Turizmde karlar tura takıldı

2023′e rekor maksatlarla başlayan ve 50.2 milyon ziyaretçi ve 42 milyar dolarlık gelirle dönemi kapatan turizm dalında kârlar enflasyon ve maliyet baskısı altında kaldı. Rusya Ukrayna’dan sonra İsrail Filistin ortasında başlayan savaş ise rekorları istikrara getirdi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği  (AKTOB) Lideri Kaan Kavaloğlu, bilhassa Euro’nun muhakkak bir düzeyde kalmasıyla maliyet artışlarının karşılanamaz hale geldiğine dikkat çekerek, “Üzerimizde çok önemli bir maliyet baskısı var enflasyonist bir baskı var. Bilhassa istihdam maliyetimizin yüzde 100’ün üzerinde yükseldiği genel masraflarımızın, güç masraflarımızın yüzde 150’lere varan oranlarda yükseldiği bir periyot yaşadık.  Fiyatlarımızı yalnızca yüzde 15 artırabiliyoruz. Maliyetlerimizin bir kısmını Euro kurunun TL karşısında paha kazanması ile kapatırız. Bunu kapatabilecek süreyi çok uzun yaşayamadık.

15 MİLYONU GEÇTİ

Kârlardaki düşüklük bizim için bir dezavantaj oldu. Evvelce yatırımların geri dönüşünü 7-8 yılda alırken artık bu 18 yıla çıktı”  değerlendirmesini yaptı. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Resort Kongre’sinde soruları yanıtlayan Kavaloğlu, Antalya’nın yıl sonu maksatları için üzerine düşeni yaptığını ve yılı yüzde 16’lık büyüme ile kapattıklarını lisana getirdi. “2019 bizim için rekor yılıydı. Biz o yılı geçtik 15 milyon turisti geçtik. Bölgemizdeki savaş bizi etkiliyor. Bu rezervasyonların azalması değil yavaşlaması formunda oldu. Rekorla başlamıştık artık istikrarla gidiyor” sözlerini kullanan Kavaloğlu, dalın 2024’te de yeni rekorlara imza atabileceğini lisana getirdi.

2 milyar dolarlık kredi sağlayacak

Bu yıl kongrenin ana sponsoru olarak dayanak veren Türkiye İş Bankası bölüme yıllık 1 milyar dolar kredi sağlayacağını açıkladı. İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, Antalya’daki kurumsal şubeyi Turizm İhtisas Şubesi haline dönüştüreceklerini belirterek, “Bizim turizm dalına yönelik 1 milyar dolarlık kredi bakiyemiz var. 1 milyar dolarlık kredi hacminin önümüzdeki iki yıllık süreçte 2 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz” dedi. Ortan, dalın iki yılı yatırımla geçirmesi durumunda 2026’da patlama yapabileceğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir