Bakanlıktan Fazıl Say: Kapımız hep açık

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, bestekar ve piyanist Fazıl Say’ın başta Atatürk Kültür Merkezi ve CSO Ada Ankara olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına ilişkin bütün yerlerde sanatını icra etmesinin kendilerini ziyadesiyle memnun edeceğini bildirdi.

Mumcu, bestekar ve piyanist Fazıl Say’ın, çektiği görüntüde yer alan “Atatürk Kültür Merkezi ve CSO Ada Ankara’da konser için davet almadığı” istikametindeki tabirlerine ait toplumsal medya hesabından yazılı açıklama yaptı.

Say’ın muvaffakiyetini tüm dünyaya kanıtlamış bir sanatçı olarak İsrail’in Filistin’e yönelik insanlık dışı katliamı karşısındaki dik duruşunu desteklediğini tabir eden Mumcu, Say’ın bu sebeple uğradığı haksızlıklar için de ıstırap duyduğunu belirtti.

Mumcu, Say’ın paylaşımında Kültür ve Turizm Bakanlığına yönelik açıklamalarını üzülerek öğrendiğini tabir ederek, kendisinin konserlerini ilgiyle takip ettiğini ve fırsat buldukça da katılmaya çalıştığını bildirdi.

Ortaya çıkabilecek tüm polemiklerin önüne geçmek ismine Say’ın paylaşımına istinaden küçük bir düzeltmeyi aktarmak istediğini belirten Mumcu, şu sözleri kullandı:

“Geçtiğimiz ay İsviçre’deki konserleriniz Cumhurbaşkanı’mızın Filistin’e yönelik açıklamalarını desteklediğiniz gerekçesiyle iptal edildiği vakit Bakan Yardımcısı olarak şahsen menajeriniz Taner Bey’i arayarak sizi Antalya Kültür Yolu Festivali’mizde sahnede görmekten son derece şad olacağımızı lisana getirdim. Taner Beyefendi, ağır yurt dışı programlarınızı münasebet göstererek şenlik programımıza dahil olamayacağınızı belirtti.”

Mumcu, Türkiye’de kültür ve sanatın birleştirici öge olarak herkese ulaşmasını hedeflediklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Dünya çapında ülkemizi muvaffakiyetle temsil eden bir sanat insanımızın başta Atatürk Kültür Merkezi ve CSO Ada Ankara olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ilişkin bütün yerlerimizde sanatını icra etmesi bizleri de ziyadesiyle memnun eder. Tüm sanat kurumlarımızın kapılarının dün olduğu üzere bugün de size sonuna kadar açık olduğunu bilhassa vurgulamak istiyorum.” (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir