26 milyar dolar için kara para incelemesi yapılsın

■ Hülya K. ORUÇOĞLU

Hazine eski Müsteşarı, Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, kaynağı bilinmeyen para olarak da nitelendirilen, net yanılgı noksan kaleminden Türkiye’ye giren paranın incelenmesi gerektiğini dikkat çekti. Eğilmez 2022’de Türkiye’ye yaklaşık 26 milyar dolarlık kaynağı meçhul para girdiğine işaret ederek, “araştırılması gerekliydi” dedi.  Mali Hareket Vazife Gücü, 2021’de kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu münasebeti ile Türkiye’nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurmuştu. Türkiye bu sefer de toplumsal medya fenomenlerinin kara para akladığı argümanları gündem oldu. Fenomenlerle ilgili yargı süreci devam ederken, savlar Meclis’e taşındı, muhalefet bahis hakkında önerge sundu. Önerge AKP ve MHP’nin oyları ile reddedilince tartışmalar daha da alevlendi.

‘KAHİN OLMAYA GEREK YOK’

Dr. Mahfi Eğilmez, internet sitesinde kaleme aldığı yazısında, net kusur ve noksan kalemine 2022’de 25 milyar 929 milyon dolarlık giriş gerçekleştiğini belirterek “26 milyar dolar, kelam konusu yılın cari açığının (49.1 milyar dolar) yarısından fazlası olduğundan, bu açıklamaların ötesinde bir şeyler olduğunu kestirim etmek için kahin olmaya gerek yok. Bu mevzular hiç araştırılmadı, bilerek, isteyerek vaktin, üzerini örtmesine terk edildi. Bu husus mesela kara para, uyuşturucu ticareti incelemesi üzere araştırmalara husus edilmeliydi” tabirlerini kullandı.  Eğilmez, Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararının ekonomiyi tek başına kurtaramayacağını, yapısal ıslahatlarla birlikte gündeme gelen bu argümanların aklanmayı beklediğini belirtti. Eğilmez yazısında “Sonunda Türkiye, dünyada daha evvel hiç olmadığı kadar karanlık bir ülke pozisyonuna geldi, kimse buraya para yatırmaz oldu” yorumunu da yaptı.

2023’te para girişi bıçak üzere kesildi

2022‘de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran kaynağı belgisiz para girişi bu yıl bıçak üzere kesildi. Net yanılgı ve noksan kaleminden birinci 9 ayda ülkeye giren net para 1 milyar 406 milyon dolar oldu. Kaynağı belgisiz para girişi ocakta 372 milyon dolar, şubatta 1.3 milyar dolar oldu. Martta 2.7 milyar dolarlık çıkış yaşanırken, nisanda 3.8 milyar dolar, mayısta da 9.3 milyar dolarlık çıkış oldu. Seçimden sonra ise net kusur noksanda kaleminde giriş gerçekleşti. Bu sayı haziranda 7.3 milyar dolar, temmuzda 3.7 milyar dolar, ağustosta 4.2 milyar dolar, eylülde de 208 milyon doları buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir