İnsani ara, Gazze’deki felaketin boyutunu ortaya çıkardı

İsrail ve Hamas ortasındaki çatışmalarda 4 günlük insani orta sürerken Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.

Gazze Şeridi’nin batısındaki Reşid Caddesi boyunca İsrail’in hava ataklarına gaye olmuş sivil araçlar ile öldürülen sivillerin cesetlerini gösteren fotoğraflar ve imajlar toplumsal medya platformlarında yayımlandı. Yayımlanan görüntülerde, İsrail ordusunun maksat aldığı araçların içindeki sivillerin cansız vücutları görülüyor.

Gazze Şeridi’ndeki kordon uzunluğunda İsrail’in insani orta başlamadan çabucak evvel ataklarını ağırlaştırmasının akabinde sivil savunma araçları ve ambulansların girişi imkansız hale gelmişti.

İsrail ordusu 7 Ekim’de başlattığı hücumlar sırasında Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki halkı güneye göç etmeye zorlamıştı.

İsrail ile Hamas ortasında esirlerin takas edilmesini öngören 4 günlük insani orta dün sabah uygulamaya girdi. Cuma günü birinci esir takasında 7 Ekim’de alıkonulan ikili asıllı 13 İsrailli bayan ve çocuk karşılığında, İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli bayan ve çocuk hür bırakıldı.

İsrail ile Hamas ortasındaki mutabakata nazaran, 4 günlük insani ortada 50 İsrailli esir karşılığında İsrail hapishanelerinden 150 Filistinli bırakılacak, Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerine yakıt, tıbbi ve insani birinci yardım materyalleri taşıyan yüzlerce tırın girişi sağlanacak. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir