Finansal stres Z ve Y kuşağını uykusuz bıraktı

Yeni bir ankete nazaran Z jenerasyonu ve Y nesli, mali durumları yüzünden eski jenerasyonlara kıyasla daha fazla uykusuz kalıyor.

Finansal hizmetler şirketi Empower tarafından ağustos ayında gerçekleştirilen ve 18 yaş ve üzeri 2 bin Amerikalıdan cevap alınan bir ankete nazaran Z kuşağının yüzde 56’sı ve Y neslinin yüzde 51’i mali durumlarının geceleri uykularını kaçırdığını söyledi. Bu oran, ankete katılan X jenerasyonunda 37 ve baby boomers neslinde yüzde 20 olarak ölçüldü.

KUŞAKLARDA FİNANSAL GERİLİMİN NEDENLERİ FARKLI

Finansal gerilimin ana nedeni kelam konusu olduğunda ise çarpıcı bir nesil ayrımı ortaya çıktı.

Z nesli ve Y jenerasyonu iştirakçileri konut konusunda çok daha gerilimli olurken, X nesli ve baby boomer iştirakçileri için daha fazla finansal gerilime neden olan hususlar siyaset, enflasyon ve artan mal ve hizmet maliyetleri oldu.

Z jenerasyonu ve Y nesli iştirakçilerinin yüzde 67’si daha yüksek mesken fiyatları ve mortgage (konut kredisi) oranlarının finansal streslerine katkıda bulunduğunu söyledi. Bu oran X ve baby boomer neslinde yüzde 38 olarak açıklandı.

Nüfus sayımı datalarına nazaran ABD’de 2022 yılında konut sahibi olma oranı yüzde 65,8 olarak gerçekleşirken 39 yaş altı yetişkinlerin yalnızca yüzde 39’u bir mülke sahipti.

EV SAHİBİ OLAMAYACAKLARINA İNANIYORLAR

Diğer bir yandan emlak şirketi Redfin tarafından mayıs ve haziran aylarında 5 binden fazla şahısla yapılan ankette de çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Anket sonuçları Z jenerasyonu ve Y nesli iştirakçilerinin yaklaşık üçte birinin mortgage oranlarının satın almalarına müsaade vermeyecek kadar yüksek olduğunu düşündüğünü ortaya koydu.

Y jenerasyonunun yaklaşık beşte biri ve Z neslinin yüzde 10’undan biraz fazlası hiçbir vakit bir konut sahibi olamayacaklarına inandıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir