Yabancı sermaye değil yabancı mafya geliyor

Türkiye, ekonomik krizden çıkmak için yabancı sermaye arıyor, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bu uğurda dünyayı dolaşıyor. İstenen yatırım ve sermaye girişi bir türlü olmazken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın misyona gelmesinin akabinde yapılan operasyonlar, çok sayıda yabancı hatalı, cürüm örgütü ve uyuşturucu baronlarının Türkiye’yi mesken edindiğini gösteriyor. Son olarak İstanbul’da düzenlenen ‘Kartel-2 Operasyonu’ ile Hırvat uyuşturucu baronu Nenad Petrak yakalandı.

9 ÜLKEDE FAALİYETTE İMİŞ

Hırvatistan makamlarınca İnterpol aracılığıyla kırmızı bültenle aranan, Güney Amerika’dan elde edilen uyuşturucuyu Avrupa’ya dağıtan, Avrupa çapında yapılan ‘Adriatica Operasyonu’ kapsamında organize cürüm örgütün elebaşı olarak tanımlanan Petrak, Üsküdar’da ele geçirildi. ‘Kasten adam öldürme’, kabahatinden ortadan memleketler arası uyuşturucu kartelinin elebaşı, Hırvatistan Yolsuzluk ve Organize Kabahatlerle Uğraş Dairesi’nin (USKOK) raporuna nazaran dokuz kadar ülkede çok sayıda insanı kendi cürüm örgütüne bağlayan bir zehir taciri olarak biliniyordu.

İŞTE O HATALI VE KABAHAT ÖRGÜTLERİ

Ülkemizi mesken edinen yabancı hatalılar ortasında dünyanın öteki ucu Avustralya’dan gelen bile var. Geçen ocak ayında Avustralya’nın en ünlü uyuşturucu çetelerinden Comanchero’nun elebaşı Duax Ngakuru İstanbul’da yakalandı.

Duax Ngakuru

Kasım ayı başında da tıpkı örgütten Yeni Zelanda’nın aradığı Duax Hohepa Ngakuru, ABD ve Avustralya’nın aradığı Hakan Ayık, Avustralya’nın aradığı Hakan Arif Tavukçu, ABD’nin aradığı Barış Tükel ve Erkan Yusuf Doğan ele geçirildi.

Maximillian Rivkin

Ayrıca Jimmy Avaijan, Sibel Arif, Alp Öztürk’ün dahil olduğu 40 kuşkulu gözaltına alındı. Yakalananlar ortasında yer alan Sırbistan asıllı İsveç vatandaşı Maximillian Rivkin’in uydurma Bulgar pasaportu ile başvurup ‘Cem Cansu’ ismi ile Türk vatandaşlığı aldığı da tespit edildi.

Duax Ngakuru

HOLLANDALI DA VAR

Geçen 23 ve 25 Haziran’da, kırmızı bültenle aranan ‘Bello Jos’ lakaplı Hollandalı uyuşturucu baronu Joseph Johannes Lijdekkers’in cürüm gurubuna yönelik operasyonda kartelin ikinci adamı ‘Balina’ lakaplı İsaac Bignan ve örgütün silahlı kanadının sorumlusu olan Jurean Anthony Finix’in de ortalarında bulunduğu 9 kişi yakalandı. 13 Haziran’da düzenlenen operasyonda da 25 kuşkulu yakalanmış ve 1 milyar 100 milyonluk mal varlığına el konulmuştu.

Dritan Rexhepi

ARNAVUT LİDER

Geçen 10 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen operasyon ile Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan ‘Kompanio Bello’ isimli uyuşturucu kartelinin önderi Dritan Rexhepi yakalanarak gözaltına alındı. Rexhepi, İtalya ve Arnavutluk isimli makamlarınca ‘Kasten adam öldürme, uyuşturucu, insan kaçırma/hürriyetten mahrum bırakma, seyahat dokümanında sahtecilik, silah ve mühimmat kaçakçılığı’ kabahatlerinden kırmızı bülten ile iadesi maksadıyla aranıyordu.

İKİ POLİS KORELİLER’DEN 80 BİN DOLAR ÇARPMIŞ

Güney Koreli 2 hatalı da saklanmak için Türkiye’yi geldi fakat polis tarafından dolandırıldı. Vatandaşlık hakkı kazanmak için Türkiye’ye gelip konut satın alan Jang H. ve Sangho A., mayıs ayında polis aramasına takıldı. Jang H. hakkında dolandırıcılık suçlaması ile İnterpol tarafından M Kodu çıkarıldığını gören komiser yardımcısı H.G. ve polis memuru E.B. ile hukuk ofisi çalışanı S.V., daha sonra vatandaşlık süreçlerini kolaylaştırmak vaadi ile ikiliden 80 bin dolar aldı. Aylar sonraki şikayet üzerine 3 kişi tutuklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir