Almanya ekonomisi üçüncü çeyrekte küçüldü

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman iktisadına ait yılın 3.çeyreğini kapsayan son büyüme datalarını açıkladı.

Buna nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), yılın 3. çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 geriledi. Böylelikle Destatis, 30 Ekim’de öncü datalarla açıkladığı yüzde 0,1 küçülmeyi teyit etti.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın 4. iktisadı olan Almanya iktisadı, yılın birinci çeyreğinde büyüme gösteremezken, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 genişlemişti.

Destatis Lideri Ruth Brand, “2023 yılının birinci yarısında görülen zayıf ekonomik gelişmenin akabinde Alman iktisadı yılın ikinci yarısına hafif bir performans düşüşüyle başladı.” tabirini kullandı.

Ülkenin GSYH’si geçen yılın 3. çeyreğine nazaran ise yüzde 0,4 daraldı. Çeyreklik bazda ele alındığında, GSYH’ye bilhassa hane halkı tüketim harcamalarından olumsuz katkı geldi. 3. çeyrekte özel harcamalar bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,3 düşerken, kamu harcamaları yüzde 0,2 arttı.

Makine ve ekipman harcamaları yüzde 1,1 ve inşaat yatırımlarında yüzde 0,4 artış gözlemlendi. Birebir periyotta mal ve hizmet ihracatı da yüzde 0,8 düştü.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman iktisadının zayıf dış talep ve geçen yılki güç fiyatlarındaki şokun sonuçlarının üretimi yavaşlatması nedeniyle 4. çeyrekte küçülmesini bekliyor.

RESESYONA GİREBİLİR

Eğer Alman iktisadı son çeyrekte küçülürse, arka arda iki olumsuz çeyrek olarak daralarak teknik resesyona girmiş olacak.

Hükümet, 11 Ekim’de bu yıl için daha evvel yüzde 0,4 olarak açıklanan büyüme beklentisini global iktisattaki sakinlik nedeniyle eksi yüzde 0,4 olarak güncellemişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da Almanya için büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3’ten eksi 0,5’e indirerek, bu yıl küçülen tek gelişmiş ülkenin Almanya olacağını bildirdi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir