Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin en küçük olumsuz etkisi olmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü kapsamında düzenlenen programa katıldı. Haliç Üniversitesi’nde gerçekleşen program Antakya Medeniyetler Korosu’nun müzik dinletisiyle başladı.

Etkinlikte konuşan Erdoğan, 2011’de Meclis kararıyla kabul edilen, Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılan İstanbul Sözleşmesi’ne ait de iletiler verdi. Erdoğan, şunları kaydetti:

AİLE OLMADAN İNSANIN VARLIĞI EKSİK KALIR 

– Kimileri bakanlığımızın ismindeki aile kavramını öne sürerek, bayanlar için yaptığımız hizmetleri unutturmaya ve gölgelemeye çalışıyor. Halbuki aile, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla, toplumumuzu oluşturan o devasa yapının kilit taşıdır. Aile olmadan, yalnızca birey olarak insanın varlığı eksik kalır. Ülkemizde aile kurumumuza yönelik atakların bayanların haklarını savunmakla hiçbir ilgisi olmadığının hepimiz farkındayız.

– Ülkemizde bayana yönelik şiddetle uğraşta en büyük ihtilali 2012 yılında çıkardığımız 6284 sayılı ailenin korunması ve bayana karşı şiddetin önlenmesi kanunuyla yaptık. Marjinal kümelerin ve sapkın akımların istismar gereci haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin bayanların hakları ve onlara yönelik şiddetle gayrete en küçük bir olumsuz tesiri olmamıştır.

“KANUNDA EKSİK VARSA ÇÖZÜLECEK”

– Bu mevzuda muhakkak çevreler tarafından yürütülen tezviratın hiçbir temeli, hiçbir desteği yoktur. Zira çabanın asıl somut araçları 6284 sayılı kanun başta olmak üzere hukukumuza derç ettiğimiz mevzuat ile zihinlerde gerçekleştirdiğimiz dönüşümdür. Bu kanun bayan hakları ve ailenin korunması açısından spekülasyonlara kurban edilemeyecek kadar önemli bir kazanımdır. Bu kazanımların örselenmesine mutlaka müsaade vermeyeceğiz.

– Elbette kanunun mahiyetinde ve uygulanmasında meseleler varsa çözecek, eksikler varsa giderecek, daha da güçlendirilmesi gereken ögeler varsa gereğini kesinlikle yapacağız. Bu emelle mevzuatımızı daima geliştiriyoruz, yeniliyoruz. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir