Hamas: Anlaşmaya yakınız

Hamas başkanı İsmail Heniyye, İsrail ile ateşkes mutabakatına ‘ulaşmaya yakın’ olduklarını, bu bahiste orta buluculuk yapan Katar’a yanıtlarını ilettiklerini söyledi.
Hamas’ın Telegram hesabından, hareketin Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye’nin ateşkese ait yaptığı açıklamaya yer verildi.

Heniyye, “Hareket, Katar’daki kardeşlerine ve orta buluculara karşılığını verdi. Ateşkes mutabakatına ulaşmaya yakınlaştık.” sözünü kullandı.

GAZZEDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal kıymetlerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı taarruz düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki akınlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna nazaran, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 66, Lübnan hududunda da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e nazaran, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. Gazze’deki hükümete nazaran, 7 Ekim’den bu yana İsrail ataklarında Gazze Şeridi’nde 5 bin 600’ü çocuk ve 3 bin 550’si bayan olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin ataklarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında birtakım hastaneleri bastı. Ataklarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah ortasında 8 Ekim’den bu yana sonda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

NASIR HASTANESİNE 100 YARALI NAKLEDİLDİ

Bu ortada Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan ve İsrail kuşatması altında olan Endonezya Hastanesinden Han Yunus’taki Nasır Hastanesine gece 100 yaralı nakledildiği belirtildi.
Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine nazaran, yaralıların nakil süreci, Milletlerarası Kızılhaç Örgütü ile yapılan uyumla gerçekleştirildi.
Nasır Hastanesine nakille gelen bir yaralının yakını  “Güç bela çıktık. Zeytun’daki okuldaydık orada bizi yıktılar, ettiler. Endonezya Hastanesine gittik. Oradaki tabipler bizlere çok saygılı davrandılar. Şimdi orada kardeşlerimiz var.” dedi.
Yaralı yakını, Endonezya Hastanesi ile burası ortasında yol nasıldı? sorusuna, “Yol kıpkızıl mevt dolu. Allah sürücünün yardımcısı olsun. Güç yetiremiyorum.” karşılığını verdi.
Bölgedeki kaynaklar, Endonezya Hastanesinde hala 500 yaralı bulunduğunu, yaralıların Nasır Hastanesi ve Gazze Şeridi’nin güneyindeki başka hastanelere nakilleri için çalışma yürütüldüğünü belirtti. (AA-DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir