NİN SESİ ÇIKMIYOR?”

TMSF zaman aldığı bütün iş yerlerinden para kazanırken neden burada yaprak kımıldamadı? TMSF devrinde emekli olan yaklaşık 60 arkadaşımız kıdemlerini alamadı. Görülen o dur ki periyottan sonra 2 yıl TMSF denetimi altında bu beşerler bu kadar mağdur olurken neden TMSF’nin sesi çıkmıyor?” (ANKA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir