Yeşil altın Antep fıstığı cep yakıyor

Gaziantep’teki dünyanın en büyük fıstık sürece tesislerinden birisi olan Antepsan’da son derece hijyenik bir ortamda üretilen Antep fıstığı, Çin başta olmak üzere dünyanın 10 ülkesine ihraç ediliyor.

Dünyanın en büyük fıstık ihracatçısı olan Amerika’nın sattığı fıstıktan gerek aroma gerekse tat olarak daha kaliteli olan Antep fıstığının ihraç fiyatı kilogram başına 15 dolar. Lakin, ABD bir kilo fıstığı 6,6 dolara ihraç ediyor. Bu da, kıymetli aldığı eseri işleyerek rakiplerinin 2 katından daha yüksek bir fiyata satmak zorunda kalan Türk işletmelerinin ihracattaki rekabet talihini giderek düşürüyor.

YÜKSEK FİYATIN SEBEBİ ‘ŞALVARLILAR’

Fıstık üreticileri, Antep fıstığının şu anda piyasada kalitesine nazaran 300 TL ile 580 TL ortasında satıldığını belirtirken, fiyatların yüksek olmasının nedeninin bölgede ‘şalvarlı’ olarak isimlendirilen fıstık spekülatörlerinin, erkenden üreticiye ödeme yaparak eseri toplayıp, daha sonra da yüksek fiyata satmaları olduğunu belirtiyor.

Fıstık ithalatının üreticiyi korumak için yasaklandığını belirten Antep fıstığı işletmecileri ise, “Oysa ucuz fıstık ithal edip bunu çağdaş tesislerimizde işleyerek hem vatandaşımıza ucuza fıstık satar, hem de ihracatımızı kat kat artırarak ülkemize döviz girdisi sağlayabiliriz” diyor.

FİYATLAR 3 YILDA 4-5 KAT ARTTI

Antepsan’ın besin mühendisi Ergün Korkut, akıllı fabrika sistemiyle yapılan üretimin ön işlemeden son paketlemeye kadar kapalı devre sistemiyle gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu topraklarda, yani Mezopotamya’da üretilen fıstığın hem aroma, hem protein pahası Amerika’da ve İran’da yetişenden çok daha yüksektir. İki yıl evvel 90 TL’ye satılan Antep fıstığının şu anki toptan fiyatı 400 TL. İki yıl evvel 5 dolara ihraç ettiğimiz fıstığımıza şu anda 14-15 dolardan alıcı bulmaya çalışıyoruz. Meğer, Amerika 6.5 dolara ihraç ediyor. Fıstığımızın kalitesi ile pazarda çaba gücümüzü artırmaya çalışıyoruz lakin bu ihracatımızı zorlaştırıyor. Bunun sebebi ise, fıstık üreticisi olmayan spekülatorların fıstığı alıp fiyatların yükselmesine neden olmasıdır” dedi.

KALP, ALZHEİMER, KANSERA KARŞI ANTEP FISTIĞI

Gıda Mühendisi Nimet His Dalar ise, Antep, Nizip Barak Ovası’ndan seçilen en kaliteli fıstıkların çağdaş tesislerde işlenerek gerek yurt içi gerekse yurt dışında satışa sunulduğunu söyledi. Fıstığın çok sayıda yararının uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktığını hatırlatan Dalar, “Fıstık B6 vitamini kaynağıdır. Selenyum bakımından varlıklı olup, Alzhemier hastalığının ilerlemesini engellediği, kemik gelişimine tesiri de bilim dünyası tarafından belirtilen yararları ortasında olan bir besin kaynağıdır” diye konuştu.

GÜNDE 50 GRAM YENİLMELİ

Antep fıstığının, bilhassa protein, sağlıklı yağlar, lif, magnezyum, fosfor ve B vitaminleri üzere besin unsurları açısından güçlü bir olduğunu belirten uzmanlar, A ve K vitamini bulunduğunu da lisana getiriyor.

Uzmanlar, Antep fıstığının, sindirimi kolaylaştıran, tokluk hissini artıran ve çok yeme riskini azaltan bir çerez olduğunu vurgularken, “Günde 50 gram tüketilen Antep fıstığının, damar esnekliğini koruyarak kan akışının artmasını desteklediği, bedendeki glikoz düzeyini düşürdüğü, kan plazmalarında HDL artışından ötürü kolesterol düzeyinin azalmasına katkıda bulunduğu belirtiliyor. Antep fıstığındaki A vitamininin kemik gelişimi ile büyüme ve kanserden muhafazada rol oynadığı da uzmanlar tarafından tabir ediliyor.

FİYATI 1,5 YILDA 3 KAT ARTTI

Antep fıstığı fiyatlarının 1.5-2 yılda 3 kat arttığını belirten Gaziantepli fıstık satıcıları daha evvel 140 TL’ye sattıkları bu eserin kaliteli olanının kilosunun şu anda 550 TL olduğunu belirterek, “O vakit beşerler 5 kio, 10 kilo fıstık alıyordu. Gezmeye gelenler eşine, dostuna paket paket fıstık götürüyordu. Şimde paketler yarım kiloya, bir kiloya düştü. Hatta, 250-300 gramlık paket yaptıralar bile var. Görünen o ki yakında 50-100 gramlık paket talepleri gelecek. En makûs fıstık 350-400 TL. Beşerler Antep fıstığı yerine yer fıstığı almaya başladı. Tezgaha koymadığımız bu fıstığın kilosu bile 150 TL. Minimum fiyatla geçinenler emeklilerin fıstık yemesi ise mucize” dedi.

FISTIĞI VARLIKLI DÜĞÜNLERİNDE TADAR OLDUK

Vatandaşlar ise, “Gaziantep denince akla çabucak fıstık ve baklava geliyor. Herkes bizi her gün baklava, fıstık yiyor zannediyor. Halbuki, biz baklavayı taziye konutlarında, fıstığı ise güçlü düğünlerinde tadar hale geldik. Antep fıstığının sıhhate birçok yararı varmış fakat alacağımız bir kilo fıstığın ekonomimize ziyanı daha fazla olur” diyerek, fiyatının yüksekliğinden yakındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir