Starbucks Çin’de artık birinci değil

Starbucks, Çin’in artan kahve talebini karşılamak için yarışan zincirler ortasındaki birinciliğini kaybetti.

Şirket raporlarına nazaran Çinli Luckin Coffee, satış ve ünite bazında Çin’in en büyük kahve zinciri olarak Starbucks’ı geride bıraktı. Luckin şu anda yaklaşık 13 bin 300 mağaza işletiyor ve bunların bir kısmı hariç tamamı Çin’de bulunuyor. Bu sayı Starbucks’ın ülkedeki 6 bin 800 mağazasının yaklaşık iki katı.

Geleneksel olarak çay içen bir toplum olan Çin, öteki birçok ülkeye kıyasla çok az kahve tüketiyor, lakin şirketler Çin’in talebinin arttığını söylüyor. Analistler Çin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyanın en büyük tüketici pazarı haline gelmesini bekliyor. Çinli tüketicilere satış yapan büyük Batılı markalar, tüketiciler bu markaları tercih etmeye başladıkça lokal markaların artan rekabetiyle karşı karşıya kalıyor.

EN BÜYÜK İKİNCİ PAZARDA KAYIP

Dünyanın en büyük kahve zinciri olan Seattle merkezli Starbucks, on yıllardır dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde genişlemeyi en kıymetli öncelikleri ortasında sayıyor. Eski CEO Howard Schultz, iş yapmak için karmaşık bir yer olmasına karşın Çin’in Starbucks’ın büyümesi için en büyük fırsatlardan birini temsil ettiğini söyledi. Çin şu anda Starbucks’ın ABD’den sonra mağaza ve gelir bakımından en büyük ikinci pazarı pozisyonunda.

Starbucks 1999 yılında Çin’de birinci kafesini açtıktan sonra birinci atak avantajını elde etmeye çalıştı. Zincir, ülkenin en büyük kentlerinden daha küçük kentlere yayıldı, ülkede her yıl yüzlerce yeni mağaza inşa etti. Pandemi Starbucks’ın Çin’deki işlerini berbat etkiledi ve ülkedeki satışları 2020 yılında 2019’a kıyasla yüzde 17 düştü.

RAKABET ARTTI SATIŞLARI DÜŞTÜ

Şirket evraklarına nazaran Luckin, 30 Haziran’da sona eren üç aylık periyotta 855 milyon dolarlık satış gerçekleştirerek Starbucks’ın 2 Temmuz’da sona eren üç aylık periyotta Çin’deki işlerinden elde ettiği 822 milyon dolarlık gelirin önüne geçti. Luckin’in satış üstünlüğü kasım ayındaki şirket raporlarında daha da arttı.

Artan rekabet ve satışlardaki düşüşe rağmen Starbucks yöneticileri Çin konusundaki kararlılıklarını koruyor. Şirket kasım ayında yaptığı açıklamada Çin’de yılda yaklaşık 1000 mağaza açmayı ve 2025 yılına kadar bu sayıyı 9 bine çıkarmayı hedeflediğini belirtti. Yöneticiler Çin’in bir gün Starbucks’ın en büyük pazarı haline geleceğini söyledi. Starbucks Çin Eş CEO’su Belinda Wong kasım ayındaki yatırımcı etkinliğinde “Bunun yalnızca bir başlangıç olduğuna çok eminim” dedi.

LUCKİN, TAŞINABİLİR UYGULAMA ETRAFINDA ŞEKİLLENDİ

2017’de kurulan Luckin stratejisini taşınabilir uygulaması etrafında şekillendirdi ve Starbucks’ın daha sonra Çin operasyonlarına eklediği paket servis seçeneğini en başından itibaren entegre etti. Luckin’in 2019 sonbaharında 3 bin 680 mağazası vardı ve Starbucks’ın o yıla kadar yirmi yılda inşa ettiği 4 bin 130 mağazaya yaklaştı.

Luckin 2019 yılında halka arz oldu. 2020 yılında Luckin, bir evvelki yılki satışlarında yaklaşık 310 milyon dolar fazla gösterdiklerini itiraf etti. Nasdaq Borsası o yıl şirketi listeden çıkardı. Luckin, yeni yöneticiler getirerek ve Çinli özel sermaye şirketi Centurium Capital’den yatırım alarak yine yapılanma kelamı verdi. Zincir bu yaz Çin’de 10 bininci mağazasını açtı.

Yükselen bir başka rakip ise artık şirkette olmayan Luckin kurucuları tarafından geçen yıl kurulan Çinli Cotti Coffee. Cotti Coffee gençlere yönelik düşük maliyetli içecekler sunuyor ve ağustos ayında yaklaşık bir yıl içinde 5 bin mağaza açtığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir