Özel’den Erdoğan’a dikkat çeken enflasyon sorusu

CHP Genel Lideri Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul Vilayet Lideri Özgür Çelik ile CHP Vilayet Liderleri İstanbul Buluşması programına katıldı.

Özel, programdaki konuşmasından kesit içeren bir görüntüyü bu akşam X hesabından paylaştı. Özel, görüntüye; “Tayyip Erdoğan, enflasyon amacında samimiyse yine değerleme oranına ait yasal yetkisini kullansın, vatandaşın ödeyeceği vergiyi, harcı yarı yarıya düşürsün. 2024’te enflasyon amacı yüzde 36 ise vergi ve harçlarda yine değerleme oranı neden yüzde 58,5” notunu düştü. Özel, görüntüde şunları söyledi:

“BU KİRA ARTIŞLARININ…”

*Hem emeklilerin hem çalışanların, evlenmeyi düşünenlerin, devlet memurlarının en değerli sorunu artan kiralar. Cumhurbaşkanı, cuma günü, fiyat artışlarından ötürü kira artışlarına şaşırmış ve kızmış.

*‘2 bin 500 liradan kirayı 7 bin 500 liraya çıkartıyorlarmış’ diyor. Şaşırdığı şey; kendi çıkarttıkları, bizim ‘Bu tahlil olmayacak. Tesirli, yanlışsız önlemler alınmazsa kiracı-ev sahibi hengameleri olur’ dediğimiz ve maalesef arbedelerin çok daha vahim sonuçlar doğurarak bizi doğruladığı bir süreçteyiz.

*Dönüyor, diyor ki ‘Bu mevzuda kanun var.’ Yani itiraf ediyor, çıkardığı kanuna uyan yok. Bundan daha olağan bir şey yok, bunu daima söyledik. Zira devletin elini taşın altına koymadan ve hakikaten iki tarafı da düşünmeden yapılacak hiçbir düzenleme gerçek değildir.

*Burada yapılan iş, mesken sahibiyle-kiracıyı karşı karşıya getirmektir. Biz bu kira artışlarının altında ezilen insanlara kesinlikle toplumsal devletin gerçek yerden bir müdahale, bir takviyede bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Ve Cumhurbaşkanı’na da şunu hatırlatıyoruz: Kanuna uymayanlara şaşırmak ve kızmak için evvel senin Anayasa’ya uyman lazım.

“VERGİYİ YÜZDE 50 ORANINDA AZALTMAK DURUMUNDADIR”

*Baştan bir ikaz yapmamız gerekiyor. Tekrar değerleme oranıyla, bütün vatandaşları fakir, işsiz diye ayırmadan etkileyecek bir artışla karşı karşıyayız. O da vergi ve harçlardaki yüzde 58,5’luk tekrar değerleme oranındaki artış.

*Şimdi burada Cumhurbaşkanı’nın bir yetkisi var. Bunu yüzde 50 oranında arttırmaya, yüzde 50 oranında azaltmaya yetkili kendisi. 2024 enflasyon amacı yüzde 36.

*Yani siz koyduğunuz bu enflasyon gayesine inanıyorsanız ve herkesin enflasyon amacı doğrultusunda yanlışsız fiyatlamalar yapmasını istiyorsanız evvel samimiyeti kendiniz göstereceksiniz.

*Bütün vatandaşlara söylüyoruz. ‘2024 yılında enflasyon yüzde 36 olacak’ diyenler samimiyse sizin ödeyeceğiniz harcı yüzde 50 oranında, sizin ödeyeceğiniz vergiyi yüzde 50 oranında azaltmak durumundadır. Bunu talep ediyoruz ve takip edeceğiz, kelam veriyoruz. (ANKA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir